Новини / Рослинництво     28 січня 2025 10:18

Переробка соняшнику скорочується: заводи зупиняються або переходять на сою


Олійноекстракційні заводи України скорочують переробку соняшнику, а частина підприємств зупиняє виробництво або переходить на переробку сої. Це спричинено стримуванням продажів соняшнику аграріями та зростанням цін на сировину.

Про це в коментарі Latifundist.com розповіли в асоціації «Укроліяпром».

В Україні триває скорочення переробки соняшнику на олійноекстракційних заводах (ОЕЗ), і частина підприємств змушена припиняти свою роботу. Як повідомили в асоціації «Укроліяпром», основними причинами цього є стримування продажів соняшнику аграріями, які очікують подальшого зростання цін, а також суттєве подорожчання сировини.

«Десяток заводів уже скоротили обсяги переробки, а деякі повністю зупинили виробництво або переключилися на переробку сої. Усе це викликано високою ціною на соняшник і стримуванням продажів», — зазначили в асоціації.

За даними «Укроліяпрому», торік в Україні переробляли близько 1,5 млн тонн соняшнику на місяць, а обсяги експорту соняшникової олії сягали 600 тис. тонн щомісяця. Однак сьогодні ці показники суттєво знизилися: нинішні обсяги переробки складають лише 800 тис. тонн соняшнику на місяць, а експорт олії скоротився до 280 тис. тонн.

Запаси соняшнику на початок січня 2025 року оцінювалися у 7,4 млн тонн. За прогнозами асоціації, до 1 лютого ці обсяги можуть скоротитися до 6–6,6 млн тонн.

Наслідки зупинки заводів

Попри складнощі в роботі, повна зупинка виробництва не вирішує фінансових проблем підприємств, підкреслюють в «Укроліяпром».

«Зупинка заводу не означає уникнення збитків. Навпаки, вони ще більше накопичуються, коли завод не працює. У нинішніх умовах робота навіть у мінімальному обсязі дає змогу частково зменшити втрати», — зазначили в асоціації.

Переорієнтація на сою

Деякі підприємства, намагаючись адаптуватися до нових умов, змінюють напрямок виробництва, переходячи на переробку сої. Це дозволяє частково компенсувати втрати, пов’язані зі скороченням обсягів соняшнику.

Новини за темою:  НАУ опитує аграріїв про якість насіння: результати вплинуть на розвиток галузі

Однак експерти наголошують: ситуація на ринку залишається нестабільною, і майбутні перспективи галузі значною мірою залежатимуть від відновлення балансу між пропозицією та попитом на соняшник, а також стабілізації цін на ринку.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також