Новини / Політика     15 травня 2020 13:30

Урядова арифметика: що не так у цифрах прем’єр-міністра

Чому заява Дениса Шмигаля про піврічний запас пшениці може зашкодити вітчизняним виробникам і скільки насправді залишилось зерна в Україні

Під час години запитань до уряду у Верховній Раді 13 травня,  прем’єр-міністр України Денис Шмигаль оприлюднив інформацію, яка здатна, м’яко кажучи, викликати здивування у світового і українського аналітичного співтовариства.

Зокрема, за словами прем’єр-міністра, що за станом на середину травня 2020 р. в Україні «є 6-місячний запас пшениці до нового врожаю». І ці, без перебільшення сенсаційні дані він отримав, працюючи з фермерами і агрокомпаніями, проводячи щотижневий аналіз експортної динаміки, в тому числі поставок за кордон зерна і продовольства в цілому.

«Маючи в засіках піврічний запас пшениці, заборонити експорт зерна – це викинути його на смітник», – заявив Денис Шмигаль.

З одного боку, за те, що український прем’єр не сприймає штучних обмежень експорту обмежень, його можна лише похвалити. Адже саме експортні квоти, які ввели Росія і Румунія, за бездефіцитного балансу внутрішніх ринків, викликали на світових біржах легку паніку і нестабільність у котируваннях зернових ф’ючерсів.

Але проаналізуємо, що не так у розрахунках прем’єра і чому не варто виступати з такими заявами.

Читайте: Україна вже експортувала майже 52 млн тон зерна минулорічного врожаю

По-перше, схоже, що прем’єр-міністра дезінформують (відкинемо думки, що він зважився прикрасити баланс ринку пшениці в Україні). За даними незалежного джерела – Мінсільгоспу США (USDA) – врожай пшениці в Україні у минулому році склав 29,17 млн тон. При цьому складські запаси культури (в т.ч. держрезерв) на початок 2019/2020 маркетингового року складали 1,59 млн тон. Отже, пропозиція пшениці в Україні в липні 2019 р. дорівнювала 30,76 млн тон.

Внутрішнє споживання, включаючи використання в харчових цілях і на промпереработку становить 9,1 млн т. на рік або 760 тис. т. щомісяця (за півроку це становитиме 4,55 млн тон). Травень – це передостанній, 11-тий місяць маркетингового року, що минає. Тобто, Україна вже використала 8,36 млн т. пшениці з початку МР.

Станом на 13 травня 2020 р. з початку поточного сільгоспсезону з України було експортовано 19,35 млн т. пшениці. Всього ж, за даними USDA та згідно з меморандумом між зернотрейдерами і Міністерством розвитку економіки, експорт пшениці з України в 2019/2020 МР повинен скласти 20,5 млн т.

Таким чином, зменшення загальної пропозиції пшениці на сьогодні склало 27,71 млн т. Тобто залишок цієї культури на ринку у кращому випадку 3 млн т., і аж ніяк не 4,55  млн т. як це випливає зі слів Дениса Шмигаля.

Навіть якщо врахувати, що більше ані кілограма за кордон продано не буде, цього обсягу вистачить на 3,9 місяців, а не на півроку.

В реальності, експорт продовжується до меж, встановлений меморандумом. Тобто з цих 3 млн т. до кінця сезону відправиться на експорт ще 1,15 млн т. пшениці і ми отримаємо перехідний залишок трохи більше 1 млн т. Це на півтора місяці споживання, не на півроку.

Нічого поганого в цьому немає. На глобальному ринку тільки комуністичний Китай традиційно тримає запаси пшениці в 75% від річного споживання. Решта країн в урожай входять з практичними порожніми складами, які не тиснуть на ціну нового зерна.

По-друге, чому такі заяви не ватро робити політикам. Ми живемо у світи надвисокої конкуренції і зерновий ринок тут не є винятком. Будь-які заяви високопосадовців щодо врожайності, виробництва або запасів миттєво відбиваються на біржових котируваннях і низьких закупівельних цінах.  І інформація про піврічний запас зерна напередодні збирання чергового врожаю нічого дорого українським фермерам не принесе.

Нагадуємо, що раніше Landlord повідомляв про призначення нового керівника Аграрного фонду.

 

 

Читайте також