Наразі в Україні немає причин підвищувати ставку акцизу на спирт етиловий, який напряму впливає на вартість алкогольних напоїв.
Про це виданню Delo.ua повідомив голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Попри необхідність знаходити кошти для фінансування бюджету воюючої країни, Україна нарощує ефективність адміністрування акцизу на спирт, а не збільшує ставку цього податку, пояснив нардеп.
Наразі покращення адміністрування збору цього податку демонструє свою ефективність – з початку 2023 року вже спрямовано в бюджет додаткові 4,6 млрд грн, або +83% до запланованих показників. Ці гроші дають можливість повністю укомплектувати і оснастити одну нову бригаду ЗСУ.
Втім, ситуація з держбюджетом є дуже напруженою, хоча і контрольованою, додає Данило Гетманцев.
“Дійсно, всі гроші, які заробляємо від податків, Україна спрямовує на безпеку і оборону, а все інше фінансується за рахунок тих грошей, які дають нам партнери. Це величезна сума, близько $40 млрд на наступний рік, які ще не є гарантованими. Тому ми працюємо над тим, щоб підвищити надходження до бюджету всередині країни”, – пояснює політик.
Однак, навіть в умовах агресії РФ він не є прихильником підняття акцизу на спирт, допоки додаткові кошти можна залучити шляхом знищення тіньового ринку горілки в Україні. Наприклад, частина фальсифікату легалізується шляхом махінацій зі звітністю за формою №2 “Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв”.
“Наразі у 9 нелегальних спиртзаводів відкликано ліцензію на виробництво, і це ще не край. Проводяться дії, щоб нелегальні виробництва не могли працювати в принципі. Тому я не бачу причин підвищувати акциз на спирт етиловий”, – заявив голова комітету ВР.
На 2023 рік встановлена наступна ставка акцизу на алкогольні напої:
- 1 л 100% спирту етилового не денатурованого – 133,31 грн;
- 1 л алкогольних напоїв з додаванням або без додавання етилового спирту – 133,31 грн;
- пиво із солоду (солодове) – 59,82 грн/л;
- вина ігристі та вина газовані – 12,23 грн;
- вина та інші зброджені напої без додавання етилового спирту – 8,42 грн;
- сидр і перрі (без додавання спирту) – 1,11 грн за 1 л.
Читайте також: Для виноробів пропонують скасувати електронні акцизні марки
Нагадаємо, 13 січня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкти №8286 та №8287 щодо введення електронної акцизної марки на алкоголь та тютюнові вироби. Зокрема, законопроєкт №8286 передбачає запровадження електронної марки акцизного податку — QR-коду, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність виробництва, ввезення, зберігання, транспортування та реалізації таких товарів. Таким чином, можна ідентифікувати продукцію і відстежити її переміщення від виробника/імпортера до кінцевого продавця у роздрібній мережі, включаючи перевізників таких товарів. Зробити це можна буде в “Дії”. Саме Мінцифри розроблятиме та впроваджуватиме систему.
У червні Верховна Рада ухвалила закон, яким передбачається запровадження з 1 січня 2026 року електронної марки акцизного податку. Законопроєкт №8287 у другому читанні підтримали 252 депутати.
З 1 січня 2022 року акцизна ставка на алкоголь в Україні підвищилася в середньому на 5%. Змінено не лише ставку акцизного збору, а й саму систему її розрахунку. Підвищення передбачено законом щодо внесення змін до Податкового кодексу України (№5600).
Валерія Пепеля