Новини / Політика     25 лютого 2024 12:12

У Латвії ухвалили заборону імпорту агропродукції з Росії та Білорусі


Поправки до закону про сільське господарство та розвиток села, які прийняв Латвійський парламент, встановлюють заборону на імпорт продукції з Росії та Білорусі для використання в Латвії.

Сейм Латвії прийняв рішення про заборону імпорту сільськогосподарської та кормової продукції з Росії та Білорусі для внутрішнього споживання, повідомляє «Укрінформ».

Згідно з цими поправками, також встановлюється заборона на імпорт продукції з інших країн, якщо вона вироблена в Росії або Білорусі. Проте транзитне перевезення продукції не підпадає під цю заборону.

Протягом перших 10 місяців 2023 року обсяг імпорту російської сільськогосподарської та кормової продукції в Латвію становив 280 млн євро. Загалом корми, зерно, горох та ріпакова олія становили 90% загального обсягу імпорту сільськогосподарської продукції з Росії до Латвії.

Що передувало

25 січня стало відомо, що Латвія розглядає ініціативу обговорення з міністрами сільського господарства ЄС введення заборони на імпорт російської агропродукції та заміну її українськими товарами, повідомляв міністр сільського господарства Латвії Армандс Краузе. Його висловлювання отримали підтримку Литви та Естонії.

Краузе вказав, що пропонує обговорити санкції щодо російської сільськогосподарської продукції, аргументуючи це тим, що Європа є самодостатньою з точки зору продовольства, і будь-які прибутки для російського режиму допомагають військовій машині. Міністр також висловив побоювання щодо можливого походження зернових культур із Росії та просив створити робочу групу для розгляду заборони на імпорт російських харчових продуктів за участі Єврокомісії.

Він нагадав, що ЄС імпортує зернові культури на суму близько EUR2,2 млрд, при цьому загальна вартість харчових продуктів, зокрема пшениці та кукурудзи, становить близько EUR3 млрд. Краузе також зазначив проблеми, з якими стикаються латвійські фермери у зв’язку з конкуренцією від третіх країн, таких як Росія, де виробництво не відповідає європейським стандартам, та висловив підтримку зменшенню торгівлі з Росією продовольством.

Новини за темою:  Україна нарощує виробництво біометану: три нові заводи готуються до запуску

Вже за п’ять днів, тобто 30 січня, правляча коаліція в Латвії досягла політичної угоди про введення заборони на імпорт зерна з Росії та Білорусії. Прем’єрка країни Евіка Сіліня (від партії “Нова єдність”), міністр сільського господарства Армандс Краузе (“Союз зелених і селян”) та голова фракції “Прогресивної партії” у Сеймі Андріс Шуваєвс оголосили намір підготувати та схвалити відповідний законопроєкт у лютому.

Хоча це питання розглядалося у Латвії протягом тривалого часу, раніше коаліція вважала оптимальним вирішенням спільне вирішення на рівні ЄС. Однак тепер вони визнали необхідність введення односторонньої заборони, оскільки російське зерно може потрапляти в Латвію через інші країни ЄС.

Раніше було повідомлено, що Латвія отримала підтримку своєї ініціативи від Литви та Естонії, проте для ефективності цього заходу необхідні рішення на рівні Євросоюзу.

До того ж 6 лютого у Латвії фермери вийшли на протест з вимогою обмеження імпорту з Росії та Білорусі. Серед вимог фермерів – негайне введення заборони на імпорт російських і білоруських харчових продуктів без перехідного періоду та відновлення пониженої 5% ставки податку на додану вартість (ПДВ) на латвійські фрукти й овочі.

Нагадаємо, Єврокомісія планує представити торговельні заходи стосовно України, відповідаючи на вимогу Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини. Воно стосувалося введення імпортних мит на українське зерно, яке, за їхніми ствердженнями, стикається із недобросовісною конкуренцією.

Великий національний протест польських фермерів триватиме 24 січня з 12 до 14 години по всій території Польщі. Трактори виїдуть на польські дороги практично в більшості воєводств. Лише у Західнопоморському воєводстві анонсовано близько 100 виїздів. Вони з’являться на районних та воєводських дорогах.

Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини подали спільний лист до Єврокомісії, в якому висловили вимогу про введення імпортних мит на українське зерно.

Маргарита Юзяк
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також