Новини / Ринок землі     08 січня 2020 10:55

Ринок землі без іноземців: чеський бізнесмен розповів, хто від цього програє

Петр Крогман, інвестор та власник компанії Agromino в Україні, розповів, чому іноземці не готові вкладати гроші в український агробізнес. І чому заборона іноземцям на купівлю землі вигідна рейдерам та місцевим «феодалам»

Інтерв’ю з чеським бізнесменом розмістило НВ.

Чеський бізнесмен Петр Крогман, який володіє 74% акцій компанії Agromino із земельним банком понад 50 тис. га, розвінчує міф про те, що іноземці прагнуть скупити українську землю. Він – один із небагатьох, хто продав бізнес за кордоном, щоб розвивати його в Україні. Бізнес йде успішно, попри проблеми, які виникають у місцевих реаліях.

На даний час Петр Крогман каже, що в його компанії вже достатньо площ, і розширювати земельний банк він не планує. Натомість інвестуватиме в обладнання, людей та технології.

Чому іноземці не планували скупити всю землю

Відповідаючи на запитання про ринок землі в Україні, чеський інвестор зауважив, що компанія й не планувала купувати великі площі, бо це вимагає великих інвестицій.

«Я думаю, що інші агрохолдинги вчинять так саме і придбають не більше 10−15% площ. Пайовики масово теж не прагнуть продавати землю», – каже Петр Крогман.

Жорсткі обмеження вигідні рейдерам

Він вважає, що тотальна заборона на продаж землі іноземцям може «остаточно вбити репутацію України». На його думку, сенс мало б обмеження, яке дозволяло б викупати іноземним інвесторам землю, орендовану раніше.

«Я розумію, що зараз багато емоцій. Але після вступу такої норми в силу, іноземні агрохолдинги, які працюють в Україні, можуть втратити свої землі і інвестиції. Хто їх забере? Рейдери. Деякі рейдери спонсорують демонстрації, на яких закликають закрити ринок землі», – впевнений інвестор.

Петер Крогман наголошує на проблемі рейдерства, бо зіткнувся з ними в Україні: його компанія втратила 400 га землі в Білій Церкві. Скарга до Мінюсту не мала ніякого результату. Землі й досі не вдалося повернути через суд. Рейдерство, за словами власника компанії  Agromino – одна з головних проблем, через які іноземці не поспішають інвестувати в український агробізнес.

«Це рейдерство, корупція і бюрократія,- каже він про проблеми агро в Україні. – Усі процеси організовані дуже складно і для кожного процесу необхідно оформляти папери. Наприклад, для реєстрації договорів оренди землі потрібно спершу відвідати реєстратора, а потім ще звернутися до державних органів».

Він зауважує, що у Чехії процедури набагато простіші: можна укласти договір оренди з власником – і все. Трапляються випадки, коли землю намагаються здати в оренду двічі. Але суди Чехії у цих ситуаціях ефективно захищають права підприємців. Звертатися в кадастр задля оренди землі у Чехії не потрібно – лише тоді, коли йдеться про викуп землі.

Читайте: Чому ринок землі має бути відкритим для іноземців: 10 ключових питань

Чому ціни на землю в Україні будуть низькими

Чеський бізнесмен назвав ще одну загрозу, яку несе обмеження на купівлю землі іноземними інвесторами. На його думку, це призведе до того, що ціни на землю будуть низькими і непрозорими. Він прогнозує ціну в Україні не більше 2 тис. євро за гектар. І при цьому є небезпека, що місцеві «феодали» за відсутності конкуренції з боку іноземних компаній скуплять землю за безцінь. Натомість Петр Крогман наводить приклад: у Естонії, де дуже ліберальний ринок,  ціна на сільгоспземлю складає близько 4 тис. євро за гектар; у Чехії – від 5 до 10 тис. євро за гектар. І українці при цьому теж можуть купувати ділянки в Естонії і в Чехії – обмежень немає.

Раніше Landlord опублікував ексклюзивне інтерв’ю із заступником міністра економіки, торгівлі та сільського господарства Тарасом Висоцьким, де він заявив, що реформа ринку землі займе 15 років.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також