Рослинництво

Українські аграрії вперше застосують інноваційне рішення для протидії посухам

Аграрії Херсонщини та Миколаївщини вперше в Україні застосують інноваційне рішення для збереження вологи у ґрунті та органічного живлення рослин.

Таку безкоштовну можливість вони отримали завдяки донорам із Японії та проєкту «Згуртовані громади», йдеться у повідомленні Програми USAID АГРО.

Інновація полягає у внесенні сорбенту — органічного гідрогелевого продукту, що дозволяє зберегти вологу у ґрунті, а після використання розпадається на поживні речовини для удобрення. Це рішення нове для українських аграріїв, проте добре відоме в Японії, Індії та посушливих регіонах країн ЄС та США.

“Понад 50 компаній і фізичних осіб з острова Окінави (Японія) об’єднали зусилля, аби українські аграрії, що господарюють у зоні ризикованого землеробства, змогли безкоштовно отримати 5120 кг сорбенту та збільшити можливу врожайність у областях, що найбільше постраждали внаслідок знищення Каховської ГЕС. Завдяки інноваційному продукту, наданому нашими партнерами з Японії, 125 аграріїв  Херсонщини та Миколаївщини зможуть хоча б частково вирішити питання нестачі води для поливу”, — розповів виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад Іван Слободяник.

Сорбент, який називається EF Polymer, — це екологічно чистий продукт, виготовлений з органічних відходів, таких як шкірки фруктів. Завдяки гідрогелевій консистенції він зберігає у ґрунті вологу, поступово вивільняючи її рослині. Таким чином сорбент дозволяє скоротити використання води на 40%. Окрім того, продукт 100% біологічно розкладається та перетворюється на добрива, допомагаючи заощадити ще й до 20% на удобренні.

photo 2024 03 08 11 52 57

Сорбент широко використовується в Японії та в інших країнах світу. Його вносять у ґрунт під час посівної. Працює він таким чином: поглинає воду в 50-100 разів більше своєї ваги, далі — зберігає вологість у ґрунті на 15 днів більше звичайного часу та повільно її віддає рослині. Таким чином культури відчувають менше стресу від зневоднення. Водночас сорбент запобігає ерозії ґрунту. Через 180 днів продукт починає розкладатися і працює як органічне добриво. Для того, щоб сорбент почав працювати, достатньо хоча б одного поливу чи опадів.

За відгуками японських та європейських аграріїв, таке інноваційне рішення дозволяє збільшити врожайність у посушливих регіонах на 10-30%. Результати його застосування в Україні досліджуватимуть фахівці Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НАНУ, а також самі аграрії з Херсонщини та Миколаївщини.

Нагадаємо, грунтова посуха в Україні перетворилась на небезпечне агрометеорологічне явище. Найгірша ситуація щодо зволоження ґрунту торік склалася в Одеській, Херсонській, Миколаївській, Кіровоградській, багатьох районах Вінницької, Черкаської, Харківської областей, де 0-10 та 0-20 см шари ґрунту були зовсім сухі.

Звіт Спільного дослідницького центру ЄС (JRC) про посухи в Європі передбачає, що літо 2024 року буде ще посушливішим, ніж минулого року. Ситуація в Іспанії, північній Італії та Франції особливо викликає “занепокоєння щодо водопостачання для використання людиною, сільського господарства та виробництва енергії.

Валерія Пепеля

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку