Польські садівники очікують зниження врожаю яблук у деяких регіонах через весняні нічні заморозки.
Про це повідомив власник польської експортної компанії Sarafruit Мохамед Мараван, пише Fresh Plaza.
«Минулого тижня погода в Польщі була теплою вдень, але морозні ночі завдали певної шкоди. Деякі райони з яблуневими садами демонструють значну чутливість до заморозків, в результаті чого урожайність і якість фруктів знижується, а іноді можуть бути втрачені дерева», — сказав він.
Мохамед Мараван також зазначив, що збитки мають регіональний характер. Є райони, де яблуневі сади не постраждали взагалі. Він не зміг оцінити масштаби збитків і підкреслив, що ситуація стане зрозумілою через кілька тижнів.
«Минулого тижня погода в Польщі була теплою вдень, але морозні ночі завдали певної шкоди. Деякі райони з яблуневими садами демонструють значну чутливість до заморозків, в результаті чого урожайність і якість фруктів знижується, а іноді можуть бути втрачені дерева», — сказав він.
Попри те, що виробники мають кілька способів захистити свої сади від морозів, Мараван вважає, що ці методи часто занадто дорогі.
Нагадаємо, близький Схід імпортує з ЄС майже 200 тис. тонн яблук на рік, Північна Африка – до 300 тис. тонн Спека, посухи, повені та весняні заморозки знищують урожай фруктів. Разом з тим зростають витрати на виробництво, транспортування та переробку товару. Роздрібні ціни на свіжі фрукти в Німеччині в листопаді 2023 року були на 7,8% вищими, ніж у попередньому році, а порівняно з середніми показниками за останні п’ять років навіть зросли на 16%, повідомляє FruchtPortal.
Рішення Ірану щодо введення експортного мита на яблука з 20 березня 2024 року на термін трьох місяців подальше ускладнення ситуації на світовому ринку свіжих яблук і сприятиме експортерам з країн Південної півкулі, повідомляє EastFruit. За інформацією профільного міністерства, мито складатиме 35% від експортної вартості товару і діятиме три місяці, або до завершення сезону реалізації яблук врожаю 2023 року.
У останні місяці Ірак став ключовим ринком для українських яблучних садівників. За інформацією EastFruit, у лютому 2024 року Ірак посів четверте місце серед країн, що найбільше купують українські яблука, випереджений лише ОАЕ, Саудівською Аравією та Узбекистаном. Того місяця в Ірак було відправлено майже 500 тонн яблук, а з початку сезону 2023/24 років обсяги експорту досягли майже 2 тисяч тонн.
Прогнозують, що в Євросоюзі зменшиться споживання вина, але зросте споживання яблук і свіжих томатів дрібних розмірів як корисних продуктів. Такими є деякі висновки звіту про перспективи сільського господарства ЄС на 2023-35 роки, представленого Європейською Комісією на спеціалізованій конференції ЄС.
Перегляд законів про виміри у Великій Британії, оголошений на 2024 рік, означає, що виробники вина зможуть продавати негазовані та ігристі вина у пінтах, які колись любив лідер воєнного часу Вінстон Черчилль. Пропозиції про ширший перегляд британської системи вимірювання після Brexit були скасовані після того, як під час консультацій, результати яких були опубліковані в середу, 98,7% людей висловилися за збереження метричних одиниць при купівлі та продажу товарів.
Відповідно до аналітичного звіту “FreshApples, Grapes, and Pears: World Markets and Trade” USDA, очікується, що виробництво яблук у сезоні 2023/24 збільшиться на 175 тисяч тонн, досягнувши 83,1 мільйона тонн. Хоча це може здатися ознакою зростання, насправді додаткові 175 тисяч тонн становлять лише 0,002% збільшення, що є значно меншим за звичайну похибку таких прогнозів.
Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.
Експорт яблук у 2023/24 МР визначається декількома трендами. Володимир Гуржій, керівник компанії USPA Fruit, сказав, що згідно з його прогнозом, перш за все, немає передумов для зниження цін на експортні яблука – вони залишатимуться стабільними або навіть зростатимуть.
Прогноз на 2024 рік передбачає зростання виробництва яблук країнами Південної півкулі на 1%, до 4,8 млн тонн. Цю інформацію надала Українська асоціація аграрного експорту, посилаючись на дані Світової Асоціації виробників яблук і груш (WAPA).
Маргарита Юзяк