Новини / Політика     11 червня 2019 15:08

Ректор, журналістка та пастир: кого веде Аграрна партія в Раду

9 червня відбувся XXI позачерговий з’їзд Аграрної партії, на якому оголосили список кандидатів на вибори у Верховну Раду. Усього до когорти делегатів від АП увійшло 179 осіб, а список неочікувано очолив епатажний ректор Київського національного університету культури і мистецтв Михайло Поплавський.

Нещодавній З’їзд Аграрної партії продемонстрував головну тенденції нинішніх виборів – чіткий вектор на представників шоу-бізнесу, започаткований Володимиром Зеленським. Та якщо чинний Президент увійшов у політику із незаплямованою репутацією, то ставка на Михайла Поплавського дещо викликає подив. Утім про все по черзі. Так, Landlord розбирався, хто є хто в першій п’ятірці Аграрної партії України.

№ 1. Михайло Поплавський

Агробізнес: ТМ «Поплавок»

Фото: АПУ

«Я – селюк, і цим пишаюся», – саме з такими словами пан Поплавський звернувся до своїх однопартійців під час виступу на з’їзді. З посилом ректора Київського національного університету культури й мистецтв важко сперечатися, адже імідж «головного селюка України» він напрацьовує вже кілька десятиріч. Крилаті пісні про село, численні концерти, виступи на телебаченні й радіо перетворили простого академіка з Кіровоградщини на культову особистість вітчизняної шоу-індустрії. Популярність на великій сцені принесла Поплавському й депутатський мандат, який він уперше отримав ще у 2002 році.

Нині заслужений артист України також є депутатом ВР від групи «Воля народу» та входить до Комітету Верховної Ради України з питань науки й освіти, проте останнім часом прізвище Поплавського все частіше пов’язують із гучними антикорупційними справами. Зокрема, згідно даним Руху чесно, йому закидають недостовірне заповнення декларації (начебто не зазначив іномарки та квартиру на 100 кв м), афери з Київським національним університетом культури й мистецтв (шахрайські афери та владні зловживання), нецільове використання земельних ресурсів та ін.

Щодо агросфери, то й тут Поплавський далеко не чужа людина. Шоумен створив бізнес-еко-проект – виготовлення фермерської продукції під ТМ «Поплавок», що забезпечує сировиною господарство «Ятрань-Агро». Одним із засновником якого, згідно даним аналітичної системи YouControl, є син Поплавського – Олександр. Крім того, опальний ректор володіє мережею ресторанів «Козак-холл», «Батьківська Хата» та «Вареники». У своїй декларації за 2018 рік Михайло Поплвський задекларував 27,35 млн грн сукупного доходу.

№ 2. Лілія Бортич

Агробізнес: ПП “Югро”

Депутат Чернівецької обласної ради Лілія Бортич хоч і вважається «молодим бійцем» у політиці (до Чернівецької ОДА увійшла в 2015 році), проте вже має позитивні відгуки. Бортич була однією з тих, хто активно просував закон у регіоні про децентралізацію, доволі щільно працюючи з місцевим населенням. За що депутатка отримала взаємну підтримку й нині опікується партійними справами в регіоні.

Встигла Бортич на відчути, що насправді являє собою вітчизняна політика. І допомогли їй в цьому колеги. Так, під час ефіру передачі “Діалоги” на телеканалі “Чернівецький промінь” чиновниця заявила, що на неї тиснуть, погрожують та спеціально влаштували підпал техніки на підприємстві. Й усе це депутатка АПУ отримала за критику заступника голови Чернівецької ОДА Василя Гостюка, який, на її думку, вів неналежну діяльність у сфері децентралізації. Ситуація з наїздами начебто вичерпалася, проте, чи готова до подібних ситуацій Бортич на всеукраїнському рівні? Адже правила гри у ВР набагато жорсткіші!

№ 3. Денис Марчук

Агробізнес: немає

Фото: АПУ

Заступника голови Всеукраїнської Аграрної Ради Дениса Марчука сміливо можна віднести до прогресивної молоді, яка прагне змін. Але змін не кардинальних, а конструктивних і послідовних. Експерт із питань аграрної політики та місцевого самоврядування під час свого виступу на партійному з’їзді чітко окреслив пріоритетні цілі АПУ у разі проходження до ВР: удосконалення децентралізації та розвиток села.

