Новини    06 червня 2024 10:35

Польські фермери блокують дорогу, де перевалюють українське зерно


Жителі гміни Орли в Польщі та фермери з організації «Підкарпатське ошукане село» розпочали блокаду національної дороги 77 в селі Дуньковичі 5 червня. Про це повідомляє TVP3 Rzeszów.

Вони протестують проти будівництва нової дороги в напрямку Журавиці до термінала, де перевантажують продукцію з України. Блокада триватиме до 30 червня.

Протестувальники стверджують, що будівництво не було узгоджене з землевласниками і вважають, що ця інвестиція збільшить інтенсивність руху на національній дорозі та позбавить місцевих фермерів земель.

«Ми вимагаємо, щоб роботи з будівництва дороги були зупинені, наразі ця територія є дуже цінною з сільськогосподарського погляду… Це ускладнить роботу фермерів, забере у них цінні поля, а також ускладнить пересування мешканців», — каже один із учасників протесту.

«З нами ніхто не консультувався, ми підозрюємо, що ця інвестиція буде зроблена під олігархів з України і служитиме їм, а не нам, підкарпатським фермерам і місцевим жителям», — зазначив Роман Кондрув з «Підкарпатського ошуканого села».

Протестувальники пропускають п’ять автомобілів на годину, за винятком маршрутних автобусів, мікроавтобусів і продуктових вантажівок. Вони вимагають переговорів з інвестором і зміни маршруту дороги.

Будівництво дороги має покращити сполучення з національною дорогою DK 77, яка наразі є єдиним під’їздом до термінала в Журавиці. Термінал обробляє вантажі, що перевозяться залізницею з України та в Україну, включаючи агропродукцію.

Нагадаємо, більшість агропродукції з України експортується морем, обходячи Польщу, але є товари, які не можна транспортувати морським шляхом. Хоча 86% агропродукції експортується морем через порти Одеси та Дунайського регіону, але є товари, які не можуть бути доставлені морським шляхом, і на них є попит, наприклад, у німецьких споживачів, які не можуть отримати цукор та вівсянку з Чернігівщини через порт у Гамбурзі. Це призводить до значних логістичних витрат.

Новини за темою:  Грози, град та похолодання: яка погода чекає українців 3 травня – прогноз синоптиків

Уряд Польщі готується створити Раду для співпраці з Україною, яка буде включати питання транскордонного співробітництва. Цю інформацію поширив Павел Коваль, майбутній голова Ради та голова комісії Сейму Польщі з закордонних справ.

Блокування кордону призводить до збитків в обох країнах. Щодо постачання харчових продуктів логістика стає дорожчою, але це майже не впливає на ціну товарів. Однак через підвищення цін на логістику можливо, що торгові мережі відмовляться від раніше запланованих знижок на товари.

Читайте також: У Польщі, схоже, вирішили не забороняти транзит української агропродукції

Посол Польщі в Україні, Ярослав Гузи, в інтерв’ю DW висловив думку, що ситуація з протестами на кордоні – лише частина більш загальної проблеми, яка не обмежується польсько-українським конфліктом, але має європейський характер.

Країни Євросоюзу вимагають від України пристосувати своє виробництво до європейських стандартів, але одночасно обмежують експорт і намагаються відновити систему квот. Цю позицію висловив Алекс Ліссітса, генеральний директор ІМК та президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», у коментарі для Politico.

Президент Польщі Анджей Дуда у своєму інтерв’ю для LRT висловив думку, що Польща не може самостійно розв’язати проблему, пов’язану з забороною на українську агропродукцію та блокадою кордону польськими фермерами. За його словами, ця проблема потребує політичного рішення з боку Європейського Союзу.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...