РослинництвоТрейдинг

Більшу частину цьогорічного врожаю гороху продадуть за кордон

Більшу частину урожаю гороху 2024 року буде експортовано.

Про це у телеефірі розповіла очільниця Асоціації бобових України Антоніна Скляренко, говориться у повідомленні ГО «Співтовариство виробників і споживачів бобових України».

“2024 року Україна збере не менше 400 тис. т гороху. Середня врожайність бобової становить 2,3 ц/га, окремі виробники збирають до 3 ц/га. До війни внутрішнє споживання гороху становило 65-75 тис. т, зараз воно вдвічі менше. Україна споживає не більше 40 тис. т бобової, решту — експортує”, — розповіла очільниця профільної асоціації.

В Україні площі під горохом продовжать збільшуватися у 2025 році.

“Цьогоріч очікуємо, що аграрії засіють понад 160 тис. га гороху. На жаль, з господарського обороту випадуть заміновані та окуповані території. Два основних чинника впливають на збільшення посівних площ — можливості експорту до Індії та Китаю. У березні закупівельні ціни вже зросли на 2 тис. грн на тонні порівняно з передноворічними показниками. Але найвищими будуть ціни, коли розпочнуться постачання українського гороху на ринок Китаю, який є преміальним. Тому площі бобової зростають і ще більше зростуть у сезоні 2025 року”, — зазначила Скляренко.

Читайте також: В Україні не вистачає насіння гороху для посівної

Перспективним для українських виробників є експорт продуктів переробки гороху.

“Окрім Індії та Китаю, український горох експортується до Пакистану, Туреччини, ЄС. Наші виробники почали переробляти горох на колотий — такий продукт є більш цікавим за ціною, користується попитом в ОАЕ та Саудівській Аравії. З ринками потрібно працювати: аграріям їздити на міжнародні виставки, переймати досвід та налагоджувати нові контакти”, — вважає експертка.

Нагадаємо, згідно з майбутніми очікуваннями, зростання посівних площ під горохом 2024 року може становити 20% і вже невдовзі Україна може розпочати експортувати горох до Китаю.

Своєю чергою, компанія “Західний контейнерний термінал” та міжнародний трейдер EU-Nomia LTD запускають програму зі стимулювання вирощування жовтого гороху в західній Україні.

Згідно з програмою, горох, вирощений на західній Україні, перероблятиметься на місці і потім доставлятиметься контейнерними поїздами через порти до кінцевого споживача в країни Азії. Аграрій зобовʼязується виростити певну кількість гороху, натомість компанія має викупити його за гарантованою ціною.  Після того, як Індія дозволила безмитний імпорт гороху, великі трейдери почали перенаправляли весь товар туди. Таким чином, ринки Пакистану, Бангладеш та ОАЕ практично вільні, тому попит на український горох буде.

Україна невдовзі може почати експортувати горох до Китаю. Китайська сторона підписала фітосанітарний протокол, він вже на опрацюванні в Держпродспоживслужбі.

Ринок гороху у світі почав стрімко розвиватися. Доказом цьому є той факт, що минулого року світовий ринок горохового протеїну досяг $1683 млн. Прогнозується, що він буде далі зростати і може сягнути $5086,9 млн до 2028 року.

Валерія Пепеля

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку