Зараз забезпеченість сільгоспвиробників карбамідом для весняних польових робіт складає лише 65%, що є найнижчим показником серед азотних добрив. Трейдери та великі покупці активно шукають це добриво, особливо у січні, повідомляють аналітики ІА “Інфоіндустрія”.
Навіть при скороченні попиту, українські виробники азотних добрив вирощували селітру в грудні та січні. Виробництво селітри у листопаді становило менше 50 тис. т, у грудні зросло до 59 тис. т, а в січні може досягти 90 тис. т, враховуючи завантаження потужностей.
Зазначається, що в січні було продано більше селітри, ніж вироблено, але ціни залишаються вигідними. Ситуація з карбамідом схожа, але через те, що багато селітри було закуплено трейдерами осінню за більш низькими цінами, немає дефіциту на ринку.
Щодо карбаміду, Черкаський “Азот” єдиний виробник, відзначається реальною нестачею товару. Обсяги виробництва до кінця лютого можуть бути обмеженими, а імпорт скоротився через проблеми на кордонах та цінові коливання на світовому ринку. У зв’язку з цим ціни на карбамід підняли до 22,500 грн/т з 22 січня 2024 року.
Сульфат амонію залишається досить доступним за ціною, проте ціни на нього зросли з 13,000 грн/т до 15,000-15,500 грн/т з доставкою. Таким чином, сульфат амонію залишається вигідною альтернативою іншим дорогим азотним добривам, навіть за цінами 17,000 грн/т.
Нагадаємо, ринок гранульованого калію в Україні, до того як сталося повномасштабне вторгнення, мав обсяг понад 150 тис. тонн. Проте у 2022 році він різко зменшився до 40 тис. тонн, а минулого року, враховуючи всі калійні групи, в Україну було завезено близько 100 тис. тонн. Загалом країна вийшла на 60% довоєнних показників.
2024-й рік в Україні почався з дефіциту аміачної селітри. В грудні 2023 року українські заводи в Черкасах та Рівному виробили тільки 59 тис. т селітри.
У 2023 році Україна використала 4,35 мільйона тонн добрив. Незвичайно високий відсоток споживання азотних добрив в порівнянні з іншими видами склав безпрецедентні 3:1.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук стверджує, що протягом 2023 року збитки товаровиробників у сфері тваринництва сягають понад 3 млрд євро. Майже усі культури “просіли” у ціні.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!