Новини / Політика     27 грудня 2018 10:56

Продовження мораторію – це фарс, обман і гарантований шлях до бідності – Мушак

Закон про пролонгацію мораторію землі до 2020 року був прийнятий із серйозними порушеннями й наразі призупинений. Чому влада не поспішає відкривати ринок землі та скільки коштуватимуть українські чорноземи, в ексклюзивному інтерв'ю редакції LANDLORD розповів член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олексій Мушак.

20 грудня депутати Верховної Ради проголосували за продовження мораторію на продаж землі до 2020 року. Особисто ви були «за» чи «проти» цього законопроекту?

По-перше, відзначу, що це було ганебне голосування і я був категорично проти цього. Продовження мораторію – це фарс, обман і гарантований шлях до бідності.

На своїй сторінці у Facebook ви опублікували відео, де за продовження мораторію депутати відверто займалися «кнопкодавством». Якби голосували чесно, закон не прийняли?

Я на 100 відсотків у цьому впевнений!

Нещодавно ви разом із Віктором Пинзеником зареєстрували постанову про скасування результатів голосування щодо мораторію, відтак прийняте рішення ВР буде призупинено до середини січня. У чому саме полягає суть вашої ініціативи?

Постанова дуже проста. Було пряме порушення голосування за продовження дії мораторію. Тож Верховна Рада повинна провести повторне голосування щодо даного закону. По факту ми просто затягнули легітимність дії законопроекту №9355-5, й першого січня він у силу не вступить. Це, по-перше. А по-друге, ті політики, що говорили про мораторій, як про велике досягнення українського парламентаризму й грали на відстоюванні містичних патріотичних позицій, покажуть, що вони цинічно обманювали українців.

ЧитайтеНові правила використання сільгоспземель. Що потрібно знати власникам та орендарям

Тобто поки призупинена дія закону щодо продовження мораторію на землю, землевласники зможуть продати свої паї чи ні?

Ні, не зможуть. Тому що мораторій у нас вічний і діє до того часу, поки не буде прийнятий закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. У нас навіть бояться розпочати дискусію з цього приводу, адже не хочуть давати зелене світло конкретним діям щодо впровадження ринку землі. Влада навмисно затягує час і продовжує мораторій, щоби гарантовано мати час і задешево спершу брати землю в оренду, а потім за безцінок через різні схеми приватизувати її.

А вас не лякає той факт, що наразі в Україні відсутня хоч якась нормативно-правова база для відкриття ринку землі, через що українські чорноземи можуть банально розкрасти?

Ніхто б нічого не вкрав. Є близько 5 млн га землі, які хоч і сільськогосподарські, але під мораторій не підпадають. Це так звані землі для ведення особистого сільського господарства, землі для присадибної діяльності, для садівництва і всього іншого. Вони нормально продаються, купуються й ніяких проблем із цим не виникає. Закон потрібен про обіг землі. Саме ним можна буде визначити, хто може бути власником. Наприклад, юридична особа чи фізична. І друге це питання концентрації. Тобто це звичайна управлінська задача. Тим паче, кадастр у нас цілком нормальний і навіть кращий, ніж у багатьох європейських країн.

На вашу думку, скільки має коштувати земля в Україні?

У кожному ж регіоні там буде своя вартість, але попередня оцінка, що при запуску ринку землі, стартова ціна буде від 2 тис. доларів за гектар. Далі вона з кожним роком зростатиме приблизно на 25%.

Відзначимо, що 20 грудня ВР прийняла законопроект №9355-5, за яким мораторій на продаж землі продовжили на рік – до 2020 р.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також