росія направила до Спільного координаційного комітету Чорноморської зернової ініціативи офіційний лист, у якому попереджає, що реєстрація суден триватиме лише до 18 травня 2023 року.
Як пише Politico, це виглядає як завуальована загроза, що російські військові можуть почати атакувати комерційні судна в Чорному морі після цієї дати, більше не зв’язані правилами безпечного проходу угоди.
“росія все більше перешкоджає діяльності Чорноморської зернової ініціативи, загрожуючи прогресу, досягнутому в доступності продовольства за останній рік”, — заявив речник Ради нацбезпеки США.
На думку Євгенії Габер з Atlantic Council, москва зараз користується моментом, коли “і Туреччина, і Україна перебувають у більш вразливому становищі, ніж раніше”. Загострення відбувається в той момент, коли наземним експортним коридорам українського зерна загрожують заборони, введені країнами Східної Європи на чолі з Польщею. Водночас президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана чекає важка боротьба за переобрання наступного місяця.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
За словами Джозефа Глаубера з Міжнародного дослідницького інституту продовольчої політики, колишнього головного економіста Міністерства сільського господарства США, ринки не сприймають серйозно погрози москви.
“Якби були ознаки того, що це (зерновий коридор. — Ред.) буде скасовано, я думаю, ви б побачили реакцію ринку”, — додав він.
Міністр закордонних справ Сергій Лавров зустрінеться з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем у Нью-Йорку наступного тижня, щоб обговорити продовження угоди після 18 травня.
Чому росіяни не хочуть продовження зернової угоди
Нагадаємо, 17 квітня Росія знову заблокувала перевірку суден у рамках зернової угоди. В уряді зазначають, що “зернова ініціатива” під загрозою зупинки, оскільки Росія намагається втрутитися у роботу українських портів та експортерів. 19 квітня роботу коридору відновили.
Перед тим 11 квітня, представники Росії, ООН та Туреччини не проводили інспекції суден з українським зерном, які вони мають виконувати у рамках зернової угоди.
Раніше заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.
Думки експертів про те, навіщо росія блокує зерновий коридор і чому вона робить це саме тепер, читайте у нашому матеріалі: Роботу зернового коридору знову відновили: чому росія блокує інспекцію суден.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!