Новини / Аналітика     04 лютого 2024 13:38

У світі ціни на продовольство падають – ООН


Світові ціни на продовольство в січні зменшилися на 1% у порівнянні з груднем 2023 року, згідно з щомісячним звітом ФАО (продовольча та сільськогосподарська організація ООН), повідомляє Інтерфакс-Україна. Важливо додати, що ціновий індекс грудня було переглянуто.

Індекс цін на зернові у січні порівняно із груднем зменшився на 2,2%. Спад цін на пшеницю пояснюється конкуренцією між експортерами та збільшеним обсягом зерна на ринку з Південної півкулі. Вартість кукурудзи різко знизилася внаслідок збирання в Аргентині, вказано в доповіді.

Індекс цін на м’ясо зменшився на 1,4%, триваючи на падінні вже сьомий місяць. Зниження цін на м’ясо птиці пов’язане з низьким попитом та великою пропозицією. Спад цін на свинину викликано скороченням закупівель Китаєм під час розвитку внутрішнього виробництва. Ціни на яловичину також впали, тоді як баранина подорожчала через великий імпортний попит.

Індекс цін на олію зріс на 0,1%. Хоча пальмова та соняшникова олії подорожчали, ціни на соєву та рапсову олії впали.

Індекс цін на молочні продукти практично залишився незмінним порівняно з переглянутим грудневим значенням. У січні котирування цін на вершкове масло та сухе незбиране молоко зросли, переважно завдяки підвищеному попиту з боку азійських покупців, що компенсувало зниження цін на сухе знежирене молоко та сир.

Індекс цін на цукор збільшився на 0,8%. Зростання пояснюється занепокоєнням через недостатню кількість опадів у Бразилії та його вплив на врожай цукрової тростини. Також несприятливі прогнози надходять з Таїланду та Індії, провідних виробників цього продукту.

Довідка. Індекс світових цін на продовольство у 2023 році був на 13,7% нижчим від середнього показника 2022 року, повідомила Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO).

Новини за темою:  Україна нарощує виробництво біометану: три нові заводи готуються до запуску

У грудні 2023 року індекс світових цін на продовольство в середньому склав 118,5 пунктів, що на 1,5% менше, ніж у листопаді, і на понад 10% менше, ніж роком раніше. Єдиним сектором, де зафіксовано зростання цін за останній рік, був міжнародний індекс цін на цукор.

Індекс цін на зернові у порівнянні з листопадом збільшився на 1,5% через підвищення цін на пшеницю, кукурудзу, рис і ячмінь, що, частково, було обумовлено логістичними труднощами в основних країнах-експортерах. Однак за весь 2023 рік секторальний індекс виявився на 15,4% нижчим за середній показник 2022 року.

У грудні також спостерігалося зростання індексу цін на молочні продукти на 1,6% порівняно з листопадом, але він залишався значно нижчим за показник грудня 2022 року. Місячний ріст був викликаний підвищенням цін на масло та сир, підкріпленими значними внутрішніми продажами в Західній Європі перед святковим сезоном. Одночасно великий світовий попит на імпорт призвів до збільшення обсягів сухого незбираного молока на міжнародному ринку, зафіксували у FAO.

Організація зауважила, що вихід Росії із Чорноморської зернової ініціативи призвів до зростання цін на продовольство на 1,3%, а також негативно вплинули нові обмеження на експорт рису в Індії.

Нагадаємо, у 2023 році в Україні спостерігалося значуще зростання цін на товари та послуги зі складу споживчого кошика, при цьому картопля, яблука, послуги дитячих садків найбільше подорожчали.

Світові ціни на продовольчі товари знизилися в грудні порівняно з попереднім місяцем, причому найбільш різко впали міжнародні ціни на цукор.

У 2023 році какао очолило список продукції аграрного сектору за рівнем подорожчання у світовому масштабі, зі зростанням цін на 72%, як вказано у даних Thomson Reuters/CoreCommodity CRB Excess Return Index, опублікованих Reuters.

Новини за темою:  Рекордне подорожчання: ціни на олію, хліб і сало в Україні досягли критичної позначки

Хаос у Червоному морі починає порушувати ланцюги постачання продуктів – від кави до фруктів – і погрожує зупинити уповільнення продовольчої інфляції, яка принесла деяке полегшення споживачам.

Протягом більшої частини 2023 року світові ціни на цукор залишались на високому рівні, наближеному до пікових значень. Цей тренд призвів до розширення площ під вирощуванням цукрового буряка та тростини, привертаючи на ринок нових учасників як в Україні, так і в усьому світі.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також