Новини / Аналітика     22 лютого 2024 16:04

Повна блокада українського імпорту може спричинити втрату робочих місць в Польщі

У випадку торгівлі агропродовольчими товарами вартість експорту з Польщі в Україну у 2023 році становила 1,033 млрд євро, тоді як вартість імпорту з України — 1,69 млрд євро, отже, виникає дефіцит у розмірі 656 млн євро

Повне закриття кордону з Україною може призвести до призупинення польського сільськогосподарського експорту в Україну, що може спричинити втрату багатьох робочих місць, мовиться у зверненні міністра сільського господарства і розвитку села Польщі Чеслава Секерського до фермерів.

У 2022 році Польща зафіксувала позитивне сальдо у загальній торгівлі з Україною у розмірі близько 3,5 млрд євро. Однак у випадку торгівлі агропродовольчими товарами вартість експорту з Польщі в Україну у 2023 році становила 1,033 млрд євро, тоді як вартість імпорту з України — 1,69 млрд євро, отже, виникає дефіцит у розмірі 656 млн євро, — зазначив міністр.

Нагадаємо, серед заявлених вимог протестуючих:

  • необхідність спрощення та зменшення необґрунтованих вимог «Зеленого курсу»;
  • зменшити надмірний наплив агропродовольчих товарів з України;
  • підвищення прибутковості сільськогосподарського виробництва.

Польський міністр пояснив, що національна заборона на імпорт українських зернових, насіння ріпаку та соняшнику, а також деяких продуктів переробки, таких як пшеничне борошно, мюслі, висівки та макуха до Польщі зберігається.

Окрім цього, Міністерство планує укласти двосторонню угоду з Україною, яка б поширила захист ринку на інші чутливі продукти: цукор, м’ясо птиці, яйця, м’які фрукти, мед, яблучний сік, олія та інші.

Нагадаємо, фермери з Польщі вранці 20 лютого перекрили залізницю біля пункту пропуску “Медика-Шегині” на кордоні з Україною та знову розсипали українське зерно на землю. 

В УЗ повідомили, що зерно, що розсипали на кордоні з Польщею, прямувало до Німеччини. Перевізник вже висловив обурення подією та звернувся до правоохоронців та посольства.

Міністерство закордонних справ України висловило заклик польській владі проаналізувати юридичну сторону дій учасників протестів на кордоні, відновити рух через КПП та зупинити антиукраїнську пропаганду.

Уранці 18 лютого польські фермери заблокували рух вантажних автомобілів в обох напрямках через пункт пропуску “Дорогуськ – Ягодин”, як повідомляє Державна митна служба України у Facebook. У відомстві підкреслили, що попри обіцянки учасників протесту щодо пропуску швидкопсувних, небезпечних або гуманітарних вантажів, жодна вантажівка не перетнула кордон з того часу.

Новини за темою:  Де очікувати дощі та грози 7 травня: детальний прогноз погоди по Україні

Раніше міністр сільського господарства та розвитку села Польщі Чеслав Секерський звернувся до фермерів щодо запланованого сьогодні повного блокування кордону з Україною. Він попередив, що повне закриття кордону може призвести до припинення експорту польських товарів до України та, відповідно, до скорочення численних робочих місць.

Андрій Демченко, представник Державної прикордонної служби, вказав, що акції протесту польських фермерів на кордоні з Україною призвели до проблем з доставкою гуманітарної допомоги.

Фермери з Польщі планують заблокувати рух вантажівок на прикордонному пункті пропуску «Ягодин — Дорогуськ». За повідомленням Державної митної служби, 18 лютого до їхньої акції приєднаються аграрії з чотирьох інших країн.

Українська влада розглядає можливість введення заборони на імпорт аграрної продукції з Польщі у зв’язку з блокадою кордону. Цю інформацію надає Forbes, посилаючись на співрозмовників в уряді.

Польща продовжує висловлювати потребу в установленні квот на чутливі товари з України, включаючи українську малину.

Мінагрополітики повідомили, що Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський провів онлайн-зустріч з Міністром сільського господарства та розвитку села Польщі Чеславом Сєкєрським. Сторони обговорили питання пов’язані з експортом української агропродукції та ситуацію на українсько-польському кордоні.

Міністр сільського господарства і розвитку села Польщі Чеслав Секерський заявив, що переговори з Україною щодо умов експорту деякої агропродукції перебувають на завершальній стадії.

Запропоноване Єврокомісією продовження торговельної лібералізації для України несе загрозу економічній стійкості таких секторів ЄС як виробництво м’яса птиці, яєць, цукру, зерна та меду.

12 лютого на пункті пропуску “Ягодин-Дорогуськ” на українсько-польському кордоні поляки розпочали висипати зерно з українських фур просто на землю. Це сталося орієнтовно об 11:30 на державній дорозі № 12.

У Міністерстві аграрної політики та продовольства України рішуче засудили навмисне знищення українського зерна польськими протестувальниками на українсько-польському кордоні. Міністерство запросило польських фермерів до України пересвідчитися, в яких умовах зараз працюють українські аграрії. 4 мільйони малих фермерів в Україні готові поділитися своїм досвідом з польськими колегами.

Новини за темою:  «Кернел» першим в Україні випустив товарну аграрну ноту: новий інструмент для фінансування агросектору

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський перепросив за інцидент з розсипаним зерном на кордоні з Україною, назвавши його “не зовсім адекватною формою протесту”, але зауваживши, що такі ситуації не рідко трапляються у фермерів по всьому світу, повідомила пресслужба Міністерства сільського господарства та сільського розвитку Польщі.

Прокуратура району міста Холм у Люблінському воєводстві ініціювала розслідування щодо висипання зерна з українських вантажівок перед їх переїздом до Дорогуська. Про це повідомила речниця Окружної прокуратури в Любліні Агнєшка Кемпка.

Таку “акцію” організував Рафал Маклер, відомий як один із ініціаторів протестів, власник логістичної компанії та керівник місцевого осередку маргінальної політичної партії “Конфедерація”. Він також виступає за поліпшення стосунків з Росією, повідомили з Центру Протидії Дезінформації (ЦПД).

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також