Внаслідок війни та окупації аграрний сектор Запорізької області постраждав від значних втрат, повідомив глава Запорізької обласної адміністрації Іван Федоров у розмові з LIGA.net.
“Ми втратили багато посівних площ. Врожай, який посадили. І той, що вже зібрали, і той, що був на елеваторах. Ми втратили сховища, де зберігався врожай. Втратили переробку”, – пояснив він.
Під окупацією опинилося 2200 аграрних виробників, 32 елеватори з загальною місткістю 2 млн тонн зернових та олійних культур, п’ять підприємств з виробництва борошна та круп, а також п’ять олійних заводів, включаючи найбільші – Мелітопольський та Пологівський олійноекстракційні заводи.
“На півдні росіяни забрали у нас цілу аграрну індустрію”, – сказав Федоров.
Мелітопольська черешня складала майже чверть українського ринку, і Федоров сумнівається, що її можна буде замінити :”А в окупантів не стоїть задача слідкувати за нашими садами. Вони збирають врожай, продають його і просто виснажують землю і дерева”.
“Через теракти Росії ми втратили нашу зрошувальну систему, яка була заживлена з Каховського водосховища. Вона живила весь південь. Я не уявляю, як це відновлювати. Ми втратили сівозміну в обробці ґрунтів. Немає старої логістики – вартість перевезення зерна із Запоріжжя до Одеси на цей час становить від 900 до 2200 грн за тонну. А ціна на збіжжя впала. Виробники хоча б якось хочуть витягнути економіку. Руйнування агросектора – надкритичне. І незрозуміло, чим це закінчиться”, – сказав Федоров.
Нагадаємо, сучасне ведення сільського господарства стало маловигідним у порівнянні з минулим, оскільки культури такі як пшениця і ячмінь приносять збитки.
Державні інспектори на Херсонщині оцінили майже 700 випадків забруднення ґрунтів та засмічення земель внаслідок війни. Загальна сума збитків, зафіксованих у цих випадках, становить понад 6 мільярдів 221 мільйон гривень. Цю інформацію поширила Державна екологічна інспекція Південного округу через канал у месенджері Telegram.
На початку повномасштабного вторгнення ворог завдав значних збитків українському довкіллю на суму 2,2 трлн грн. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час Міжнародного довкіллєвого форуму “United for Nature. Agenda for Ukraine”.
Російські військові завдали значних збитків аграрному сектору Харківщини — понад 18 мільярдів гривень. У регіоні понад 570 тисяч гектарів сільськогосподарських земель були захоплені мінами.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук стверджує, що протягом 2023 року збитки товаровиробників у сфері тваринництва сягають понад 3 млрд євро. Майже усі культури “просіли” у ціні.
Блокування кордону польськими перевізниками, як і іншими, матиме вплив на українську економіку та розвиток аграрного сектору. Внаслідок блокування пунктів пропуску частина виробників втратили потенційні контракти.
Втрати ринку землі від повномасштабного вторгнення склали $325 мільйонів або 12,4 мільярда гривень. Агресивні дії Росії призвели до невиконання 120 тисяч угод на площі 355,5 тисяч гектарів, як повідомляється в новому аналітичному огляді ринку земель України, підготовленому KSE Агроцентром за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!