«Ця реформа повинна повноцінно запрацювати. Органам місцевої влади потрібно дати більше повноважень. Громадам потрібно надати право вільно розпоряджатися природними ресурсами, які їм належать», – зазначив Марчук.

Крім того, 3 номер виборчого списку АПУ зірок з неба не хапає, не володіє крупним бізнесом і не розбещений великими грошима. Утім, має незабруднену репутацію та є професіоналом в адміністративно-правовому устрої агросектору. Відтак його присутність у Раді зайвою точно не була б.

№ 4. Анна Мадей

Агробізнес: – немає

Анна очолює молодіжне крило Аграрної партії й вже має за плечима чималий кейс реалізованих соціальних проектів. В АПУ їй довіряють, бачать перспективу та вірять у її свіжий погляд щодо розвитку села в умовах урбанізації.

У політичні кола дівчина потрапила в 2014 році, очоливши Молодіжний дорадчий комітет при міському голові м. Українка, де також була членом виконавчого комітету Української міської ради. Останні 3 роки Мадей входила до Молодіжної громадської ради при голові Київської обласної державної адміністрації.

Власне, головною специфікою Анни є журналістика. Дівчина має фахову освіту, яку отримала в Інституті журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка й чудово орієнтується в молодіжних політичних течіях. Утім, її обізнаність саме в дорослій політиці викликає великі запитання.

№ 5. Володимир Шушкевич

Агробізнес: – немає

Певно, найбільш дивна постать у виборчому списку АПУ до ВР. Колишній політик, який вперше потрапив до Парламенту в 1998 році, нині скандально відомий пастир Посольства Божого (всі пам’ятають Сандея Аделаджа?). Про духовну діяльність колишнього чиновника можна дізнатися на його офіційному порталі, де міститься чимало цікавої інформації. Молитви, проповіді, аншлаги на Боже слово Шушкевича – все в найкращих традиціях сучасних новаторських церков.

А як працюють молитви пастиря-Шушкевича добре запам’ятав в 2010-му тодішній Перший віце-прем’єр міністр України Андрій Клюєв, який під тиском, чи то пак, молитв, пішов на поступки тодішньому голові Духовної ради України, себто Шушкевичу, й посприяв поверненню пільг релігійним організаціям для оплати комунальних послуг. Вдячність духовника немала меж:

«Нехай Господь рясно благословить Вас і Ваші родини. Ми раді співпрацювати з Вами на ниві Божій», – саме таке повідомлення містилося в офіційному прес-релізі Володимира Шушкевича.

Важко збагнути, що саме спонукало керівництво АПУ включити у свій виборчий список пастиря-Шушкевича і яке взагалі ця людина має відношення до агробізнесу, проте наразі він входить до ТОП-5 агропартійців і цілком реально вже незабаром у його руках може опинитися реальна влада.

То чи є шанси Аграрної партії потрапити в Раду?

Ці шанси, якщо і є, то вельми примарні. Згідно з останнім дослідженням еклекторальних симпатій лідером із 48,2% є політична сила «Слуга народу». Також долають прохідний бар’єр «Опозиційна платформа – За життя» (10,7%), «Європейська Солідарність» (7,8%), «Батьківщина» (6,9%) та партія «Голос» (5,6%).

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

13 хв. тому

Ціна мораторію: заборона на продаж землі коштувала Україні у 2018 році $22,5 млрд

Розрахунки економістів свідчать про те, що якби в Україні 18 років тому не ввели мораторій на продаж землі, сьогодні продуктивність у рослинництві могла б бути вдвічі вищою, і у 2018 році агросектор міг би забезпечити на 22,5 млрд більшу додану вартість у структурі українського ВВП.

Про це повідомляє Економічна правда.

Фахівці Київської школи економіки Ольга Галиця та Олег Нів’євський провели розрахунки, результати яких наочно демонструють, що мораторій на продаж земель сільгосппризначення є негативним чинником, який призвів до зниження можливостей українського агросектора і до втрат загального ВВП країни.

Промовисті цифри

У 2018 р. частка валової доданої вартості (ВДВ) сільського господарства у структурі ВВП України дорівнювала близько 10%, тоді як у 1990 р. – 24%.

