Європейський Союз закуповує масивні обсяги зерна з Росії, країни-агресора, тим часом у Польщі спостерігаються акти вандалізму проти української агропродукції, повідомив заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка в етері телемарафону.
За його словами, в Європі не існує офіційних обмежень на імпорт аграрної продукції з Росії, включаючи зерно, рибу та овочі. Навіть у невеликих обсягах ці товари ввозяться з Росії до Польщі. У 2023 році, наприклад, було імпортовано 11 тисяч тонн пшениці з Росії, що свідчить про легальний характер такого імпорту.
Загалом, з 2,5 мільйона тонн агропродукції, яку Європейський Союз імпортує, 1,7 мільйона тонн становлять товари з Росії. Це підтверджує, що Росія залишається важливим торговим партнером для ЄС в аграрному секторі, що є неоднозначним для України. На думку Качки, якщо фермери висловлюють протести проти імпорту, то імпорт з Росії має бути заборонений.
«Це означає, що росія залишається торговим партнером для ЄС щодо аграрної продукції, що для нас є нонсенсом. Якщо йдуть протести фермерів проти імпорту, то імпорт із росії має бути заборонений», — переконаний Качка.
Він зазначив, що Сейм Латвії вже ухвалив заборону на ввезення російської агропродукції на територію країни і очікує, що інші країни-члени Європейського Союзу приймуть подібні заходи.
«Ми очікуємо від країн-членів Європейського Союзу таких самих заходів», — резюмував торгпред України.
Нагадаємо, фермери з Польщі вранці 20 лютого перекрили залізницю біля пункту пропуску “Медика-Шегині” на кордоні з Україною та знову розсипали українське зерно на землю.
В УЗ повідомили, що зерно, що розсипали на кордоні з Польщею, прямувало до Німеччини. Перевізник вже висловив обурення подією та звернувся до правоохоронців та посольства.
Міністерство закордонних справ України висловило заклик польській владі проаналізувати юридичну сторону дій учасників протестів на кордоні, відновити рух через КПП та зупинити антиукраїнську пропаганду.
Уранці 18 лютого польські фермери заблокували рух вантажних автомобілів в обох напрямках через пункт пропуску “Дорогуськ – Ягодин”, як повідомляє Державна митна служба України у Facebook. У відомстві підкреслили, що попри обіцянки учасників протесту щодо пропуску швидкопсувних, небезпечних або гуманітарних вантажів, жодна вантажівка не перетнула кордон з того часу.
Раніше міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Чеслав Секерський звернувся до фермерів щодо запланованого сьогодні повного блокування кордону з Україною. Він попередив, що повне закриття кордону може призвести до припинення експорту польських товарів до України та, відповідно, до скорочення численних робочих місць.
Польські транспортні компанії планують розпочати протести на кордоні з Україною у п’ятницю, 1 березня, повідомляє RFM24. За інформацією видання, перевізники з регіонів Люблін та Підкарпаття мають намір знову заблокувати переходи в Гребенне, Дорогуську та Корчові, і, можливо, доступ до переправи в Медиці також буде обмежено.
Андрій Демченко, представник Державної прикордонної служби, вказав, що акції протесту польських фермерів на кордоні з Україною призвели до проблем з доставкою гуманітарної допомоги.
Фермери з Польщі планують заблокувати рух вантажівок на прикордонному пункті пропуску «Ягодин — Дорогуськ». За повідомленням Державної митної служби, 18 лютого до їхньої акції приєднаються аграрії з чотирьох інших країн.
Українська влада розглядає можливість введення заборони на імпорт аграрної продукції з Польщі у зв’язку з блокадою кордону. Цю інформацію надає Forbes, посилаючись на співрозмовників в уряді.
Польща продовжує висловлювати потребу в установленні квот на чутливі товари з України, включаючи українську малину.
Мінагрополітики повідомили, що Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський провів онлайн-зустріч з Міністром сільського господарства та розвитку села Польщі Чеславом Сєкєрським. Сторони обговорили питання пов’язані з експортом української агропродукції та ситуацію на українсько-польському кордоні.
Міністр сільського господарства і розвитку села Польщі Чеслав Секерський заявив, що переговори з Україною щодо умов експорту деякої агропродукції перебувають на завершальній стадії.
Запропоноване Єврокомісією продовження торговельної лібералізації для України несе загрозу економічній стійкості таких секторів ЄС як виробництво м’яса птиці, яєць, цукру, зерна та меду.
12 лютого на пункті пропуску “Ягодин-Дорогуськ” на українсько-польському кордоні поляки розпочали висипати зерно з українських фур просто на землю. Це сталося орієнтовно об 11:30 на державній дорозі № 12.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України рішуче засудили навмисне знищення українського зерна польськими протестувальниками на українсько-польському кордоні. Міністерство запросило польських фермерів до України пересвідчитися, в яких умовах зараз працюють українські аграрії. 4 мільйони малих фермерів в Україні готові поділитися своїм досвідом з польськими колегами.
Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський перепросив за інцидент з розсипаним зерном на кордоні з Україною, назвавши його “не зовсім адекватною формою протесту”, але зауваживши, що такі ситуації не рідко трапляються у фермерів по всьому світу, повідомила пресслужба Міністерства сільського господарства та сільського розвитку Польщі.
Прокуратура району міста Холм у Люблінському воєводстві ініціювала розслідування щодо висипання зерна з українських вантажівок перед їх переїздом до Дорогуська. Про це повідомила речниця Окружної прокуратури в Любліні Агнєшка Кемпка.
Таку “акцію” організував Рафал Маклер, відомий як один із ініціаторів протестів, власник логістичної компанії та керівник місцевого осередку маргінальної політичної партії “Конфедерація”. Він також виступає за поліпшення стосунків з Росією, повідомили з Центру Протидії Дезінформації (ЦПД).
Маргарита Юзяк