12 березня Кабінет Міністрів ухвалив рішення про заборону передачі у власність та використання земель, які займало Каховське водосховище, поінформував представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Згідно з рішенням, заборонено передачу у власність або користування та зміну цільового призначення земельних ділянок на землях, які займало Каховське водосховище, крім передачі у користування, зміни цільового призначення земельних ділянок з метою подальшого відновлення Каховського водосховища та будівництва гідротехнічних споруд.
Рішення ухвалене на період воєнного стану та протягом п’яти років після його припинення з метою запобігання нецільовому використанню земель, які займало Каховське водосховище, та створення умов для його відновлення.
Крім того, Держгеокадастру доручено внести до Державного земельного кадастру відомості про землі, які займало Каховське водосховище, а також землі, на яких розташовані об’єкти, необхідні для забезпечення функціонування водосховища.
Зауважимо, території колишнього Каховського водосховища становить майже 200 тисяч гектарів. Після підриву російськими військами дамби Каховської ГЕС влітку 2023 року вода зійшла, відкривши історичну місцевість Великий Луг, інформує Суспільне.
Фактично вся акваторія колишнього водосховища, а нині це осушене дно, це сіра зона, вона вся недоступна для дослідження абсолютно. Останні спостереження, які робили в листопаді і на початку грудня, свідчили, що дерева, які там виросли, молоді дерева першого року, їхні бруньки сформувалися. Взимку у них є зимова кора, тобто ці дерева перезимують, і весною дадуть хорошу нову парость, нові пагони, і будуть далі розвиватися, — розповів еколог з Дніпра Вадим Манюк.
У весняний сезон на території водосховища слід очікувати пишну рослинність. Науковець говорить, що великої повені навесні очікувати не варто. Для екосистеми плавнів та площі осушеного водосховища це не надто добре, проте, каже Вадим Манюк, не критично.
Натомість тут з’явиться більше тварин, наземні комахи, безхребетні. Тож, швидше за все, буде масове прибуття нових птахів, які залишаться на гніздівлі. Тобто екосистема буде поступово вдосконалюватися і розвиватися.
Якщо залишити плавні на саморозвиток, то через 10-20 років там будуть достатньо повноцінні та різноманітні екосистеми: листяні ліси, луки, водойми різних типів, піщані мілини. Справжні хащі, де вируватиме життя.
Якщо територія водосховища вкриється лісом, то це просто колосальна зелена оаза, причому в степовій зоні, де лісу майже немає. Той обсяг кисню, який виділятиме в атмосферу цей осередок природи, буде суттєво важливий в масштабах всього Європейського континенту. Тобто це дуже суттєва підтримка з погляду отримання нового кисню. Також лісово-болотяний масив буде прекрасним регулятором температури: влітку там буде прохолодно, взимку тепло. Взагалі клімат там буде м’якше, — пояснив Манюк.
Зауважимо, Уряд пропонує встановити заборону на передачу у власність, користування чи зміну цільового призначення земель Каховського водосховища. Відповідний законопроєкт підтримали на засіданні, поінформував прем`єр-міністр Денис Шмигаль.
Відповідна заборона діятиме протягом 15 років. Єдині виключення, які дозволені — це зміни з метою відновлення водосховища та здійснення заходів з охорони земель.
Як зазначив гендиректор підприємства “Укргідроенерго” Ігор Сирота, внаслідок знищення російськими окупантами дамби Каховської ГЕС Україна втратила від 35 до 40% запасу прісної води, такого обсягу достатньо для споживання упродовж року.
Нагадаємо, відновлення Каховської ГЕС та інших гідроспоруд займе до восьми років, зазначив генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота, генеральний директор Укргідроенерго.
Збитки державного майна меліоративних систем та каналів внаслідок підриву Каховської ГЕС складають 150-160 млрд гривень. Точні дані можна буде визначити після деокупації територій. Існує велика ймовірність, що системи будуть зруйновані або ж демонтовані окупантами.
Як відомо, вночі 6 червня о 02:50 російські терористи здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС. У зоні підтоплення близько 80 населених пунктів. Каховську ГЕС повністю зруйновано, відновити її неможливо.
Внаслідок знищення Каховської ГЕС збитки для рибної галузі від загибелі лише дорослих особин можуть сягнути 95 тисяч тонн або близько 4 млрд грн. Всього, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів складуть до 10,5 млрд грн.
Міністерство аграрної політики та продовольства України за попередніми оцінками, внаслідок терористичного акту росіянами на Каховській ГЕС, передбачає на Херсонщині затоплення орієнтовно 10 тисяч га сільськогосподарських земель на правобережжі. А також в декілька разів більше на лівому березі області, який зараз перебуває під окупацією.
Збитки для аграрного сектору України внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС можуть скласти $1,5 млрд.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!