Новини    26 квітня 2025 12:09

Соняшник та ріпак – нові лідери прибутковості в умовах посухи, – досвід аграріїв Одещини


Українські аграрії змушені кардинально змінювати структуру посівів через посуху та зміну клімату. Як свідчить досвід холдингу “Теком Агро Групп” з Одещини, традиційно прибуткові кукурудза та соя поступаються місцем соняшнику та ріпаку, які демонструють стабільну рентабельність у складних погодних умовах.

Сучасні кліматичні зміни змушують українських аграріїв переглядати свої підходи до вибору культур. Як розповів для AgroPortal.ua Сергій Штирбулов з холдингу “Теком Агро Групп”, що об’єднує чотири господарства в посушливій зоні Одещини, традиційні для України культури втрачають свою прибутковість через зростаючу посуху.

“Ситуація з вибором рентабельних культур для сівозміни далека від ідеалу. Теоретично вирощувати можна багато чого, але ми змушені враховувати суворі вимоги до врожайності та прибутковості. Тому активно шукаємо альтернативи, такі як нішеві культури, зокрема сочевиця”, – зазначає Штирбулов.

За словами аграрія, якщо раніше беззаперечними лідерами за рентабельністю були кукурудза, ріпак, соняшник і соя, то зараз у нових кліматичних реаліях Одещини найкращі показники демонструють лише соняшник і ріпак. Кукурудза ж, яка ще недавно була однією з основних культур регіону, тепер показує від’ємну рентабельність ще на етапі планування посівів.

“Ми повністю відмовилися від кукурудзи, оскільки розрахунки перед посівом чітко показували: її вирощування принесе лише збитки. Ці площі ми перерозподілили під соняшник і частково під ріпак”, – пояснює Штирбулов.

Нагадаємо, що Одеська область традиційно входить до зони ризикованого землеробства, але останні роки посуха стає все більш значущою проблемою для всього півдня України. За даними Мінагрополітики, у 2023 році посівні площі під соняшником у країні зросли на 8%, тоді як площа під кукурудзою скоротилася на 15% порівняно з попереднім роком, що підтверджує загальнонаціональну тенденцію до зміни структури посівів.

Новини за темою:  Борщовий набір рекордно дорожчає: які продукти стрімко злетіли в ціні, а що стало дешевшим у травні
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...