Новини    10 лютого 2022 19:30

В Україні дефіцит азотних добрив сягає майже 2 млн тонн

У 2021 році одним з найбільших фінансових перешкод для європейських виробників міндобрив стало різке подорожчання природного газу

Різке підвищення вартості газу призвело до зниження обсягів постачання азотних добрив в усьому світі. Ситуація торкнулась також українського ринку, що ускладнює прогноз щодо забезпечення аграріїв мінеральними добривами на 2022 рік.  Про це повідомив президент НААН України, академік Ярослав Гадзало в інтерв’ю НААН.

У 2021 році одним з найбільших фінансових перешкод для європейських виробників міндобрив стало різке подорожчання природного газу. Адже він становить близько 80% собівартості продукції.

Підписуйтеся на LANDLORD у Facebook: тільки найголовніші новини

У Європі ціна на газ була непропорційно високою, що призвело до того, що європейські виробники аміаку зупинили своє виробництво, оскільки за таких цін на аміак та природний газ їм було не вигідно працювати. Тоді як попит на азотні добрива зростав, що обумовлено зростанням цін на продукти харчування.

Наразі, дефіцит азотних добрив у Європі становить близько 7 млн тонн, в Україні – майже 2 млн. Це справді велика цифра для європейських країн, тож перекрити нестачу виробництва імпортом буде дуже складно.

Окрім цього, відзначається дефіцит органічних добрив також, через зменшення поголів’я великої рогатої худоби.

Ціни в Україні слідували за європейськими, різке здорожчання азотних добрив призвело до падіння попиту.

“Минулий рік був рекордний за виробництвом зернових культур. Значною мірою це результат не лише сприятливих погодно-кліматичних умов сезону, але й застосування індустріальних технологій аграрного виробництва, які потребують зокрема і значних обсягів внесення мінеральних добрив. Однак, сьогодні найбільший клопіт для вітчизняного агробізнесу – де знайти мінеральні добрива та якою буде їхня ціна впродовж 2022 року. Насамперед, багатьох цікавлять азотні добрива, яких щорічно вносять орієнтовно 1,7-2,0 млн тонн у перерахунку на поживні речовини”, – наголосив Гадзало.

Підписуйтеся на LANDLORD у Telegram: тільки найголовніші новини

На ринку нині переважають здебільшого азотні добрива імпортного виробництва.

Відповідно до митної статистики, у 2021 році за товарною підпозицією “Добрива мінеральні або хімічні, азотні” імпорт становив майже 387 тис. тонн на загальну суму у $413,3 млн. Найбільший обсяг імпорту азотних добрив здійснено за двома товарними підпозиціями: аміачна селітра – 161,1 тис. тонн та карбамід – 138,1 тис. тонн.

Різні види азотних добрив за даними аналізу митної статистики імпорту подорожчали від 30% до більш ніж 2-х кратного збільшення ціни. Фактично на ринку ціна на аміачну селітру на початку 2022 року вже перевищила 20000 грн, а подекуди і 27000 грн за 1 тонну.

У минулі роки цінові коливання згладжувалися українським виробництвом азотних добрив. Нині підприємства хімічної промисловості через дефіцит та високі ціни на газ різко скоротили виробництво.

Наразі ринок добрив перебуває у режимі серйозної переоцінки можливостей імпорту та виробництва, а також ціни і подальших очікувань на зміну кон’юнктури та стабілізацію ситуації.

Нагадаємо, на європейському ринку ціни на аміак і азотні добрива найвищі. Про це розповів генеральний директор групи компаній Агроновація  Анатолій Рабчевський.

Також стало відомо, що у 2021 році на світовому ринку спостерігалося зростання цін на мінеральні добрива. Найвищу динаміку показали азотні добрива (+250% у порівнянні з 2020 роком).

Раніше Landlord повідомляв, що в Україні закінчуються мінеральні добрива.

Окрім цього, повідомлялось, що через зростання цін на добрива найбільше постраждають дрібні агровиробники.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...