Новини / Ринок землі     08 січня 2020 10:55

Ринок землі без іноземців: чеський бізнесмен розповів, хто від цього програє

Петр Крогман, інвестор та власник компанії Agromino в Україні, розповів, чому іноземці не готові вкладати гроші в український агробізнес. І чому заборона іноземцям на купівлю землі вигідна рейдерам та місцевим «феодалам»

Інтерв’ю з чеським бізнесменом розмістило НВ.

Чеський бізнесмен Петр Крогман, який володіє 74% акцій компанії Agromino із земельним банком понад 50 тис. га, розвінчує міф про те, що іноземці прагнуть скупити українську землю. Він – один із небагатьох, хто продав бізнес за кордоном, щоб розвивати його в Україні. Бізнес йде успішно, попри проблеми, які виникають у місцевих реаліях.

На даний час Петр Крогман каже, що в його компанії вже достатньо площ, і розширювати земельний банк він не планує. Натомість інвестуватиме в обладнання, людей та технології.

Чому іноземці не планували скупити всю землю

Відповідаючи на запитання про ринок землі в Україні, чеський інвестор зауважив, що компанія й не планувала купувати великі площі, бо це вимагає великих інвестицій.

«Я думаю, що інші агрохолдинги вчинять так саме і придбають не більше 10−15% площ. Пайовики масово теж не прагнуть продавати землю», – каже Петр Крогман.

Жорсткі обмеження вигідні рейдерам

Він вважає, що тотальна заборона на продаж землі іноземцям може «остаточно вбити репутацію України». На його думку, сенс мало б обмеження, яке дозволяло б викупати іноземним інвесторам землю, орендовану раніше.

«Я розумію, що зараз багато емоцій. Але після вступу такої норми в силу, іноземні агрохолдинги, які працюють в Україні, можуть втратити свої землі і інвестиції. Хто їх забере? Рейдери. Деякі рейдери спонсорують демонстрації, на яких закликають закрити ринок землі», – впевнений інвестор.

Петер Крогман наголошує на проблемі рейдерства, бо зіткнувся з ними в Україні: його компанія втратила 400 га землі в Білій Церкві. Скарга до Мінюсту не мала ніякого результату. Землі й досі не вдалося повернути через суд. Рейдерство, за словами власника компанії  Agromino – одна з головних проблем, через які іноземці не поспішають інвестувати в український агробізнес.

«Це рейдерство, корупція і бюрократія,- каже він про проблеми агро в Україні. – Усі процеси організовані дуже складно і для кожного процесу необхідно оформляти папери. Наприклад, для реєстрації договорів оренди землі потрібно спершу відвідати реєстратора, а потім ще звернутися до державних органів».

Він зауважує, що у Чехії процедури набагато простіші: можна укласти договір оренди з власником – і все. Трапляються випадки, коли землю намагаються здати в оренду двічі. Але суди Чехії у цих ситуаціях ефективно захищають права підприємців. Звертатися в кадастр задля оренди землі у Чехії не потрібно – лише тоді, коли йдеться про викуп землі.

Читайте: Чому ринок землі має бути відкритим для іноземців: 10 ключових питань

Чому ціни на землю в Україні будуть низькими

Чеський бізнесмен назвав ще одну загрозу, яку несе обмеження на купівлю землі іноземними інвесторами. На його думку, це призведе до того, що ціни на землю будуть низькими і непрозорими. Він прогнозує ціну в Україні не більше 2 тис. євро за гектар. І при цьому є небезпека, що місцеві «феодали» за відсутності конкуренції з боку іноземних компаній скуплять землю за безцінь. Натомість Петр Крогман наводить приклад: у Естонії, де дуже ліберальний ринок,  ціна на сільгоспземлю складає близько 4 тис. євро за гектар; у Чехії – від 5 до 10 тис. євро за гектар. І українці при цьому теж можуть купувати ділянки в Естонії і в Чехії – обмежень немає.

Раніше Landlord опублікував ексклюзивне інтерв’ю із заступником міністра економіки, торгівлі та сільського господарства Тарасом Висоцьким, де він заявив, що реформа ринку землі займе 15 років.

Читайте також