Новини    15 серпня 2018 15:45

В Асоціації Виробників Молока розповіли, як боротись з токсичним маститом


Токсичним маститом називають гостре запалення молочної залози, викликане бактеріями групи кишкової палички Escherichia coli, Klebsiella spр, Enterobacterspр і Serratia spр., що супроводжується явищами токсемії. Найчастіше хворіють корови в перший місяць після отелення — 60%, 29% — у перші чотири доби. Про це йдеться у повідомленні Асоціації Виробників Молока (АВМ).

«До факторів ризику виникнення токсичного маститу відносять родопоміч (в 11 разів частіше), гіпокальціємію (в 23 рази), погані санітарно-гігієнічні умови, тепловий стрес — тварини лягають на підлогу в гнойових алеях, заходять в калюжі на вигульних майданчиках, використання тирси для підстилки особливо з хвойних порід дерев», – попереджають в асоціації.

У хворих тварин спостерігають:

  • апатію (92%),
  • замість молока — прозорий або жовтого кольору ексудат водянистої консистенції (90%),
  • втрата апетиту (72%),
  • швидко прогресуюче зневоднення (44%),
  • підвищення температури тіла (18%),
  • При токсичному маститі відмічається виражений набряк та болючість молочної залози

Тварини, що лягають в гнойових проходах більше ризикують захворіти токсичним маститом і, навпаки, тварини з токсичним маститом часто лягають в мокре місце для охолодження.

При тепловому стресі в корів пригнічується природна резистентність. Коли вони охолоджуються в калюжах, лягають у гнойових проходах, збільшують ризик виникнення маститу.

Особливістю лікування хворих на токсичний мастит корів є те, що воно націлене не на бактерію, а явище ендотоксикозу. Імунна система корови досить швидко знищує грам-негативні бактерії, але при їх руйнуванні виділяється значна кількість токсинів, які пригнічують захисні сили організму та запускають каскад запальної реакції», – пояснили експерти.

Оскільки у хворих корів спостерігається значне зневоднення, необхідно відновити водно-електролітну рівновагу. З цією метою внутрішньовенно вводять фізіологічні розчини натрію хлориду, глюкози, Рінгера-Локка, ацидостопу — 8 мл на кг маси тварини.

Можна застосовувати гіпертонічний розчин натрію хлориду — 4–5 мл на кілограм маси тварини. Але після цього в корови має бути вільний доступ до води або необхідно через зонд ввести 30–40 л рідини.

Обов’язковим компонентом в схемі лікування корів, хворих на токсичний мастит, мають бути протизапальні засоби. Більшість авторів рекомендують вибирати нестероїдні, оскільки вони мають виражену протизапальну, знеболювальну, антитоксичну дію та не впливають як імуносупресори, порівняно зі стероїдними. Добрий ефект дають препарати флуніксину, мелоксикаму, кетопрофену, карпофену. Однократно можна використовувати і стероїдні протизапальні — дексаметазон, дексафорт.

Стосовно застосування антибіотиків існують протирічні погляди. Однак токсичний мастит часто супроводжується бактеріємією, тому слід застосовувати антибіотик і, зважаючи на те, що збудники відносяться до грам-негативних, він має бути активним саме проти них. Добре зарекомендували себе препарати фторхінолонів (данофлокс, марбокс, бофлокс), макролідів (тилозин, спіровет та ін). Краще застосовувати системну антибіотикотерапію, оскільки внутрішньоцистернальне введення буде малоефективним.

Для забезпечення ефективного лікування критично важливою є своєчасна діагностика. Якщо тварину лікують у перші шість годин, одужує близько 100% тварин, від 6 до 12 год. — 50–70 % і, якщо від початку захворювання пройшло понад 24 години, в більшості випадків уражену чверть не вдається врятувати.

Для профілактики токсичного маститу важливо:

  • забезпечити високу резистентність тварин (повноцінний, збалансований раціон; запобігання гіпокальціємії та кетозу);
  • запобігати стресу;
  • забезпечити комфортні умови утримання (м’яка, суха підстилка);
  • регулярно застосувати препарати для обробки вимені після доїння.
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...