Читайте: Таємниці часникового бізнесу: як і за скільки часу можна досягти рентабельності

За даними Світового банку, в Україні з її родючими ґрунтами ВДВ агросектора в рази нижча порівняно з країнами, що мають менш продуктивні землі:

Так, у 2016 р. цей показник становив:

 • у Франції –  $22 239 на 1 га,
 • у США – $1414 на 1 га,
 • Бразилії – $1266 на 1 га,
 • Аргентині – $773 на 1 га,
 • Канаді – $604 на 1 га,
 • Росії – $527 на 1 га
 • Україні – $416 на 1 га.

Підхід до оцінювання впливу мораторію

Автори прагнули оцінити вплив на ВДВ безпосередньо мораторію, але при цьому враховували інші чинники,  які могли б зумовлювати зміни продуктивності в агросекторі:

 • пільгове оподаткування,
 • інтеграція із СОТ та ЄС,
 • макроекономічна ситуація,
 • вплив аграрної політики,
 • фінансова криза 2008 року,
 • анексія Криму,
 • індивідуальні особливості агрогосподарств,
 • зміни клімату,
 • кон’юнктура міжнародного ринку агропродукції.

Автори назвали цей підхід «дослідженням подій», відзначивши, що він не дає найточніших даних, проте є наразі єдино можливим.

Отримані дані

Розрахунки та аналіз отриманих даних показали, що якби не було мораторію, щорічний темп зростання продуктивності в галузі рослинництва міг би бути на 6% вищим. Таким чином, якби 18 років тому в Україні не запровадили мораторій, то сьогодні продуктивність у рослинництві могла б бути вищою приблизно вдвічі.

Якби ринок землі був в Україні відкритий, то у 2018 р. агросектор міг би забезпечити близько $35,8 млрд ВДВ замість фактичних $13,3 млрд. Тож без мораторію ВВП України у 2018 р. міг би бути на на 17% (або на $22,5 млрд) більшим від фактичного рівня.

«Це і є ціна мораторію, яку сплачує вся Україна», – підводять підсумок економісти.

Landlord раніше повідомляв про те, що як вважає Джон Шморгун, міжнародні інвестори дуже чекають зняття мораторію на землю в Україні. 

Земля   

34 хв. тому

Економічні відносини між Україною та Аргентиною: міністр агроіндустрії провінції Буенос-Айресу назвав 3 сектори розвитку

Міністр агроіндустрії провінції Буенос-Айресу (Аргентина) Леонардо Хорхе Саркіс звернувся до аграрії України. За словами Хорхе Саркіса, незважаючи на те, що Україна й Аргентина хоч і є конкурентами на ринку зернових, проте нині країни мають об’єднатися заради спільної взаємовигоди та значного прогресу в  торговельно-економічних відносинах. І для цього, на думку чиновника, є всі можливості.

Відносини між Україною та Аргентиною звичайно можуть зростати і мають можливість для значного покращення. Варто зазначити, що Україна і Аргентина є виробниками схожих зернових культур.

Хотів би відмітити, що нещодавно я приймав участь у Міжнародному Конгресі виробників пшениці у Кордові (Аргентина) і можу сказати, що Буенос-Айрес є головним виробником цієї культури в країні, а саме 52-58% за кількістю і якістю.

У провінції Буенос-Айрес виробляється 40 мільйонів тонн зерна, включаючи сою, кукурудзу, пшеницю, ячмінь та соняшник.

З іншої сторони Україна за своїми кліматичними та сільгосподарськими характеристиками також є виробником зерна, а тому й нашим конкурентом, але світ потребує зерна, тому, мені здається, що робочі місця знайдуться для кожного.

Що можна було б збільшити в економічних відносинах між Аргентиною та Україною? Я не сумніваюся, що це питання імпорту м’яса, яке могло б покращитись. Тема імпорту овочів також є предметом, яке потребує поліпшення. Щодо сільськогосподарської техніки, я впевнений, що допоки є конкуренція та буде поліпшуватись співвідношення, безумовно, матимемо більше можливостей для спільної торгівлі.

Через порт Баїя-Бланка експортується 25% зернових, а з Некочеа – ще 15%.

