Новини / Політика     20 квітня 2024 11:20

Нема кому збирати полуницю: польські фермери скаржаться, що через війну в Україні у них не вистачає працівників


Польські фермери вже передчувають проблеми: кажуть, не буде кому збирати врожай. Вони називають однією з проблем для економіки Польщі нові мобілізаційні закони в Україні, зокрема, зниження порогу призовного віку з 27 років до 25.

Про це пише “Експрес”.

Фермери Польщі кажуть, що без українців їм не впоратись

За словами підприємця з басейну Гроєца, цього року може виникнути проблема з пошуком достатньої кількості працівників для збору врожаю полуниці. Що стосується сезонних працівників, то ситуація ставатиме дедалі складнішою і торкнеться всієї польської економіки, пише sad24.pl.

“Почнемо з того, що кількість садів і плантацій збільшується, але кількість працівників не збільшується. Не потрібно великої математики, щоб з’ясувати, яким буде ефект. Думаю, садівники зі мною погодяться”, – каже Цезарій Сигоцький, власник агентства з працевлаштування CZARSTON, який працює в галузі вже 25 років.

Він вважає, що якщо говорити про полуницю, то в цьому сезоні буде дефіцит працівників, і він буде дуже відчутним. “Якщо не буде заморозків та інших аномалій, на кущах залишиться 40% плодів. Я не лякаю – я просто попереджаю вас, виходячи зі своїх спостережень і досвіду”, – додає підприємець.

На початку квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон, який знижує призовний вік для чоловіків з 27 до 25 років. В результаті сотні тисяч молодих чоловіків не можуть виїхати з країни.

Експерт каже, що нині на фермах працюють або підлітки, або чоловіки старші 60 років, яких не стосується мобілізація.

“Ми вже відчуваємо правила, які обговорюємо. На жаль, буде ще гірше”, – додає Сигоцький.

Майже 5 тисяч українців нелегально працювало в Польщі торік

За даними Національної інспекції праці (PIP), у 2023 році майже 4,8 тисячі українців у Польщі працювали нелегально. Найбільше таких випадків виявлено в будівельній галузі, повідомляє Міграційна платформа EWL.

У 2023 році інспектори здійснили 9,1 тис. перевірок легальності працевлаштування іноземців. Також провели 39,4 тис. перевірок законності доручення роботи. Найбільше стосувалося громадян України – 29,6 тис. Під час перевірок на нелегальних роботах торік виявили 4747 громадян України (в 2022 році – це було 3948 громадян України).

Кожен четвертий нелегально працевлаштований українець працював на будівництві. Також багато громадян України виконували роботу незаконно у сфері адміністративних послуг, через агентства тимчасової зайнятості, у промисловій переробці та в галузі розміщення та харчування.

Під час перевірок найчастіше виявляли такі порушення: відсутність необхідного дозволу на працевлаштування, виконання роботи на іншій посаді чи на умовах, відмінних від зазначених у дозволі на роботу, неукладення обов’язкових трудових або цивільно-правових договорів.

Також в інспекції повідомили, що у 2023 році від українців отримали 2,6 тис. скарг від громадян України. Це майже вдвічі більше, ніж у 2022 році. Найчастіше вони стосувалися невиплати заробітної плати або невиплати мінімальної погодинної ставки за цивільно-правовими договорами. Громадяни України також повідомляли про відсутність необхідного трудового договору.

Нагадаємо, більшість агропродукції з України експортується морем, обходячи Польщу, але є товари, які не можна транспортувати морським шляхом. Хоча 86% агропродукції експортується морем через порти Одеси та Дунайського регіону, але є товари, які не можуть бути доставлені морським шляхом, і на них є попит, наприклад, у німецьких споживачів, які не можуть отримати цукор та вівсянку з Чернігівщини через порт у Гамбурзі. Це призводить до значних логістичних витрат.

Уряд Польщі готується створити Раду для співпраці з Україною, яка буде включати питання транскордонного співробітництва. Цю інформацію поширив Павел Коваль, майбутній голова Ради та голова комісії Сейму Польщі з закордонних справ.

Польща та Україна наразі ведуть переговори щодо впровадження системи ліцензування на сільгосппродукцію. Згідно з повідомленням міністра розвитку і технологій Польщі Кшиштофа Гетмана, Варшава також має надію на припинення транзиту українського зерна з 1 квітня.

Блокування кордону призводить до збитків в обох країнах. Щодо постачання харчових продуктів логістика стає дорожчою, але це майже не впливає на ціну товарів. Однак через підвищення цін на логістику можливо, що торгові мережі відмовляться від раніше запланованих знижок на товари.

Читайте також: У Польщі, схоже, вирішили не забороняти транзит української агропродукції
На українсько-польському кордоні виникла складна ситуація, яка створює виклики як для колишнього, так і для нового уряду Польщі, обладнаного різноманітними інструментами. Посол Польщі в Україні, Ярослав Гузи, в інтерв’ю DW висловив думку, що ситуація з протестами на кордоні – лише частина більш загальної проблеми, яка не обмежується польсько-українським конфліктом, але має європейський характер. За його словами, проблеми сільськогосподарських фермерів в Польщі не були вирішені через виборчий період та зміну влади.
Валерія Пепеля
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також