Провайдер інвестицій
Як працює UkraineInvest та яку підтримку тут може отримати інвестор
Сергій Цівкач

Урядовий Офіс із залучення та підтримки інвестицій (UkraineInvest) був створений ще у 2016 році для залучення інвестицій в Україну. Фактично Офіс забезпечує інвесторів комплексною підтримкою — від консультацій до допомоги в підготовці необхідної документації інвестиційних проєктів та пошуку фінансових партнерів. За роки діяльності UkraineInvest вдалося допомогти розблокувати понад $4 млрд прямих іноземних інвестицій. Але після прийняття на початку 2021-го так званого закону про «інвестнянь» робота помітно прискорилася — власне, саме Офіс і став тією «інвестиційною нянею» для зарубіжного і, що не менш важливо, українського бізнесу. Закон про значні інвестиції практично почав працювати лише трохи більше ніж два місяці тому після прийняття всіх необхідних підзаконних актів, але UkraineInvest вже встиг зібрати попередній пул у 27 проєктів з інвестиціями понад $2 млрд, з яких 12 визначені як пріоритетні з імовірністю реалізації в 95%.

Відповіді на запитання, хто саме та з якими проєктами може звертатися за підтримкою в UkraineInvest, на що може розраховувати інвестор та як вибудовується політика промотування України у світі, — в інтерв’ю з виконавчим директором UkraineInvest Сергієм Цівкачем.Про функції UkraineInvest

В Україні існує низка держорганів, що так чи інакше займаються залученням у країну інвестицій та стимулюванням внутрішніх інвесторів. У чому відмінність UkraineInvest?

Насамперед хочу підкреслити, що UkraineInvest не займається безпосереднім інвестуванням у проєкти, але від цього роль Офісу в залученні інвестицій не стає менш значущою. Попри наявність великої кількості як громадських, так і державних організацій із зовні схожими функціями UkraineInvest залишається унікальним.

Наша функція визначена як допомога в питанні залучення та підтримки інвесторів для реалізації різного роду проєктів — від державних до приватних. Разом з тим ми допомагаємо самому бізнесу: наприклад, українським інвесторам знайти партнерів за кордоном та отримати підтримку держави і, відповідно, іноземним інвесторам — вирішити ті самі проблеми. UkraineInvest сприяє розвитку українського інвестиційного ринку.

У чому полягає унікальність функціоналу Офісу залучення інвестицій при КМУ?

За всіма ознаками нас можна віднести до класичних агентств із залучення інвестицій, яке працює під егідою уряду. Ми працюємо як з іноземними, так і вітчизняними інвесторами. Але важливо розуміти: щоб залучити інвестора, йому потрібно показати потенціал України — які компанії тут працюють та які проєкти вже успішно реалізовані. Інвестор повинен мати перед очима всю картину.

Також з цього року відповідно до закону про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями (закон про «інвестнянь») UkraineInvest став одним з учасників цього процесу.

Наша функція визначена як допомога в питанні залучення та підтримки інвесторів для реалізації різного роду проєктів — від державних до приватних

Три наших головних завдання можна сформулювати так: супровід інвестора, консультаційна допомога та допомога у вирішенні спірних питань з держорганами; допомога за потреби у пошуку співінвестора; супровід проєктів вартістю понад 20 млн євро, що потрапляють у сферу дії закону, та допомога в оформленні документації для отримання держпідтримки. За минулий рік UkraineInvest залучив, а також допоміг розблокувати реалізацію інвестиційних проєктів із загальним обсягом інвестицій понад $600 млн.


Про супровід проєктів

Яке із завдань, що ви перелічили, можна вважати першочерговим?

Наразі супровід, про який я розповів, — наше головне завдання. Разом з інвестором UkraineInvest вивчає проєкт, крок за кроком його аналізує та пояснює, яку саме допомогу інвестор може отримати, як оформити документи, куди та коли їх подавати. Тобто ми є безкоштовним партнером-консультантом у проєкті для його повної реалізації та отримання інвестором встановленої державної допомоги.

