В Україні деякі пенсіонери можуть одержувати доплату до пенсії – 944 грн, пише На пенсії.
Додаткова виплата майже у тисячу гривень передбачена для окремої категорії пенсіонерів. Це особи, які досягли певного віку та отримують пенсію, проживають одні й за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду.
Зазначені громадяни мають отримувати пенсію саме за віком.
Якщо їхню виплату від держави призначено у зв’язку з інвалідністю, доплата у 944 грн не передбачена. Є ще одна умова – необхідність постійного стороннього догляду має бути підтверджена документально. Слід отримати відповідний медичний висновок.
Сума, яку додатково нараховують зазначеній категорії пенсіонерів, залежить від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З 2024 року він збільшився до 2361 грн – це мінімальна пенсія українців. Таким чином, 40% від неї – це 944 грн.
1 березня вперше для всіх категорій пенсіонерів індексацію пенсій проведено одночасно, поінформувала пресслужба Мінфіну.
Оскільки одним із завдань індексації є покращення матеріального стану пенсіонерів, справедливим, на думку Мінфіну, є забезпечення індексації пенсій громадянам, які отримують найменші виплати.
З 1 березня в Україні відбулася індексація пенсій, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів. Загалом завдяки індексації для понад 10 млн громадян з 1 березня пенсії підвищаться на 8%. Про особливості індексації пенсії у 2024 році пише Delo.ua.
Також цьогоріч не обійшлося без інновацій у системі пенсій: з 1 квітня автоматично перерахують пенсії для 654 000 пенсіонерів, які працюють. Пенсії увідповіднять оновленого страхового стажу.
У Пенсійному фонді пояснили, що індексація відбувається зі зростанням прожиткового мінімуму.
Для непрацездатних осіб з 2093 гривень до 2361 гривень збільшуються розміри мінімальної пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж (непрацюючим пенсіонерам), надбавок та підвищень, мінімальних пенсійних виплат, максимальної пенсії, які залежать від прожиткового мінімуму, – наголосили в ПФУ.
У пояснювальній записці до урядової постанови наголошується, що для забезпечення індексації пенсій щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої зарплати, який застосовується в Україні для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника інфляції за попередній рік (у 2023 році 5,1%) та 50% показника зростання середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (10,72%).
Перерахунок пенсій стосуватиметься 9,5 млн цивільних пенсіонерів, майже 600 тисяч пенсіонерів силових відомств, майже 100 тисяч “чорнобильців”, наголосив прем’єр.
Збільшення пенсії слід очікувати у першу чергу особам, які досягли 70 та більше років – їм передбачена надбавка за віком.
Окрім того, доплати отримають пенсіонери:
- віком від 70 до 74 років – додатково 300 гривень.
- віком від 75 до 79 років — додатково 456 гривень.
- від 80 років і старші — додатково 570 гривень.
Існує також механізм збільшення пенсійних виплат за віком, залежний від тривалості страхового стажу. Цей механізм передбачає нарахування додаткових 1% до розміру пенсії за кожен повний рік стажу, що перевищує 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Для пенсій, призначених до 1 жовтня 2011 року, цей поріг становить 25 років для чоловіків та 20 років для жінок.
Розмір такої додаткової виплати розраховується відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне забезпечення, але не може перевищувати 1% мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у статті 28 цього ж Закону.
З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія була збільшена до 2 361 гривні. Виходячи з цього, максимальна сума доплати за кожний рік понаднормового стажу становить 23,61 гривні. Це означає, що якщо пенсіонер має стаж, який перевищує встановлені норми, його пенсія може бути збільшена на 23,61 гривні за кожен такий рік.
Завдяки цьому деякі категорії отримають підвищення двічі – не лише у березні, а й у квітні. Йдеться про пенсіонерів, яким виповнилося 65 років за наявності стажу 30 років для жінок та 35 років для чоловіків
У березні 2024-го знову без реальної індексації (збільшення пенсій на 8%) залишились цивільні пенсіонери, пенсія яким була призначена в 2020-2023 рр. Їм пенсію підвищили лише на 100 грн, тобто на чисто символічну суму. Щодо військових пенсій, то під збільшення потрапляють всі пенсіонери, які вийшли на пенсію до 2024 року.
Омине індексація зокрема такі категорії:
- громадян, які отримують найбільші пенсії;
- громадян, які вийшли на пенсію упродовж останніх трьох років;
- громадян, які отримують виплати, менші за мінімальні.
В Україні сьогодні понад 544 тис. військових пенсіонерів. У законодавстві визначено три види пенсій: за вислугу років, за інвалідністю та в разі втрати годувальника.
З 1 березня 2024 року розміри пенсії підвищуються із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,0796. Але при цьому п.3 Постанови №185 визначено, що розмір індексації не може перевищувати 1500 гривень.
Згідно приписів п. 2 Постанови №185 індексування пенсії для військових здійснюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
Як пояснив в коментарі Delo.ua адвокат ЮК “Мережа права” Андрій Дзісь, при індексуванні військових пенсій у 2022 та 2023 роках, індексація пенсії з 01.03.2024 буде нарахована, проте не буде виплачуватися наступним категоріям військових пенсіонерів:
- пенсія яким виплачується на рівні не більше 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, тобто із застосуванням до виплати пенсії обмеження максимальним розміром (з березня 2024 року складатиме 23 610 гривень);
- особам, які в судовому порядку відстояли своє право на виплату пенсії без обмеження максимальним розміром та отримують пенсію в повному розмірі її нарахування.
Разом із зарплатою зростають і пенсії. Мінімальна пенсія в Україні ще 1 січня збільшилась з 2 093 гривень до 2 361, максимальна – з 20 930 гривень до 23 610.
Закон про державний бюджет на 2024 рік передбачає підвищення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (мінімальна пенсія) з 2093 до 2361 грн.
Для осіб, які не мають стажу або його недостатньо, традиційні пенсійні виплати не передбачені. Натомість з 65-річного віку вони мають право на отримання соціальної допомоги – пенсії за віком. Її розмір становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (2361 грн), і середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні півроку, але не більше за 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн).
Соціальна пенсія за віком без трудового стажу перераховується кожні шість місяців з огляду на майнові зміни та середньомісячний сукупний дохід.
Також у 2024 році зміниться розмір стажу необхідного для виходу на заслужений відпочинок. Оформити пенсію за віком у 60 років зможуть українці зі стажем 31 рік, у 63 роки – зі стажем 21-31, у 65 років – 15-21 рік.
Про те, як “докупити” пенсію у 2024 році: скільки потрібно заплатити за місяць страхового стажу, читайте тут.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!