Новини / Політика     15 лютого 2024 11:14

Україна в межах вступу до ЄС розглядає обмін агросубсидії на пом’якшення вимог зеленого курсу


Україна розглядає можливість припинення надання субсидій у сфері сільського господарства в обмін на послаблення вимог, що встановлені Європейським зеленим курсом, під час переговорів щодо вступу до Європейського Союзу. Про це розповів український чиновник, виступаючи у ролі джерела агентству Reuters, підкресливши при цьому конфіденційність своїх висловлювань.

Переговори заплановано на наступний місяць, і вони будуть особливо важливими з політичного і економічного погляду через інтеграцію великого агросектору України до ЄС.

За поточними правилами, Україна може очікувати на отримання €96,5 млрд субсидій в межах Спільної аграрної політики ЄС протягом 7 років.

Але водночас, вимоги Європейського зеленого курсу можуть зробити умови для українських фермерів складнішими, ніж без такого фінансування, за словами джерела.

Українська сторона вірить, що досягнення менших обмежень на торгівлю та вимог до довкілля можливо за умови припинення субсидій. Таке рішення, за словами посадовця, може стати оптимальною стратегією в переговорах.

Переговори починаються в той час, коли фермери ЄС виходять на протести проти правил Європейського зеленого курсу та імпорту аграрної продукції з третіх країн, а також вимог підняти субсидії. Це може також призвести до зменшення виплат іншим країнам-членам ЄС на близько 20%.

Хоча багато українських фермерів сподіваються, що вступ до ЄС забезпечить їх фінансуванням, що підвищить врожаї та прибуток, деякі посадовці вважають, що субсидії можуть виявитися не оптимальними для України.

“Я думаю, що це проблема. Субсидії в сільському господарстві дуже часто грають погану роль, коли вони стають знеболюючим і до них звикають,” — сказав український посадовець. “Українські фермери можуть стати менш динамічними із субсидіями. Коли ти живеш у системі дотацій, ти до них прив’язаний. Якщо у вас є дотація на моркву, то ви будете садити лише моркву”.

У відповідь на це, віцепрем’єр з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна не має наміру відмовлятися від субсидій та дотацій для агросектору у рамках переговорів з ЄС, передала “Європейська правда”.

“Умови приєднання українського аграрного сектору до спільної аграрної політики ЄС визначатимуться під час переговорного процесу. Ні про яку відмову від субсидій та дотацій не йдеться… Українська сторона буде відстоювати інтереси українських фермерів, ми чітко усвідомлюємо важливість аграрного сектору для економіки країни, її післявоєнного відновлення та майбутнього”, — сказала віцепрем’єрка.

Нагадаємо, 7 лютого Європейський парламент прийняв свої зміни до правил, що стосуються використання нових геномних технологій (NGT). Законодавці згодилися на створення двох категорій NGT: перша категорія стосується модифікованих генів рослин, які не можна відрізнити від традиційних, і друга – рослини з більш складними модифікаціями, які все одно підпадають під суворіші правила. Паралельно Європарламент підтримав повну заборону на патентування NGT, щоб уникнути правової невизначеності та залежностей для фермерів.

Новини за темою:  2 травня в Україні очікуються нічні заморозки: аграріїв попереджають про ризики

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про відкликання спірного законопроєкту, спрямованого на скорочення використання пестицидів у ЄС. Причиною стало те, що це спровокувало протести з боку аграрного сектору. Запропонований у червні 2022 року Регламент сталого використання (SUR) планував зменшити використання пестицидів удвічі до 2030 року та повністю заборонити їх у чутливих зонах, таких як міські зелені зони, сприяючи використанню менш ризикованих альтернатив.

Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також