Приблизно 40% підприємств, що спеціалізуються на виробництві сирого молока, зазнали збитків до початку повномасштабної війни в Україні. В цей момент цей показник зріс до майже 60%.
Про це розповів Олександр Назарко, директор департаменту управління МТФ у консультаційному центрі “Асоціація виробників молока” (АВМ) в інтерв’ю GrowHow.
Експерт зауважив, що тваринництво є складним бізнесом, а багато фермерів раніше надавали йому недостатню увагу, розглядаючи утримання худоби як соціальний проєкт, призначений для створення робочих місць і забезпечення фермера доброю репутацією.
Також він вказав, що не всі виробники були готові інвестувати у тваринництво, а відсутність розвитку може підірвати будь-який бізнес. Це призвело до того, що багато старих ферм, які були рентабельні 50-70 років тому, зараз втрачають прибутковість.
“Якщо раніше сільгоспвиробники збитки від неефективного тваринництва перекривали вигодою від продукції поля, то нині й рослинництво не заробляє. Таке тваринництво опиняється в зоні все більшого ризику і буде стерте з молочної карти України”, — пояснив Олександр Назарко.
На його думку, краще себе почувають підприємства, які активно працюють над інтенсифікацією виробництва, поліпшенням умов для людей і тварин, оновленням технологій та утриманням великої кількості високопродуктивних тварин. Це передбачає масштабування тваринницького бізнесу до промислових масштабів та забезпечення тваринам відповідного рівня комфорту.
Експерт зауважив, що якщо 70 років тому було цікаво утримувати 200 голів ВРХ, то тепер для прибуткового господарювання потрібно вшестеро більше худоби.
Нагадаємо, з серпня по жовтень вартість сировини молока зросла на 16%, повідомив керівник експертно-аналітичної служби Спілки молочних підприємств України Леонід Тулуш. На молочному ринку давно не спостерігалося подібних короткострокових цінових стрибків.