Відносини можуть значно поліпшуватись, особливо, враховуючи ініціативність аргентинських бізнесменів, а також значну підтримку від держави. У свою чергу, ми підтримуємо їх від провінційного уряду в реалізації економічних проектів та їх зближенні. Уряд провінції Буенос-Айрес має багато можливостей для імплементації слільних проектів з Україною, і я гадаю, що ми повинні збільшити і покращити нашу співпрацю.

Цікаві факти про провінцію Буенос-Айрес

Сьогодні провінція Буенос-Айрес представляє половину виробництва всієї країни:

 • Зерно 58%;
 • Борошно 72%;
 • Кукурудза 45%;
 • Соняшник 56%;
 • Соя 46%;
 • Поголів’я ВРХ 39%;
 • Овочівництво 39%;
 • Картопля 75%;
 • Риболовля 55%;
 • Молочні ферма 28,5%;
 • Свинарство 48%;
 • Бджільництво 55%;
 • Птахівництво 45%;
 • Вівчарство 45%.

Текст: Леонардо Хорхе Саркіс, Міністр агроіндустрії провінції Буенос-Айресу (Аргентина)

Думки   

4 години тому

Перевірка харчових підприємств за новим законодавством: що змінилося ІНФОГРАФІКА

Процес планової перевірки харчових підприємств за новими правилами став більш відкритим і прозорим. Відтепер оператор ринку знає, до чого він має бути готовим у разі проведення контролю, а також має право знімати хід інспектування на камеру.

Про це повідомляє на своїй сторінці у Фейсбук проект ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні».

Спільно Українським центром європейської політики було розроблено інфографіку, що візуалізує зміни у процесі  перевірки представниками Держпродспоживслужби операторів ринку харчової продукції.

Читайте: Росія продовжила ембарго на продовольчі товари з України до 31 грудня 2020 року

Якщо раніше підприємства попереджали про перевірку за 10 днів і при цьому оператори ринку не знали, чого їм чекати від інспектора і до чого готуватися, оскільки той міг ставити підприємцям запитання на власний розсуд, то зараз ситуація різко змінилася у бік прозорості.

Хоча дату інспектування операторам ринку не повідомляють (попереджають за 3 дні лише в разі аудиту НАССР), проте підприємці тепер знають, скільки разів на рік їм чекати перевірку та які питання ставитиме інспектор (вони є у вільному доступі на сайті Держпродспоживслужби, і інспектор не може їх змінювати на власний розсуд). Також оператори ринку (як і інспектори) тепер мають право знімати процес перевірки на камеру.

Отже, коротко про те, як держава контролювала безпечність продуктів раніше, а як контролюватиме зараз:

Як повідомляв Landlord, Уряд затвердив періодичність планового контролю підприємств. Раніше він проводився раз на рік, тепер – раз на півроку. Окрім цього, підставою для візиту співробітників на підприємство може стати доручення Прем’єр-міністра та обґрунтована скарга споживача.

Політика   

22 години тому

Інвестори дуже чекають зняття мораторію на землю в Україні – Джон Шморгун

Для залучення потужних інвестицій в агросектор України потрібно зняти мораторій на землю і прийняти Інвестиційний кодекс. Таку думку одностайно висловлювали учасники круглого столу «Інвестиції в агробізнес. Що нового нам готує час змін».

Про це повідомляє ресурс InVenture.

На заході, організованому спільно компаніями AgroGeneration і AgroInsightex Co, піднімалися питання ефективного розвитку українського АПК, який неможливий без іноземних інвестицій. Водночас вразливість інвестиційного клімату є однією з головних причин того, що міжнародні інвестори вже 4 роки дисконтують Україну.

Читайте: Поля у США перетворилися на ставки. Великі території залишилися незасіяними

Відсутність кардинальних змін і реформ у Генпрокуратурі України призводить до непрозорості законодавства, що своєю чергою веде до скорочення інвестиційних потоків.

«Адже якщо немає прозорості в законодавстві, то про які інвестиції може йти мова?» – відзначив президент AgroGeneration Джон Шморгун.

За його словами, зараз інвестори чекають парламентських виборів і об’єднання парламентаріїв у більшість для посиленої роботи і змін в Україні.

