Новини    07 січня 2024 13:14

У 2023 році доходи від експорту у аграрному секторі України зменшилися на 8%


У 2023 році Україна вивезла 67,5 мільйонів тонн аграрної продукції, перевищивши минулорічний обсяг на 15%. Проте доходи від цього експорту впали на 8% порівняно з попереднім роком, досягнувши $21,9 мільярда, як повідомляє асоціація «Український клуб аграрного бізнесу».

2023 рік став надзвичайно складним для України, зокрема у сфері експорту, через такі перепони:

  • Затримки та припинення роботи зернового коридору, запровадженого з липня 2022 року, з боку Росії та повна блокада морського експорту;
  • Руйнування морських портів в Одесі та річкових портів на Дунаї російськими військами;
  • Заборона експорту та транзиту деякими сусідніми європейськими країнами;
  • Блокування контрольно-пропускних пунктів на кордоні з деякими європейськими країнами.

Попри ці виклики, експорт агропродукції зріс у 2023 році в натуральному виразі. Однак доходи знизилися через падіння світових цін на аграрну продукцію порівняно з 2022 роком, коли ціни були на піку.

Експерти вважають, що нинішній рівень експорту недостатній для збуту всього врожаю 2023 року. Існують ризики накопичення значних залишків, особливо зернових, до початку наступного врожаю. В таких умовах, при низьких цінах та високих витратах на експорт, аграріям буде складно через брак обігових коштів. Тому аналітик УКАБ Світлана Литвин підкреслює необхідність збільшення обсягів експорту через всі доступні канали, аби вивезти увесь врожай до нового сезону.

Нагадаємо, приблизно половина зернових культур в Україні експортується через неофіційні канали, уникаючи сплати податків.

Протягом січня-листопада 2023 року Україна імпортувала товарів на суму $57,2 млрд та експортувала на $32,8 млрд, згідно із повідомленням Державної митної служби України.

Станом на 15 грудня 2023 року обсяг експорту зернових та зернобобових культур з України в сезоні 2023/24 склав приблизно 15,3 млн тонн. Це на 4,7 млн тонн, або 23% менше порівняно з аналогічним періодом минулого сезону.

Новини за темою:  2 травня в Україні очікуються нічні заморозки: аграріїв попереджають про ризики

Ціни на українську пшеницю залишаються стабільними через знижену ділову активність на глобальному ринку протягом новорічного періоду з 25 грудня до 5 січня.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...