Новини / Політика     15 травня 2020 13:30

Урядова арифметика: що не так у цифрах прем’єр-міністра

Чому заява Дениса Шмигаля про піврічний запас пшениці може зашкодити вітчизняним виробникам і скільки насправді залишилось зерна в Україні

Під час години запитань до уряду у Верховній Раді 13 травня,  прем’єр-міністр України Денис Шмигаль оприлюднив інформацію, яка здатна, м’яко кажучи, викликати здивування у світового і українського аналітичного співтовариства.

Зокрема, за словами прем’єр-міністра, що за станом на середину травня 2020 р. в Україні «є 6-місячний запас пшениці до нового врожаю». І ці, без перебільшення сенсаційні дані він отримав, працюючи з фермерами і агрокомпаніями, проводячи щотижневий аналіз експортної динаміки, в тому числі поставок за кордон зерна і продовольства в цілому.

«Маючи в засіках піврічний запас пшениці, заборонити експорт зерна – це викинути його на смітник», – заявив Денис Шмигаль.

З одного боку, за те, що український прем’єр не сприймає штучних обмежень експорту обмежень, його можна лише похвалити. Адже саме експортні квоти, які ввели Росія і Румунія, за бездефіцитного балансу внутрішніх ринків, викликали на світових біржах легку паніку і нестабільність у котируваннях зернових ф’ючерсів.

Але проаналізуємо, що не так у розрахунках прем’єра і чому не варто виступати з такими заявами.

Читайте: Україна вже експортувала майже 52 млн тон зерна минулорічного врожаю

По-перше, схоже, що прем’єр-міністра дезінформують (відкинемо думки, що він зважився прикрасити баланс ринку пшениці в Україні). За даними незалежного джерела – Мінсільгоспу США (USDA) – врожай пшениці в Україні у минулому році склав 29,17 млн тон. При цьому складські запаси культури (в т.ч. держрезерв) на початок 2019/2020 маркетингового року складали 1,59 млн тон. Отже, пропозиція пшениці в Україні в липні 2019 р. дорівнювала 30,76 млн тон.

Внутрішнє споживання, включаючи використання в харчових цілях і на промпереработку становить 9,1 млн т. на рік або 760 тис. т. щомісяця (за півроку це становитиме 4,55 млн тон). Травень – це передостанній, 11-тий місяць маркетингового року, що минає. Тобто, Україна вже використала 8,36 млн т. пшениці з початку МР.

Станом на 13 травня 2020 р. з початку поточного сільгоспсезону з України було експортовано 19,35 млн т. пшениці. Всього ж, за даними USDA та згідно з меморандумом між зернотрейдерами і Міністерством розвитку економіки, експорт пшениці з України в 2019/2020 МР повинен скласти 20,5 млн т.

Таким чином, зменшення загальної пропозиції пшениці на сьогодні склало 27,71 млн т. Тобто залишок цієї культури на ринку у кращому випадку 3 млн т., і аж ніяк не 4,55  млн т. як це випливає зі слів Дениса Шмигаля.

Навіть якщо врахувати, що більше ані кілограма за кордон продано не буде, цього обсягу вистачить на 3,9 місяців, а не на півроку.

В реальності, експорт продовжується до меж, встановлений меморандумом. Тобто з цих 3 млн т. до кінця сезону відправиться на експорт ще 1,15 млн т. пшениці і ми отримаємо перехідний залишок трохи більше 1 млн т. Це на півтора місяці споживання, не на півроку.

Нічого поганого в цьому немає. На глобальному ринку тільки комуністичний Китай традиційно тримає запаси пшениці в 75% від річного споживання. Решта країн в урожай входять з практичними порожніми складами, які не тиснуть на ціну нового зерна.

По-друге, чому такі заяви не ватро робити політикам. Ми живемо у світи надвисокої конкуренції і зерновий ринок тут не є винятком. Будь-які заяви високопосадовців щодо врожайності, виробництва або запасів миттєво відбиваються на біржових котируваннях і низьких закупівельних цінах.  І інформація про піврічний запас зерна напередодні збирання чергового врожаю нічого дорого українським фермерам не принесе.

Нагадуємо, що раніше Landlord повідомляв про призначення нового керівника Аграрного фонду.

 

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також