Новини    23 лютого 2022 15:40

Криза б‘є по всіх учасниках ринку, ми не виключення. Важливо не піддаватися паніці — Дмитро Стецюк

Landlord поспілкувався із співвласником господарства "Червона калина-С". Він розповів про стратегію вирощування культур,  як господарство справляється із кризою та про головні виклики цього року

Фермерське господарство “Червона калина-С” розташоване у Маньківському районі Черкаської області.  Головним видом діяльності підприємства є рослинництво. Господарство обробляє 800 га землі, а у сівозміні представлені п’ять культур: кукурудза, соняшник, пшениця, ячмінь та ріпак. Для зберігання врожаю використовуються зернові склади підлогового типу. Landlord поспілкувався із співвласником господарства Дмитром Стецюком під час виставки “АгроВесна 2022”.  Він розповів про стратегію вирощування культур,  як господарство справляється із кризою та про головні виклики цього року.

Розкажіть про ваше господарство, у чому його інноваційність?

Вважаємо наше підприємство інноваційним в першу чергу у питаннях, що стосуються технології вирощування рослин. Гібриди сіємо тільки найсучасніші, новинки впроваджуємо виключно після контрольного порівняння на своїх же полях. Те ж саме стосується і захисту: у догляді за рослинами використовуємо потужні пестицидні схеми, в той же час використовуємо тільки високоякісні препарати, які даватимуть найкращі показники кількісного та економічного зиску з одного боку, та високу якість та екологічну безпечність продукції – з іншого. Ретельно підбираємо діючі речовини для контролю конкретних шкідливих організмів. Особливий акцент ще зосереджується на антирезистентних рішеннях.

Підписуйтеся на LANDLORD у Facebook: тільки найголовніші новини

Вважаємо, що певний потенціал зберігається у підвищенні саме ефективності (не кількості) використання мінеральних добрив. Для цього в планах осучаснювати відповідну техніку. Решта техніки (ґрунтообробна, посівна, самохідна) також щороку оновлюється з акцентом на вищу продуктивність, надійність, економічність, якість роботи, та, що важливо, інтелектуальність. До прикладу, датчиками урожайності та картографуванням урожайності на комбайні уже нікого не здивуєш. А автоматичне налаштування систем обмолоту та очистки — тут бачимо потенціал та звертаємо на нього увагу.

Юрист, співзасновник господарства “Червона калина-С” Дмитро Стецюк 

На які культури ставите в цьому році, яких будете саджати найбільше і на чому базується ваша стратегія?

Ми працюємо у реаліях обмеженого земельного банку, однак націлені на розширення нашого бізнесу. Наша стратегія базується на вирощуванні найцікавіших культур для ринку у високоінтенсивних умовах, отримання найвищих показників прибутковості з гектару та, наскільки це можливо, збереження природних ресурсів.
Тому сівозміна у нас не двопільна, і не монокультурна, а все-таки представлена п‘ятьма культурами. Основна економіка утворюється на пізній групі (кукурудза, соняшник), тим не менш це не означає що відношення до ранніх у нас посереднє: навпаки озимі часто мають стабільніші показники урожайності ніж ярі культури та дають змогу отримати кошти тоді, коли вони дійсно є потрібними. До речі, ріпак хоч і примхлива культура, однак здебільшого є найприбутковішим з точки зору прибутку із гектара площі.

Цьогоріч українські аграрії зіштовхуються із багатьма проблемами, зокрема із кризою на ринку добрив, як це вплинуло на “Червону калину-С”?

У цьому році нестачу добрив відчули опосередковано, але все ж законтрактували заплановані об‘єми. Більш болючим було питання їх ціни. Поки що високі ціни на агропродукцію дозволяють нам не вдаватися до екстенсивних технологій. Та на мою думку,. це ще не пік кризи і на сезон 22/23 років добрива знову суттєво здорожчають, що тільки посилить тиск на аграріїв. Тому і спрогнозувати нашу поведінку у майбутньому на ринку добрив досить важко.

Ви займаєтеся виключно рослинництвом, чи можливо є інші види діяльності?

Так, рослинництво — це основний вид. Але цього року ми вирішили спробувати вийти на ринок виготовлення натуральних соків. Ми маємо 30 га яблуні, продукція реалізується на внутрішньому ринку України у свіжому вигляді. Частину врожаю ми можемо зберегти у власному холодильнику, що вміщає 250–300 т, і продавати у свіжому вигляді у весняний період. У сезони з великим валовим збором яблук всередині України господарство відчуває “просадку в ціні” й іноді рік від року вона може відрізнятися наполовину. У нас є спроби виготовлення 100% яблучного соку, прямого віджиму. Утім, це експериментальний проєкт, який ми розпочали цього року. Пакували у пакети по 3 та 5 л із краном. Розглядаємо можливість виробництва у меншій тарі, але поки це плани.

Підписуйтеся на LANDLORD у Telegram: тільки найголовніші новини

Військова загроза з боку Росії, наслідки коронакризи вплинули на вашу роботу?

Криза б‘є по всіх учасниках ринку, ми не виключення. Ми відчули переорієнтацію на більш планові закупівлі ще задовго до реальної потреби тих чи інших матеріальних цінностей. У ситуації що склалася важливо не піддаватися паніці, бути ще більш згуртованим як в середині сім‘ї, на роботі, так і в рамках усієї держави.

Нагадаємо, що за рік вітчизняні яблука здешевіли на 28%. Їхня середня ціна опустилася 13,09 грн.

Наталія Марченко

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...