Новини / Думки     07 грудня 2020 17:45

Що треба врахувати в українському Green Deal аби не зашкодити агровиробництву

Сьогодні за екологічним навантаженням на довкілля український агросектор вже має кращі показники, ніж сільське господарство розвинених країн

Сьогодні за екологічним навантаженням на довкілля український агросектор вже має кращі показники, ніж сільське господарство розвинених країн, приклад яких пропонується наслідувати при імплементації норм Європейської зеленої угоди. Про це під час круглого столу на тему «Дискусійні сценарії Другого національно визначеного внеску (НВВ2) України в контексті Європейського зеленого курсу» заявив радник із стратегічного розвитку президента асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа.

На його думку необхідне врахування економічних реалій в рамках досягнення кліматичної нейтральності України, щоб вийти на те рішення, яке буде дозволяти рухатись в напрямку екологічної сталості, не ставлячи під сумнів розвиток економіки.

«Ті зобов’язання, які бере на сьогодні Україна, мають бути реалістичними для виконання, але без збільшення продуктивності ми не зможемо збільшити обсяги валової продукції в сільгосппродукції», – зазначив Володимир Лапа.

Так, за його словами, продуктивність аграрного виробництва в Україні в середньому на 10-50% нижча ніж в основних країнах-конкурентів на аграрних ринках. Наприклад, у 2018 році врожайність кукурудзи в Україні становила 7,8 т/га, в той час як в США – 11,8 т/га, ЄС – 8,4 т/га. Цю продуктивність можна екстраполювати на інші види продукції. Водночас, за використанням ресурсів аграрного виробництва, зокрема добрив і ЗЗР, співвідношення зовсім інше.

ЧитайтеЯк грамотна колаборація допомагає успішно конкурувати на сучасному аграрному ринку

Внесення азотних добрив в Україні становить у середньому 42 кг/га, в той час, як у США цей показник дорівнює 73 кг/га, а у країнах ЄС – 90 кг/га. Пестицидів в Україні на гектар площі вноситься приблизно 0, 75 кг/га. Фермери США при цьому використовують 2,5 кг пестицидів на гектар, а їх європейські колеги ще більше – близько 3,1 кг/га.

Отже, за продуктивністю аграрного виробництва Україна поступається розвиненим країнам не більше ніж на 50%, а за деякими позиціями майже не поступається. Водночас, норма використання ресурсів і, відповідно, екологічного навантаження на оточуюче середовище в Україні нижче у 2-3 рази.

«В частині екологічного навантаження на довкілля, агросектор України  виглядає краще за ті, країни, які прийнято брати за зразок. Тому виникає інше питання, чи країна має ресурси для того, щоб суттєво покращити ці показники?» – поставив доречне питання Володимир Лапа.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що в Україні почалось зниження закупівельних цін на пшеницю і кукурудзу.

Фото: neweurope.eu

Читайте також