При цьому друге питання, яке має бути невідкладно вирішене, – це земельне: зняття мораторію на продаж землі сільгосппризначення, тобто відкриття ринку землі.

«Необхідно зняти мораторій, і я сподіваюся, що це станеться. Інвестори цього дуже чекають», – наголосив президент Джон Шморгун.

Він також зазначив, що допомагати Україні впроваджувати реформи повинні західні фахівці, які сприятимуть зміні системи.

Про важливість формування нової інвестиційної політики та її подальшого законодавчого втілення говорили зокрема директор Департаменту ентнонаціональної безпеки Юрій Марченко та голова правління Міжнародної асоціації переробників сільгосппродукції Ольга Кулакова.

«Україні потрібна не просто розробка окремого закону, а саме створення та прийняття Інвестиційного кодексу, який дозволить максимально гармонізувати інвестиційне законодавство», – зазначила Ольга Кулакова.

Саме Інвестиційний кодекс допоможе Україні мінімізувати наявні сьогодні перешкоди для надходження інвестицій, такі як:

 • низька оцінка інвестиційної привабливості України;
 • відсутність чітких «правил гри» для інвесторів;
 • відсутність рівноправності інвесторів і держави;
 • корупція на всіх рівнях влади і відсутність дієвих механізмів захисту прав інвесторів.

Як повідомляв Landlord, Джон Шморгун вважає, що пережити кризу в Україні аграріям буде значно простіше, аніж іншій економіці. Джон Шморгун був пілотом ВМС США, а зараз керує одним з найбільших агрохолдингів країни із земельним банком 110 000 га.

Земля   

24 червня 2019 07:32

Антибіотики в сільському господарстві призводять до 700 тис. смертей у рік

Стійкість до протимікробних препаратів – це, ймовірно, найскладніша загроза глобальному здоров’ю, яку у світі називають «тихим цунамі». Тому три міжнародні організації заснували Багатосторонній цільовий фонд для подолання цієї проблеми.

Про це повідомляє на своєму сайті ФАО.

Порушення норм відповідального використання антибіотиків, і зокрема в сільському господарстві, призводить до розвитку стійкості до протимікробних препаратів (СПП). На стійкі до лікарських засобів мікроорганізми на цей час припадає приблизно 700 000 смертей у рік, і ця цифра може збільшитися до 10 млн смертей щорічно, якщо не буде вжито жодних дій.

Тому ФАО, ВООЗ і МЕБ (Всесвітня організація охорони здоров’я тварин) заснували Багатосторонній цільовий фонд для боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів з початковим внеском у розмірі $5 млн від уряду Нідерландів.

Читайте: Україна увійшла до ТОП-3 експортерів курятини в Євросоюз

Цільовий фонд заснований терміном на 5 років до 2024 р. і націлений на нарощування зусиль з надання підтримки країнам у протидії безпосередній загрозі СПП, оскільки проблема занадто масштабна, щоб країни могли вирішити її самотужки.

Оголошено про необхідність негайного пошуку $70 млн, які будуть спрямовані на підтримку країн і реалізацію Тристороннього плану роботи щодо СПП на 2019–2020 рр.

До бажаних результатів діяльності Фонду належить створення умов, при яких інфекційні захворювання і у тварин, і у людей, можуть, як і раніше, лікуватися антибіотиками.

 • підвищення обізнаності з проблемою СПП;
 • розроблення національних планів дій боротьби із СПП;
 • спостереження за тенденціями щодо СПП;
 • забезпечення відповідальних схем продажу та використання протимікробних препаратів;
 • підтримка сектора охорони здоров’я тварин у виконанні його зобов’язань щодо відповідального використання антибіотиків як стимуляторів росту.

Такі дії необхідні для того, щоб і тварини, і люди продовжували отримувати користь від доступних і ефективних протимікробних препаратів для лікування хвороб у майбутньому.

Landlord раніше повідомляв про те, що ООН опублікувала доповідь, в якій попереджає про катастрофічні наслідки для людства, зумовлені резистентністю до антибіотиків, і закликає терміново припинити використання критично важливих антимікробних препаратів як стимуляторів росту в сільському господарстві.

Аналітика   

Показати ще