Громадяни України можуть приватизувати земельні ділянки для різних цілей, таких як ведення фермерського господарства, будівництво житла чи садівництво. Однак існують обмеження за площею, а під час воєнного стану діють додаткові заборони.
Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, громадяни мають право на безоплатну приватизацію земельних ділянок для різних цілей. Проте існують обмеження за площею, які залежать від цільового призначення землі.
Норми приватизації землі
- Для ведення фермерського господарства – у розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території відповідної ради.
- Для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.
- Для садівництва – не більше 0,12 гектара.
- Для будівництва та обслуговування жилого будинку (присадибна ділянка):
- у селах – не більше 0,25 гектара;
- у селищах – не більше 0,15 гектара;
- у містах – не більше 0,10 гектара.
- Для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара.
- Для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
Законом передбачено, що кожен громадянин має право одноразово отримати безоплатно земельні ділянки для кожного з перелічених видів використання. Таким чином, особа може приватизувати до шести земельних ділянок різного цільового призначення.
Обмеження під час воєнного стану
З 24 лютого 2022 року в Україні діє режим воєнного стану, який вніс певні обмеження у процес приватизації землі. Згідно з підпунктом 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України, під час дії воєнного стану заборонено:
- безоплатну передачу земель державної або комунальної власності у приватну власність;
- надання дозволів на розроблення документації із землеустрою для такої передачі.
Однак ці обмеження не поширюються на випадки, коли земельні ділянки передаються у власність власникам об’єктів нерухомого майна, розташованих на цих ділянках, а також на землі, які були передані у користування до набрання чинності Земельного кодексу (з 1 січня 2002 року).
Після завершення воєнного стану процедура приватизації землі має запрацювати повноцінно, і громадяни зможуть скористатися своїм правом на отримання земельних ділянок у встановлених межах.
Таким чином, хоча зараз існують обмеження, пов’язані з воєнним станом, українці мають чітко визначені норми для приватизації землі, які дозволять їм отримати ділянки для різних потреб після нормалізації ситуації в країні.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!