Верховна Рада прийняла за основу із доопрацюванням положень відповідно до ч.1 ст.116, законопроєкт №11150, спрямований на захист інтересів власників земельних паїв та регулювання інших аспектів у сфері земельних відносин.
Своєю чергою, голова Комітету з питань аграрної та земельної політики, нардеп Олександр Гайду пояснив, що основне завдання законопроєкту полягає у продовженні строку для оформлення права власності на існуючі паї з 2025 року до 2028 року.
Відповідно до чинного законодавства, власники земельних паїв або їхні спадкоємці, які не встигли оформити право власності на них, повинен це зробити до 1 січня 2025 року. У разі недотримання процедури, вважатиметься, що люди відмовилися від одержання земельної ділянки, а неоформлені землі перейдуть у комунальну власність територіальної громади за місцем розташування, – зазначив нардеп.
Народний обранець заявив, що законопроєкт продовжує термін оформлення земельних ділянок, а також розподіл земель між власниками паїв та їх спадкоємцями, які залишилися у колективній власності після розподілу.
Війна, окупація значних територій, виїзд людей за кордон – все це ускладнює дотримання власникам земельних паїв передбачених строків на оформлення паїв. Тому продовження терміну їх оформлення є логічним кроком, – резюмував Гайду.
Відповідно до пояснювальної записки, Законом України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв)” встановлений кінцевий строк:
- оформлення права власності на земельні ділянки, сформовані з земельних часток (паїв);
- здійснення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок.
Усі вказані дії мають бути вчинені до 1 січня 2025 року.
У той же час в умовах війни, яка триває в Україні вже тривалий період, окупація значних територій держави, виїзд великої частини населення України за кордон є об’єктивними обставинами, які унеможливлюють дотримання власниками земельних часток (паїв) вказаних строків. Тому доцільним є продовження цього строку.
Передбачається, що прийняття законопроекту дозволить:
- захистити права власників земельних часток (паїв),
- узгодити законодавчі акти у сфері земельних відносин із Законом України “Про адміністративну процедуру”,
- узгодити ряд неузгодженостей у нормах земельного законодавства.
Нагадаємо, після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безгоспними. Їх передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.
Сольський також не виключає, що питання оформлення невитребуваних паїв можуть підхопити певні політичні сили, які намагатимуться “просувати” в суспільстві ідею, що в громадян заберуть земельні паї. Через це буде знайдене рішення, здатне задовольнити всі зацікавлені сторони.
Заступник міністра агрополітики Денис Башлик уточнив, що для відстрочки кінцевої дати оформлення невитребуваних земельних паїв Верховна Рада має прийняти відповідний закон, котрий в майбутньому буде зареєстрований в парламенті.
Ризику не встигнути проголосувати його, як на мене, немає. Уряд та Верховна Рада мають однозначну позицію по цьому питанню, і відповідний закон буде ухвалено до 1 січня 2025 року, — повідомив заступник міністра.
Читайте також: Українці мають оформити права власності на землю до 2025 року
За словами Дениса Башлика, загальна площа невитребуваних паїв оцінюється в 400 тис. га. Це співставно з всіма площами сільгоспземель такої країни як Ізраїль.
Замміністра додав, що кількість громадян, котрі не оформили земельні паї належним чином, оцінюється приблизно в 65 тис.
Нагадаємо, за нинішнім законодавством, у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, вони вважаються такими, що відмовилися від отримання земельної ділянки
В Україні з 1 січня стартував новий етап земельної реформи, згідно з яким ліміти на продаж сільськогосподарських земель збільшилися зі 100 до 10 тис. га. Малий та середній агробізнес опинився під загрозою, а разом з ним функціонування сільських територій.
З 1 січня 2024 року настав другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.
За підрахунками експертів 187,7 тис. угод купівлі-продажу було укладено з моменту відкриття земельного ринку до листопада 2023 року.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!