Разом з тим ми допомагаємо самому бізнесу знайти партнерів та отримати підтримку держави

Система тільки починає працювати, і потрібно набрати десяток прикладів вдалого супроводу проєктів. І тоді завдяки сарафанному радіо на ринку стане відомо, що система підтримки та закон про «інвестнянь» працюють. Бізнесмени, спілкуючись між собою і в Україні, і за кордоном, передаватимуть інформацію про нові можливості нашої країни та тим самим залучатимуть ще більше інвесторів.

Чи обов’язкова планка у 20 млн євро для отримання допомоги UkraineInvest?

Для UkraineInvest всі інвестори важливі, і ми надаємо супровід всім інвестпроєктам незалежно від суми інвестицій. Серед інвестиційних менеджерів (так званих інвестнянь) UkraineInvest є розподіл за регіонами України, за галузями економіки, а також за країнами світу, що дозволяє рівномірно приділяти належну увагу всім інвесторам. Ми ніколи не відштовхнемо інвестора, якщо проєкт не належить до зони дії закону про значні інвестиції, та готові з ним працювати, надавати необхідну підтримку. Якщо проєкт відповідає вимозі про 20 млн євро, то ми перевіримо, чи потрапляє сфера інвестування під дію закону, та повідомимо інвестору, на які компенсації він може претендувати.

В UkraineInvest немає такого поняття, як ticket. Ми ніколи не відштовхнемо інвестора, якщо проєкт не належить до зони дії закону про значні інвестиції

Малий і середній бізнес може також звертатися за отриманням державних стимулів, створюючи спільні підприємства з українськими та іноземними партнерами. Головне — сформувати проєкт на певний обсяг інвестицій.

У такому разі який за сумою інвестицій проєкт взагалі може отримати супровід та допомогу?

В UkraineInvest немає такого поняття, як ticket (робота від певної суми, як у деяких банках). Наше завдання — розвивати ринок інвестицій у цілому, інвестиція в $100 000 та інвестиція в $1 млн працюють на спільну мету. Наприклад, якось до нас приїхали нідерландські компанії, що хотіли виробляти продукти для вегетаріанців. Йшлося про вкладення у $50 000–70 000, ми запропонували кілька локацій та супроводжували їх у поїздках країною. Зараз вони вже працюють у Житомирі, а ми продовжуємо з ними взаємодіяти та надаємо допомогу і підтримку.


Про пошук співінвестора

Припустимо, мій проєкт відповідає вимогам, але для реалізації потрібне додаткове фінансування. UkraineInvest може допомогти у пошуку партнера?

Безумовно, і це одна з наших основних функцій — до сфери нашої компетенції входить супровід залучення грошей в економіку України. Ба більше, міжнародні та українські банки, інвестиційні фонди, дізнавшись про нас, познайомившись із діяльністю та презентацією проєктів, самі звертаються з пропозицією участі в них як другої або третьої сторони. Ми надаємо інвесторам інформацію про можливості фінструктур, їхні умови та почали активно працювати над залученням у проєкти ще і страхування інвестицій. Так, наразі фіналізується угода з однією з відомих міжнародних груп, що виявила зацікавленість забезпечити страхування під дуже незначний відсоток.

Тобто, якщо у інвестора є, наприклад, 30% від вартості проєкту, ви можете допомогти залучити кошти, яких бракує?

Так, ми це робимо. Процес будується умовно в «ручному режимі», дуже багато залежить від характеру проєкту: деякі цікаві, скажімо, міжнародним організаціям, інші — сімейним компаніям, якісь проєкти можна сміливо показувати суверенним фондам арабських держав тощо.

