Новини / Фінанси     18 липня 2019 09:21

Ціна на помідори встановила історичний антирекорд

Українські томати на гуртових ринках коштують у 2,5-3 рази дорожче, ніж у цей же період торік. Крім примх погоди, на ціни впливає й те, що українці менше консервують, але їдять більше свіжих овочів.

Причини захмарних цін на українські помідори аналізують фахівці Інфо-Шувар. За їхніми даними, ціни на томати після останньої хвилі подорожчання встановили новий рекорд. Так, тепличні помідори на гуртових ринках торгуються по 24-30 грн/кг, а рожеві та жовті сорти – по 38-40 грн/кг. Перший врожай ґрунтових томатів з півдня України фермери пропонують по 15-17 грн/кг. Аналітики  називають такий рівень цін безпрецедентно високим, зауважуючи, що рік тому на найбільшому в Західній Україні гуртовому ринку ОРСП «Шувар» томати (як з теплиць, так і грунтові) пропонувалися мінімум в 2,5-3 рази дешевше.

Аналітики пояснюють зростання цін низкою факторів:

  1. Погодні катаклізми, через які знижується врожай помідорів. Так, фермери на Закарпатті втратили частину врожаю через масове підтоплення теплиць. На Півдні України томати вражають хвороби через примхи погоди.
  2. Скорочення  площ під ґрунтовим томатом. Причина – зменшення попиту з боку переробників, яке почалося ще 4 роки тому.
  3. Зниження попиту на ґрунтовий томат у населення. Українці менше консервують і більше їдять свіжих помідорів. На салати вибирають томати, зважуючи на співвідношення смаку та зовнішнього вигляду – ідеальне співвідношення, що задовольнить споживачів, здебільшого, мають тепличні овочі. «Виростити такий томат у відкритому ґрунті сьогодні дуже важко», – розповідає Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар».

Читайте: Помідори з минулого: французькі виробники все більше повертаються до старих сортів

За даними аналітиків Інфо-Шувар, до мінімальних показників ціни на томати зазвичай опускаються в першій половині серпня. Тож тим, хто ще консервує, варто ще почекати.

До речі, три сезони поспіль Україна зменшує експорт та впевнено нарощує імпорт томатів. За перше півріччя цього року Україна імпортувала 55 тисяч тонн помідорів, що на 15% більше, ніж за той самий термін у 2018 році. Натомість експорт цього виду продукції впав на 1 тисячу тонн, зменшивши в 3 рази  показники в порівнянні із сезоном 2028 року.

Як повідомляв раніше Landlord, у лютому імпортні томати на українському ринку стрімко дешевшали.

Читайте також