Новини / Технології     25 лютого 2021 16:20

У Австралії взялися за виведення жаростійких гібридів ріпака

Для традиційних гібридів критичними є температури під час квітіння у 27-30 градусів і науковці шукають способи підвищення стійкості ріпака до екстремальної жари

Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) прогнозує підвищення середньої глобальної температури на 3,7°C (плюс-мінус 1,1 ° C) до кінця XXI століття. Тому команда з Університету Мельбурна приступила до вивчення потенціалу сільськогосподарських культур і їх можливостей витримувати екстремальну спеку. Дане дослідження дозволить в створенні нових гібридів рослин, з вираженою стійкістю до посухи та тепловому стресу. Про це повідомляє Science X.

Дослідницька група вивчала вплив екстремальної спеки на ріпак, третю за поширеністю культуру в Австралії. За словами авторів, дослідження, які проводилися раніше, показали, що для вирощування ріпаку критичною є температура, що коливається від 27 до 30°C.

Також було встановлено, що високі температури негативно позначаються на процесі запилення квіток ріпаку, зменшуючи кількість формованих насіння. Екстремальна спека під час цвітіння може серйозно знизити врожайність рослин, погіршуючи освіту пилку, зменшуючи процеси утворення насіння.

ЧитайтеЄвросоюз розглядає можливість збільшення виробництва ріпака

Для підвищення стійкості ріпаку до теплового стресу вчені використовували ростові камери для імітації теплової хвилі, піддаючи рослини ріпаку впливу тепла. Тривалість теплового опромінення варіювалася від 30 хвилин до чотирьох годин, дослід провадився за температури до 40°C.

Отримані результати показали, що при 4-годинному високотемпературному впливі відбувалося різке зниження утворення пилку «виживання» (відомому як життєздатність). Показники падали з нормальних 90% до 25%, також у шість разів знижувалося проростання пилкових зерен. Відповідно, спостерігалося різке зниження схожості насіння.

Надалі планується провести подальші дослідження генів і мереж, виявлених в цьому дослідженні, що прокладе шлях до генетичного поліпшення теплостійкості і репродуктивних характеристик важливих сортів ріпаку.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що Україна експортувала до Німеччини більше 540 тис т насіння ріпаку.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також