Мета UkraineInvest — подання заявок на держпідтримку інвестиційних проєктів у сумі $300–500 млн до кінця року

Ми розуміємо, у чому полягають інтереси інвестора, і, коли до нас приходить конкретний проєкт, ми формуємо пул можливих фінансових партнерів та пересилаємо їм відповідну інформацію. Загалом усі ці переговори регламентовані NDA та угодою про співпрацю. Але важливо розуміти, що необхідно надати готовий інвестиційний проєкт, який відповідає критеріям міжнародних фінансових організацій або банків.

Цей список можливих інвесторів є у відкритому доступі?

Міжнародні фінансові організації та фонди і без того не сходять з язиків. Щодо суверенних фондів, то вони дотримуються своєї особливої політики. На етапі переговорів закритий режим зустрічей, аж до того, що не розголошується сам факт приїзду до України. Оголошується лише інформація про укладені контракти.

На супроводі Офісу вже є інвестиційні проєкти. UkraineInvest допомагав шукати для них співінвесторів?

Більшість компаній приходять уже з розумінням того, хто їхній майбутній фінансовий партнер, і лише деякі приходять до нас із запитанням, де взяти гроші. Але в усякому разі ми консультуємо з приводу більш вигідних фінансових інструментів. Крім того, до нас почали звертатися і фінансові організації, банки, що готові запропонувати гроші під інвестпроєкти.

Тобто знайти партнера для інвестора не складно?

Загалом у світі багато дешевих грошей і знайти фінансування не проблема. Проблема якраз з іншого боку — знайти якісні пропозиції, куди вкласти кошти. Якщо компанія працює вбілу, вчиться працювати з фінансовими структурами, має зрозумілий бізнес-план і гарну кредитну історію, інвесторів не бракуватиме. Вони будуть стояти у черзі, пропонуючи гроші під 3–4%.


Про державну підтримку

В яких випадках я як інвестор можу розраховувати на державну підтримку?

Передусім ми ретельно перевіримо, чи потрапляє проєкт під дію закону про підтримку значних інвестицій. Сума значних інвестицій визначена від 20 млн євро, є широкий перелік секторів економіки, в яких може бути реалізований проєкт (наприклад, з нього виключені такі види, як електрогенерація, виробництво алкогольних і тютюнових виробів, а також деякі інші сегменти).

30% компенсації від вартості проєкту — це дуже багато! Іноді вирішальною може стати компенсація на рівні навіть в 5–10%

Якщо проєкт за цими стартовими параметрами відповідає вимогам закону, він може отримати до 30% державної дотації від суми інвестицій у вигляді звільнення від податку на прибуток на п’ять років, звільнення від ввізного мита і ПДВ на обладнання, компенсації вартості підведення комунікацій та облаштування суміжної інфраструктури. Тобто мова не про пряме фінансове відшкодування — це державна допомога, спрямована на скорочення CAPEX для інвесторів. Така допомога дає можливість інвестору скоротити витрати і почати проєкти, які в іншому разі не стартували би через високу вартість.

Наскільки вагома така допомога та чи стимулює вона інтерес з боку інвесторів?

30% від вартості проєкту — це дуже багато! Іноді вирішальною може стати компенсація на рівні навіть в 5–10%. Станом на жовтень у нас у роботі вже 27 попередніх заявок, а загальна заявлена сума інвестицій за ними сягає понад $2 млрд.

Йдеться про закордонні інвестиції?

Заявки подані як від зовнішніх, так і від внутрішніх інвесторів. 17 заявок надійшли від українських інвесторів, 10 — від представників міжнародного інвестиційного співтовариства. Серед зацікавлених інвесторів — представники бізнесу зі Швейцарії, Мексики, Китаю, Туреччини, Кіпру, Польщі, Ірландії.

Це ще раз говорить про те, наскільки правильно виписаний закон — він стимулює і українських бізнесменів вкладати гроші в розвиток, і іноземний капітал — інвестувати в Україну або створювати спільні підприємства. Я би сказав, що зараз найважливіша для нас функція — бути не тільки «інвестнянею», а й «інвестпастирем», інформувати бізнес про можливості, що відкрилися в Україні, й активно шукати інвесторів.

Ми знаємо проєкти вартістю понад 20 млн євро, які були нещодавно реалізовані, але підтримку не отримали. Інвестори не подавали їх?

Річ у тім, що це вікно можливостей реально відкрилося тільки наприкінці серпня — на початку вересня поточного року. До цього був прийнятий закон, але ще не були розроблені та затверджені всі підзаконні акти. Власне, не була розроблена система, як саме подавати на розгляд проєкт для отримання державної підтримки в рамках нового закону.

Цього року з ініціативи UkraineInvest була розпочата серія міжнародних конференцій UkraineInvest Talks

Тепер, після прийняття підзаконних актів, потрібно привести всю подану документацію у відповідність із ними. Цим ми, крім іншого, також займаємося щодня — допомагаємо інвесторам внести зміни та підготувати необхідний пакет документів для подання до Міністерства економіки України.

Скажімо, у мене є проєкт на 20 млн євро. Які вимоги до документів та який комплаєнс потрібно пройти, щоб отримати супровід?

Можуть постати запитання до ТЕО. Міністерство економіки України розробило типові вимоги та стандарти для них, і ми, аналізуючи проєкт, одразу зможемо вказати реперні точки, де потрібні уточнення, зміни, доопрацювання. Коло питань широке. При цьому проведення спеціального аудиту ми не вимагаємо (звичайно, краще, коли він є).

Ключове завдання для нас — це розвиток України як європейського виробничого хаба

Але надати офіційно підтверджені фінансові показники, безумовно, доведеться. І хочу підкреслити: нічого незнайомого або складного інвестор у нас не зустріне. Ба більше, на підставі закону та підзаконних актів ми склали стандартні опитувальники у вигляді тестів, які пропонуємо заповнити всім, хто до нас звернувся. Відразу після тесту ми отримуємо інформацію про питання, за якими будемо працювати з інвестором.

Що можна вважати кінцевою точкою процесу оформлення державної підтримки проєкту?

Щойно документи готові, заявка подається до Міністерства економіки України, яке в термін до двох місяців оцінює відповідність встановленим критеріям та веде комунікацію з податковими або митними органами, АМКУ та іншими. Якщо отримані позитивні висновки, то проєкт протягом 30 днів передається до КМУ. І вже Кабінет Міністрів стає кінцевою точкою, яка приймає колегіальне рішення з питання підписання спецінвестдоговору із зобов’язаннями держави до 15 років та зобов’язаннями інвестора до п’яти років.

Саме такий договір і є підставою для отримання держпідтримки. Тому дуже важливо, щоб цей інструмент був якісним, чітким та правильним — ви маєте показати інвестиційні кошти при поданні заявки.


Про пріоритетні інвестпроєкти

Ви казали, що розглядаєте 27 попередніх заявок на отримання держпідтримки. На якому вони етапі?

Заявки вже були попередньо опрацьовані, і ми хочемо запускати по них повноцінний процес. Лишилися незакриті питання у самих інвесторів — хтось ще вибирає земельну ділянку, в якомусь із проєктів триває пошук додаткового інвестора тощо. Але це проєкти, ймовірність реалізації яких ми оцінюємо на рівні 80% і більше. З усієї кількості вже відібраний список із 12 пріоритетних проєктів з імовірністю реалізації до 95%. По них закінчується підготовка проєктної документації.

Наскільки сильна підтримка процесу залучення інвесторів з боку органів влади?

Якраз нещодавно ми проводили закриту зустріч за участю представників КМУ, Міністерства економіки України, парламенту та інвесторів пріоритетних проєктів, про які я казав. Умовно на столі лежало $800 млн у проєктах, які готуються. Предметом зустрічі був обмін думками про те, що потрібно зробити державі для прискорення та полегшення процесу залучення коштів, чи все влаштовує в умовах, які побажання на майбутнє для розширення тощо. Тож рівень підтримки наших зусиль з боку керівництва країни дуже серйозний.

