Новини / Ринок землі     15 листопада 2024 12:12

В Україні різко зростає попит на землю промислового призначення


Протягом 2023-2024 років спостерігається тренд на купівлю промислових земельних ділянок – під будівництво виробничих потужностей.

Зацікавленими особами на цьому ринку є підприємства-релоканти, виробники будматеріалів, FMCG, а також логістичні транспортні компанії.

Як розповів в коментарі Delo.ua директор департаменту ринків капіталу CBRE Ukraine Ярослав Горбушко, чимало міжнародних компаній-виробників будівельних матеріалів, в очікуванні на велику післявоєнну відбудову України, вже придбав або є в активному процесі придбання земельних ділянок промислового/логістичного призначення, з наміром подальшого будівництва виробничих або логістичних потужностей.

Низка міжнародних компаній, зокрема логістичні провайдери, виробники тютюнової продукції, у зв’язку з наявними обмеженнями НБУ на репатріацію капіталу, накопичили на рахунках суттєві кошти в гривні. Тоді як земля є ідеальним активом для інвестування з точки зору пошкодження чи втрати активу, пояснив експерт.

 “Цей тренд також підтримують виробники споживчих товарів, серед яких і міжнародні гіганти, такі як Unilever та Nestle, а також локальні виробники, що релокуються зі східних та південних регіонів, що були окуповані, або потерпають від воєнних дій”, – додав Горбушко.

За його словами, найбільший інтерес у потенційних покупців зосереджений на заході України, а також у Київській області. Також дуже активно шукають у Вінниці – невипадково там кілька індустріальних парків зареєстровано і ведуться реальні будівництва.

У Львові також будується кілька індустріальних парків: протягом 2022-2023 були введені в експлуатацію перші черги Sparrow Park Lviv (Sparrow Capital), M10 Lviv Industrial Park (Dragon Сapіtal).

Триває будівництво ІП Формація (Alterra Group). У Київській області, завдяки міграції бізнесу зі сходу України, зараз ведеться будівництво фабрики для Unilever в межах Індустріального парку Біла Церква, пояснив експерт.

Зазвичай виробниками розглядаються об’єкти від 2–5 га, але є і приклади кластерного будівництва, де виробники купують ділянки площею в декілька десятків га. Девелопери логістичної нерухомості зазвичай розглядають ділянки площею не менш ніж 5–10 га.

Новини за темою:  Земля в Україні подорожчала вдвічі: які регіони б’ють рекорди та що чекає на ринку

Представник CBRE Ukraine також зазначив, що релокація бізнесу зі сходу далі продовжується. Деякі компанії, що релокувалися в 2022-середині 2023 розглядали можливість повернення, але відмовилися від даного сценарію на тлі затягування воєнних дій.

Нагадаємо, в Україні протягом третього кварталу поточного року було укладено 63 тис. правочинів щодо успадкування сільськогосподарських земель сукупною площею 101,2 тис. га, 65 тис. угод оренди — на 168,0 тис. га сільгоспземель, а також 28 тис. угод купівлі-продажу на 62,3 тис. га.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також