Новини    28 квітня 2024 10:18

Сьогодні в Україні святкують вербну неділю


Християни східного обряду сьогодні, 28 квітня, святкують Вхід Господній у Єрусалим, або Вербну неділю. Це свято є одним з 12 найбільших у церковному календарі та відзначається завжди в шосту неділю Великого посту, рівно за тиждень до Великодня.

Історія його святкування в християнській традиції розпочалася приблизно в IV столітті, а на наших теренах – з ХІ, пише LandLord.

За переказами, саме цього дня Ісус на віслюку в’їхав до Єрусалима. Наближалося юдейське свято Песах, тому до міста прибувало чимало людей. Юдея була тоді однією з провінцій Римської імперії, і її мешканці вірили, що мусить з’явитися Той, хто визволить їх від панування римлян. І містяни, і прочани радо вітали Ісуса і встилали Йому дорогу пальмовим гіллям. Вони знали, що напередодні Він воскресив мертвого Лазаря, який пролежав у печері аж три дні, – такого дива не творив ніхто й ніколи, тож юдеї вітали Ісуса як свого Царя. Таким чином, свято символізує, з одного боку, визнання Ісуса Месією (Христом), а з іншого – прообраз входу Сина Людського до Раю.

Багатьма мовами світу ця неділя називається Пальмовою – з огляду на гілки пальм, що їх стелили на дорогу під час в’їзду Ісуса в Єрусалим. Однак на слов’янських теренах пальми не ростуть, тому люди їх замінили гілочками верби, яка саме о цій порі починає зеленіти і цвісти. Відповідно, змінилася і назва свята – замість Пальмової неділі стала Вербною.

Цього дня люди зранку йдуть до храмів, аби посвятити вербу, бо вірять у цілющу властивість освячених гілочок.

Як зазначають у Православній церкві України, це свято завершує піст святої Чотиридесятниці й одночасно розпочинає суворий піст Страсного тижня. Вхід Господній в Єрусалим – це свято радості, але водночас воно розпочинає і Страсну седмицю – особливий період, який нагадує про найбільш важливі події у справі нашого спасіння.

Новини за темою:  Астарта побудує в Україні перший завод із виробництва соєвого протеїнового концентрату: залучено $40 мільйонів міжнародних інвестицій

Нагадаємо, Вербна неділя – двунадесяте свято, присвячене входу Ісуса Христа в Єрусалим напередодні його страждань і смерті. У цей день православні віряни ходять до церкви, освячують вербу і проводять різні ритуали, щоб зміцнити здоров’я. Цього року Вербна неділя випадає на 28 квітня – за тиждень до Великодня. Про традиції та прикмети за посиланням.

Нагадаємо, з 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар – новоюліанський. У зв’язку з цим дати неперехідних церковних свят і постів, прив’язаних до них, змістилися на 13 днів раніше.

У Церковному календарі міститься 12 дванадесятих свят, які поділяють на Господні та Богородичні (вшановують Ісуса Христа чи його матір Діву Марію). Зокрема, три з них вважаються перехідними – дата змінюється і залежить від святкування Великодня. Решта свят – неперехідні, зі сталими датами.

Нагадаємо, актуальний церковний календар ПЦУ та перелік свят на квітень 2024 року можна знайти тут.

Про традиції Лазаревої суботи, яка цьогоріч припадає на 27 квітня, можна прочитати за посиланням.

Про те, як пофарбувати яйця на Великдень, читайте тут.

В останні роки в Україні стало модним на Великдень випікати не традиційну українську паску, а іноземні смаколики. Серед господинь тали популярними італійські панетоне та коломба (голубка), а також австралійські крафіни. Рецепти цих великодніх пасок можна прочитати тут.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...