Новини / Рослинництво     22 травня 2025 18:22

Україна нарощує експорт насіння сільськогосподарських культур: збереження тенденцій у 2025 році та надалі


Україна вже п’ятий рік поспіль демонструє стійке зростання експорту насіння сільськогосподарських культур, переважно зернових та олійних, одночасно скорочуючи імпорт насіння з-за кордону.

Про це повідомив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Олександр Захарчук.

За його словами, за цей період експорт насіння збільшився більш ніж у шість разів — з 20,0 млн доларів США до 122,0 млн доларів США. Водночас імпорт зернового та олійного насіння іноземної селекції істотно знизився.

Зменшення обсягів ввезення насіння до України пояснюється кількома факторами. По-перше, це можливість виробляти кондиційне гібридне насіння іноземної селекції безпосередньо в Україні, завдяки новим сучасним заводам насінництва, що працюють на території країни. Вони забезпечують потреби внутрішнього ринку та дозволяють активно експортувати продукцію до країн ЄС.

По-друге, зменшення споживання насіння пов’язане зі скороченням площ товарних посівів через широкомасштабну збройну агресію рф проти України, тимчасову окупацію частини територій та ведення бойових дій.

Крім того, Україна імпортує переважно лише батьківські та материнські лінії гібридів, а також добазові форми сортового насіння зернових колосових культур, які далі розмножуються вже на вітчизняних насіннєвих полях.

Водночас у період 2022–2024 років зростання посівів окремих зернових та олійних нішових культур, спричинене війною та окупацією, призвело до збільшення імпорту насіннєвого матеріалу таких культур, як жито, овес, сорго, льон, конопля, гірчиця, а також насіння цукрових буряків та овочів.

За прогнозами фахівців Інституту аграрної економіки, у 2025 році та наступних роках збережуться існуючі тенденції: експорт насіння щорічно зростатиме на 10–15%, а імпорт стабілізується на рівні 350–400 млн доларів США, підсумував Олександр Захарчук.

Нагадаємо, що розвиток насіннєвої галузі є ключовим фактором підвищення аграрної продуктивності України, що посилює її позиції на світовому ринку сільськогосподарської продукції, незважаючи на складні виклики воєнного часу.

Новини за темою:  Уряд схвалив субсидії для виробників бавовнику: 10 тисяч гривень на гектар
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також