Тваринництво

Скорочення поголів’я ВРХ в Україні у 2025 році: регіони лідери падіння і зростання

Через війну, релокацію ферм та відсутність державної підтримки кількість великої рогатої худоби скоротилася майже на 200 тисяч голів. Попри загальний спад, низка областей наростила поголів’я..

Станом на 1 липня 2025 року в Україні продовжується системне скорочення поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ). У порівнянні з аналогічною датою минулого року загальна кількість ВРХ зменшилася на 192 тис. голів, у тому числі корів — на 106 тис. Така динаміка стала результатом повномасштабної війни, відсутності інвестицій у молочне тваринництво та критичного стану більшості господарств.

Про це свідчать дані аналітика Асоціації виробників молока Георгія Кухалейшвілі.

Війна і брак підтримки: чому фермери скорочують стада

Як свідчать оновлені дані статистики, станом на 1 липня 2025 року в Україні утримується 2 млн 169,5 тис. голів ВРХ, з яких 1 млн 146,2 тис. — це корови. У порівнянні з тим же періодом 2024 року показники знизилися на 192 тис. голів ВРХ (-8%) і 106 тис. корів (-8%) відповідно.

Асоціації виробників молока
Інфографіка: Асоціація виробників молока

Аналітики ринку наголошують, що причиною стало не лише воєнне вторгнення РФ, а й відсутність модернізації молочної галузі. Понад 70% тваринницьких комплексів, збудованих у 1970–1980-х роках, давно не відповідають сучасним стандартам утримання тварин.

«Скорочення поголів’я ВРХ є давньою проблемою України через відсутність ефективної державної програми підтримки молочного скотарства. Війна лише погіршила ситуацію», — зазначає агроексперт Кухалейшвілі.

Промисловий сектор тримається, домогосподарства — здаються

Наразі в промисловому секторі утримується 921,9 тис. голів ВРХ, що на 3 тис. голів більше (+0,4%), ніж у червні 2025 року. При цьому кількість корів у промислових господарствах зменшилася на 200 голів — до 382,1 тис. голів.

Водночас присадибний сектор скоротив своє поголів’я до 1 млн 247,6 тис. ВРХ, що на 4 тис. менше (-0,3%), ніж місяцем раніше. Зокрема, кількість корів в домогосподарствах зменшилася на 3 тис. — до 764,1 тис. голів.

Регіони лідери зростання і падіння

Через бойові дії та постійні ракетні загрози аграрії змушені релокувати стада з небезпечних регіонів — зокрема, із Сумської та Дніпропетровської областей — до Західної України. Найбільше зменшення чисельності корів зафіксовано у:

  • Закарпатській області – падіння на 20%,
  • Запорізькій області – на 14,3%,
  • Сумській області – на 11,9%.

Водночас позитивна динаміка утримується в окремих західних та центральних регіонах, де фермери змогли стабілізувати роботу:

  • Львівська область – зростання на 11%,
  • Хмельницька область – на 6%,
  • Волинська область – на 5%,
  • Рівненська область – на 4%,
  • Вінницька та Миколаївська області – по 3%.

Де найбільше худоби

На Хмельниччині, Полтавщині та Вінниччині — третина всього поголів’я в Україні. Усього 55% тварин сконцентровано в таких регіонах:

  • Хмельницька область197,9 тис. голів,
  • Полтавська область178,5 тис. голів,
  • Вінницька область174 тис. голів,
  • Одеська область138,1 тис. голів,
  • Тернопільська область134,6 тис. голів,
  • Черкаська область126 тис. голів,
  • Чернігівська область125,4 тис. голів.

Поточна динаміка свідчить, що без цільової програми державної підтримки молочного тваринництва, інвестицій у модернізацію ферм та гарантій для сільгоспвиробників, скорочення поголів’я великої рогатої худоби в Україні лише прискорюватиметься.

Нагадаємо, за перші три місяці 2025 року в Єдиний державний реєстр тварин внесено дані про 159,7 тисячі голів великої рогатої худоби (ВРХ).

Марченко Наталія

У журналістиці з 2014 року. Старший редактор стрічки новин landlord

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку