Новини    24 квітня 2025 20:02

У Карпатах на Черемоші планують збудувати дві малі ГЕС — громади підтримали, екологи занепокоєні


У гірській частині Івано-Франківської області на річці Черемош планують звести дві малі гідроелектростанції. Проєкти отримали підтримку на громадських слуханнях, але викликали занепокоєння екологів і природоохоронців. Зараз триває оцінка впливу на довкілля, яка стане вирішальною для майбутнього будівництва.

У селах Розтоки Кутської громади та Голошина Білоберізької громади планується зведення двох малих гідроелектростанцій (ГЕС) на річці Черемош. Загальна потужність об’єктів складатиме близько 3,5 МВт, повідомив аналітик «Української природоохоронної групи» Петро Тєстов у коментарі «Суспільному».

Реалізацію проєкту взяли на себе компанії «Косівгідроенерго» та «Гідропауер», які відновили ініціативи, що стартували ще у 2013 році, але тоді були зупинені через протест громадськості.

Потужності та етапи реалізації

  • На Черемоші – ГЕС потужністю до 3 МВт
  • На Білому Черемоші – ГЕС потужністю до 480 кВт
  • Зараз триває процедура оцінки впливу на довкілля
  • Будівництво залежить від рішення Міндовкілля

Що кажуть у громадах?

Голова Кутської громади Дмитро Павлюк зазначає, що громадські слухання у селі Розтоки відбулися ще у 2015 році, і більшість жителів підтримали проєкт. Однак він висловив сумніви щодо реалізації через велику вартість — близько 8 млн євро.

Голова Білоберізької громади Дмитро Іванюк повідомив, що у селі Голошина теж підтримали зведення ГЕС. У сусідній Пробійнівці вже працюють дві подібні станції, які не завдають відчутної шкоди довкіллю та щороку наповнюють бюджет на 1,6 млн грн.

Екологи попереджають

Всесвітній фонд охорони природи (WWF) раніше виступив проти будівництва ГЕС на Черемоші, попереджаючи про:

  • Ризик втрати червонокнижної фауни
  • Знищення унікальної екосистеми гірської річки
  • Можливе порушення міжнародних зобов’язань України перед ЄС, зокрема в межах програми Ukraine Facility

Черемош — природна перлина

Річка Черемош формується при злитті Білого та Чорного Черемошу. Її протяжність — понад 80 км, а перепад висот сягає 280 метрів, що робить її популярною серед рафтерів, рибалок і туристів. Вона тече вздовж Івано-Франківської та Чернівецької областей і впадає у Прут біля села Неполоківці.

Новини за темою:  Україна почала експорт зрідженого біометану в ЄС: МХП перетворює пташиний послід на екологічне паливо
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...