Правила оформлення відстрочки від мобілізації

Перш за все, треба мати підставу для отримання відстрочки, вони вказані в ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, передає jurliga.
Якщо є підстава для отримання відстрочки, автоматично вона не виникає — лише право на отримання відстрочки, яке треба реалізувати у Територіальному центрі комплектуванні та соціальної підтримки, шляхом проходження певної процедури.
Зазвичай, коли така особа з’являється у ТЦК, перше, що її просять зробити — це пройти військово лікарську комісію.
Так, існують рішення судів, як Рішення Запорізького окружного адміністративного суду 15 грудня 2023 року по справі № 280/8404/23, в якому суд встановив, що для отримання відстрочки необов’язково проходити ВЛК.
Сталою практикою є наполягання представників ТЦК на проходженні ВЛК на першому етапі контакту з ТЦК.
Після проходження ВЛК, якщо людину визнали придатною, уповноважена особа ТЦК питає у військовозобов’язаного чи є у нього (неї) право на відстрочку. Якщо є, то треба надати підтверджуючі документи.
Щоб ваші документи не були втрачені, бажано підготувати заяву з проханням надати відстрочку, посилаючись на відповідний пункт ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а документи, які доказують ваше право на відстрочку, приєднати як додатки до вищевказаної заяви.
Будьте готові мати з собою два екземпляри заяви:
- перший екземпляр з додатками ви передаєте особі, яка уповноважена отримувати такі документи;
- на другому екземплярі вашої заяви просіть, щоб особа розписалась про отримання, зазначивши: свою посаду, ПІБ, дату, підпис і бажано, але необов’язково, печатку ТЦК.
Якщо уповноваженої особи немає на місці або вам письмово не підтвердили отримання заяви, потрібно подати заяву з усіма додатками цінним листом з повідомленням про вручення через Укрпошту. Так, у вас буде 100% доказ того, що ви передали, а ТЦК отримав вашу заяву з додатками.
Додатки бажано нотаріально завірити, щоб не носити з собою оригінали і не віддавати їх. Нотаріально завірена копія прирівнюється до оригіналу. Одразу зробіть у нотаріуса 2-3 копії всіх документів.
Після передачі заяви з документами — перший етап виконаний. Уповноважена особа ТЦК перевірить їх і винесе рішення щодо надання вам відстрочки. Якщо чогось буде не вистачати — донесіть через заяву або супроводжувальний лист по алгоритму вказаному вище.
Строки надання відстрочки не встановлені, але в середньому треба чекати до 1 місяця.
Вам мають видати тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, якщо у вас до цього часу не було військового квитка. Як правило, це документ формату А5 з вашою фотокарткою, на ньому не пишуть про відстрочку, можуть надати окремий документ, який про це свідчить або взагалі не видати жодного. Дані про відстрочку будуть в електронному реєстрі військовозобов’язаних «Оберіг».
Представники ТЦК на КПП або в інших місцях зможуть перевірити наявність вашої відстрочки через “Оберіг”.
Нагадаємо, бізнес детально розглянув законопроєкт №10449, який має на меті вдосконалити законодавство щодо мобілізації, і багато положень викликають питання. Згідно з повідомленням Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), документ, зареєстрований 30 січня 2024 року у Верховній Раді, фактично є реплікою законопроєкту №10378. Бізнес вже висловлював свою тривогу стосовно цього проєкту, оскільки він мав ознаки порушення Конституції України та міг негативно впливати на економіку.
Якщо підприємець не належить до військових посадових осіб, то вести підприємницьку діяльність через ФОП у вільний час не заборонено, якщо це не шкодить виконанню покладених військових обов’язків, PaySpace Magazin.
Анна Лиса