Новини / Трейдинг     31 серпня 2024 10:10

Ціна на гречку зросте до 50 гривень за кілограм – експерти


В Україні неврожай таких продуктів як, наприклад, картопля, яка сьогодні коштує 20-30 грн/кг. А ціна на гречку становить 25 грн/кг, тому можна сподіватися, що дешевизна гречаної крупи призведе до збільшення рівня споживання приблизно на третину.

Про це AgroPortal.ua повідомив виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

«До січня ціна буде більш стабільною, а пізніше, ймовірно, підвищуватиметься. І тут прослідковується російський вплив, тому що в росії багато гречки цього року і великі перехідні залишки, і там вона вдвічі дешевша на внутрішньому ринку, ніж у нас. Тому щойно в Україні почне рости ціна на гречку, крупа буде заходити на наш ринок від країн-імпортерів», — зазначає Сергій Громовий.

Якою ж буде максимально висока ціна на гречку, спрогнозувати складно, оскільки це залежить від рівня споживання. Сьогодні гречка в Україні коштує 25-35 грн/кг, а 2025 року ціна може зрости до 35-50 грн/кг. Цьому сприятимуть також економічні об’єктивні фактори — інфляція, зростання податків, підвищення цін на електроенергію та паливно-мастильні матеріали.

Нагадаємо, за даними Держстату, ціна на гречку у 2022 році становила 23 805 грн за тонну, тоді як у 2023 році вона впала до 10 000 грн за тонну. Такий значний спад цін спричинив збитки для виробників, які оцінюються в 5000-7000 грн на кожній тонні продукції. Основною причиною падіння цін стало збільшення пропозиції на ринку, що призвело до негативної цінової динаміки.

Однак у 2024 році прогнозується збільшення цін на гречку. Причинами цього є зменшення посівних площ та погодні умови. Посівна площа гречки у всіх категоріях господарств області цього року становить 15,6 тис. га, що на 5 тис. га менше, ніж минулого року. Зниження площ обумовлено низькими закупівельними цінами на цю культуру у 2023 році.

Цьогорічні посіви гречки розпочали пізніше, ніж зазвичай, через несприятливі погодні умови (заморозки). Наразі посіви перебувають у фазі цвітіння, і стан культури оцінюється як відносно добрий. Проте спекотні погодні умови можуть призвести до скорочення міжфазових періодів розвитку рослин, що може передчасно завершити вегетаційний період та зменшити урожайність.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також