Новини / Ринок землі     12 квітня 2024 16:16

У низці регіонів України ціни на оренду землі перегнали європейські – Абромавичус


В областях України з найбільш родючими ґрунтами, — Полтавській, Черкаській, Вінницький, західних областях України — вартість оренди землі вже набагато вища, ніж в деяких країнах Європи.

Про це в інтервʼю для Latifundist.com розповів співвласник компанії «Агро-Регіон» та колишній міністр економічного розвитку і торгівлі (2014-2016 рр.) Айварас Абромавичус.

“Наприклад, у Великобританії за останні 10 років ціни на оренду землі впали в середньому на 34%, і сьогодні оренда 1 га коштує на рівні $170. У Литві середня вартість оренди 1 га землі — 250 євро”, — сказав він.

Абромавичус зазначив, що «Агро-Регіон» планує купувати землю і надалі. Із загального земельного банку компанії в розмірі 41 тис. га, 1 тис. га — це вже приватна земля, куплена з моменту відкриття в Україні ринку землі.

Читайте також: Огляд земельного законодавства

“Щодо структури купівель, найбільше землі придбали на Чернігівщині, менше — на Київщині, і майже нічого на Житомирщині. Взагалі, в регіонах Західної України, — на Тернопільщині чи Івано-Франківщині, — люди свої земельні ділянки не продають. Можливо, тримають землю в очікуванні, що ціна на неї з часом буде тільки зростати”, — додав Абромавичус.

Як відомо, ринок сільгоспземель в Україні був відкритий з липня 2021 року. На першому етапі право на покупку землі мали фізичні особи, які є громадянами України та не планували отримувати ділянку понад 100 гектарів.

Нагадаємо, в Україні з 1 січня стартував новий етап земельної реформи, згідно з яким ліміти на продаж сільськогосподарських земель збільшилися зі 100 до 10 тис. га. Малий та середній агробізнес опинився під загрозою, а разом з ним функціонування сільських територій.

З 1 січня 2024 року настав другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.

Новини за темою:  Рекордний лот "Земельного банку": 4 тисячі га орендовано за 1,1 млрд гривень на рік

За підрахунками експертів 187,7 тис. угод купівлі-продажу було укладено з моменту відкриття земельного ринку до листопада 2023 року.

У порівнянні з 2022 роком — ринок зріс на 58%, водночас четвертий квартал перевищив всі попередні квартали 2023 року. Обсяг ринку все ще майже на 40% менший, ніж до повномасштабного вторгнення. Ситуація значно відрізняється між регіонами, в деяких регіонах обсяг ринку перевищує показники до вторгнення, мовиться у квартальному огляді земельного ринку, підготовленому KSE.

Нині українські аграрії не мають достатньої кількості ресурсу, аби купувати великі масиви землі. Таку думку озвучив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. За його словами, продаж і купівля землі у більшості випадків відбувається саме серед юридичних осіб. На його переконання, обмеження негативно вплинуло на середніх товаровиробників та спричинило для них низку нових викликів.

Фахівці вказують, що, якщо до повномасштабного вторгнення щоденно укладалось угод на 841 гектар, то у травні 2022 року цей показник впав до 196 гектар. У другій половині 2023 року щоденний обсяг укладених угод купівлі-продажу склав 529 гектарів, що на 37% менше, ніж перед вторгненням.

Міністерство аграрної політики та продовольства України раніше висловлювало переконання, що на ринку землі не виникне ажіотажу, а також не передбачає його у майбутньому, писав Landlord. Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зазначав, що у минулі роки продажі сільськогосподарської землі становили до 1% від усієї її площі, і ймовірно, ці цифри залишаться на подібному рівні і в поточному році.

Микола Сольський додав, що з моменту відкриття ринку землі для юридичних осіб суттєвих змін не відбулося. Підприємці придбали менше землі, ніж очікувалося. Міністр наголосив, що будь-які обмеження на ринку призведуть до виникнення нових схем їх ухилення, тому важливо, щоб ринок залишався максимально лібералізованим.

Новини за темою:  Як укласти договір оренди паю без помилок: ключові пункти від юристів

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також