Підвищення закупівельних цін в Україні відбулось у другій половині липня на тлі сильної спеки та скорочення пропозиції молока-сировини.
Про це говориться у повідомленні Асоціації виробників молока.
Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 20 липня склала 14,12 грн/кг без ПДВ, що на 43 коп. більше, ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок у господарствах варіюється від 13,60 до 14,60 грн/кг без ПДВ.
Вищий ґатунок у середньому коштує 14,12 грн/кг без ПДВ (+43 коп.). Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 13,60 до 14,60 грн/кг без ПДВ.
Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,20 грн/кг без ПДВ, що на 25 коп. більше порівняно до ціни в другій половини червня. Ціни в господарствах — від 12,65 грн/кг до 14,05 грн/кг.
«Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків склала 13,81 грн/кг без ПДВ, що на 37 коп. більше, ніж місяць тому», — констатують в асоціації.
Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі зауважує, що закупівельні ціни в Україні виросли під впливом сильної спеки, яка призвела до зниження продуктивності корів та скорочення обсягів надою, особливо в господарствах населення. Пропозиція молока-сировини на внутрішньому ринку скорочується, а попит росте. Водночас збільшилась кількість теплових ударів у корів через нестабільну роботу вентиляційних систем на фермах внаслідок перебоїв з електропостачанням, що призвело до зниження продуктивності тварин.
Нагадаємо, приблизно 40% підприємств, що спеціалізуються на виробництві сирого молока, зазнали збитків до початку повномасштабної війни в Україні. В цей момент цей показник зріс до майже 60%.
Виробники свіжих молочних продуктів зазнали впливу зростання цін на молочну сировину, внаслідок чого почали плавно підвищувати ціни на свою продукцію.
Молокопереробники Болгарії стикаються з серйозним дефіцитом сировини, що спонукало їх звернутися за імпортом молока з України. Внаслідок скорочення поголів’я місцевими тваринниками, болгарські виробничі потужності зазнають нестачі сирого молока.
Частка тіньового ринку молочної продукції в Україні становить близько 20%, а фальсифікованої продукції — майже 10%. Серед негативних наслідків зазначено також шкоду міжнародному діловому та політичному іміджу України, зростання ризиків для здоров’я та життя споживачів, втрату надходжень до бюджетів усіх рівнів. Для мінімізації фальсифікату на внутрішньому ринку СМПУ напрацювала план заходів з протидії його розповсюдженню.
Україна спостерігає швидке зменшення обсягів виробництва молока та зміну структури молочного скотарства через збільшення діяльності високопродуктивних молочних ферм. Про це заявив Леонід Тулуш, керівник експертно-аналітичного відділу Спілки молочних підприємств України, у телеінтерв’ю, повідомляє СМПУ.