Новини    01 вересня 2023 12:07

Українські пекарі прогнозують суттєве подорожчання хліба вже у вересні


Хліб в Україні продовжує дорожчати – лише за серпень багато пекарів підвищили ціни на свою продукцію до 5 грн за буханець. Понад те, хлібзаводи попереджають, що у вересні цінники знову зміняться.

Про це пише Агроревю.

Дані Держстату свідчать, що головний продукт зростав у ціні протягом усього минулого року. Якщо говорити про ціну у липні, то порівняно з червнем вона підвищилася лише на 0,3%, але якщо з аналогічним періодом 2022 року – то на 9,7%. За 7 місяців цього року хліб подорожчав на 15%.

Ситуація різко погіршилася в серпні – багато виробників додали до ціни 10-15%, а деякі – відразу 20%, при цьому подорожчання найсильніше торкнулося крафтової продукції (вартість буханця доходить до 100 грн).

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Варто нагадати, що Кабмін встановив цінові обмеження на соціально значущі продукти, до яких відноситься і хліб. Однак це стосується лише одного сорту – пшенично-житнього, і максимальна націнка не може бути вищою за 10%. В результаті ритейлери можуть ставити будь-які розцінки на інші сорти – за словами власників магазинів, ці цифри сягають 50%.

Проте вартість хліба зростає не лише через націнку продавців – ціни підвищують і виробники. Попри велику кількість пшениці у нашій країні, її закупівельна вартість істотно збільшилася. Станом на зараз тонна продукції коштує 190 доларів, хоча ще кілька тижнів тому фермерам пропонували 180 доларів.

Ще однією причиною підвищення цін на хліб є подорожчання собівартості та доставки.

Олександр Барсук, голова концерну “Ярослав” розповів:

“З 1 липня повернули довоєнні податки на автомобільне паливо, плюс дорожчає нафта, в результаті вартість дизеля вже підскочила на 5-7 гривень і продовжує зростати. Зростають тарифи на електроенергію, а хліб печуть в електропечах. Йде зростання зарплат. Наприклад, водії зараз у дефіциті, і щоби їх утримати, багато компаній змушені підвищувати зарплати”.

На додаток до всього на ринку України відчувається гостра нестача якісного борошна, оскільки багато підприємств зіткнулися з кадровим голодом через війну. Хороше зерно в дефіциті, тому що трейдери скуповували його для подальшого експорту, хоча з надходженням зерна нового врожаю ситуація поступово вирівнюється.

Читайте також: Хлібозавод “Чанта Маунт” відновлює виробництво на Київщині

Голова Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин наголосив, що із зерном в Україні проблем не буде, але на кінцеву ціну хліба вплинуть логістика та тарифи на електрику. Через їх подорожчання підвищуватимуться ціни й на хліб – за словами експерта, це значення становитиме 3-5% на місяць.

Нагадаємо, наразі близько 20% підприємств хлібопекарської галузі зруйновані або не повернулися до виробництва з початку війни. Але в Україні є мережа потужних хлібозаводів, розрахованих на виробництво масових хлібів зі значним резервом потужностей. Вони дозволяли нагодувати 50 млн людей.

В Україні очікується підвищення цін на хліб. Воно пов’язане з відключеннями електроенергії, що впливає на умови виробництва та зберігання продукції.

Повернення торговельними мережами хлібних виробів виробникам досягає 8%. Тобто кожна 12-та буханка хліба повертається нереалізованою, і оскільки термін реалізації минув, вона підлягає утилізації.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...