Про які сектори йдеться? Куди спрямовуватимуться інвестиції в разі успішного вирішення всіх питань по пріоритетних проєктах?

Йдеться про добувну промисловість, переробку сільськогосподарської сировини, хімічну переробку, логістичну сферу. Також є серйозні наміри інвестувати в українську авіагалузь, виробництво залізничних локомотивів та металопереробку. Однак суми за напрямами, назви підприємств і види продукції я озвучувати не можу — інвестори самі мають визначити, коли розкривати інформацію щодо проєктів.


Про стратегію та проєкти UkraineInvest

Ми багато говорили про проєкти, що перебувають на супроводі Офісу. А які власні проєкти має UkraineInvest для презентації українського бізнесу?

Дійсно, однієї регуляторної політики, спрямованої на підтримку інвестицій, у сучасному світі мало — такі інструменти забезпечують багато країн. І ми усвідомлюємо, що Україну потрібно цілеспрямовано промотувати, потрібна стратегія просування країни як бренду.

Зараз ми робимо програму, що має назву MAKE in UA («Виробляй в Україні»). Вона побудована на двосторонньому аналітичному підході — оцінці потенціалу та переваг розміщення виробничих потужностей в Україні іноземними компаніями та пошуку шляхів їх реалізації в розрізі країн: Україна — США, Україна — Ізраїль, Україна — Німеччина, Україна — Франція, Україна — Велика Британія тощо.

Станом на жовтень у нас у роботі вже 27 попередніх заявок, а загальна заявлена сума інвестицій за ними сягає понад $2 млрд

У проєкті розглядаються як перспективи перенесення виробництва до України, так і будівництво нових потужностей. Наприклад, із США у нас вже є сильний, правильний політичний діалог. Але в економічній сфері хотілося би більше співпраці між українським та американським бізнесом (на сьогодні це $937 млн накопичених інвестицій із США, що становить невелику частку від існуючого потенціалу інвестицій американських компаній).

Які проєкти є на рівні роботи з конкретними компаніями?

Взагалі ключове завдання для нас — це розвиток України як європейського виробничого хаба. Це проморобота нашої команди комунікацій по всьому світу. У цьому контексті ми робимо акцент на роботі саме із середнім бізнесом.

Зокрема, цього року з ініціативи UkraineInvest була розпочата серія міжнародних конференцій UkraineInvest Talks, які вже успішно пройшли в Києві, Дніпрі, Вінниці, Рівному, а також у Литві. Завдяки таким ініціативам ми презентуємо інвестиційний потенціал країни для міжнародної аудиторії. До кінця року хочемо провести ще кілька заходів в Україні та за кордоном.

З усієї кількості вже відібраний список із 12 пріоритетних проєктів з імовірністю реалізації до 95%

Сильні середні зарубіжні компанії можуть бути гарними партнерами для українського аграрного бізнесу. Адже коли ви починаєте співпрацю з великою мережею, то потрібно викластися повністю. Це добре стимулює виробництво, але умови співробітництва дуже жорсткі, а маржинальність низька. Водночас у середніх партнерів також може бути налагоджений збут, і тут є потенціал.

І на завершення: як ви можете оцінити загальний стан ринку інвестицій в Україні?

Вони ростуть, і це тішить. Так, накопичені прямі іноземні інвестиції в економіку України станом на 31 червня 2021 року становили $54,8 млрд. Якщо минулий рік завершився з негативним балансом, то тільки за I півріччя 2021 року вже отримане зростання на $2,7 млрд. Багато в чому падіння було пов’язане з пандемією. Капітальні інвестиції були у плюсі, а потоки реінвестування значно зменшилися. Мета UkraineInvest — подання заявок на держпідтримку інвестиційних проєктів у сумі $300–500 млн до кінця року.