Новини / Кейси     10 травня 2020 17:10

Плюс 40% врожайності томатів і огірків, більший обсяг зеленої кормової маси і економія на поливі

Як з прибутком використовувати площу під сонячними панелями – досвід Харківського енергетичного кластеру

Питання синергії двох бізнесів – з виробництва альтернативної енергії сонця та сільськогосподарській діяльності – наразі активно вивчається у світі. Скажімо, німецький інститут сонячних енергетичних систем Fraunhofer ISE лише досліджує можливість та доцільність вирощування культур під сонячними батареями в умовах жорсткої конкуренції за земельні ресурси між різними типами діяльності. А в Україні ця інновація вже активно впроваджується у життя.

Зокрема, Харківським енергетичним кластером у минулому році було запущено перший в Україні проект з агрофотовольтаїки за сприяння двох компаній з постачання і інсталяції сонячних панелей.

Як пояснив в ексклюзивному комментарі Landlord засновник Харківського енергетичного кластеру та виконавчий директор Інституту сталого розвитку Станіслав Ігнатьєв, основні переваги інновації полягають у наступному.

По-перше, земельна ділянка використовується відразу у двох видах господарювання, що збільшує економічний ефект.

По-друге, реалізується можливість підвищення урожайності, насамперед городини, за рахунок утворення мікроклімату для збереження вологи та тримання оптимальної температури, а, також, утворення штучної тіні у часи зеніту сонця.

По-третє, збільшується прибуток власника земельної ділянки (від продажу енергії та с/г продукції) без додаткового навантаження на земельну ділянку.

За словами Станіслава Ігнатьєва, вітчизняний проект з агрофотовольтаїки було реалізовано на території СТОВ «Україна» Дергачівського району Харківської обл. Встановлена потужність першої черги – 30 кВт, другої – 200 кВт.

Загалом, під СЕС зараз розташоване дослідне поле загальною площею 0,4 га.

Читайте: Несприятливі кліматичні умови не катастрофа, якщо чітко прораховується кожен агрономічний елемент – Анна Бердник 

Спочатку, під час запуску першої черги, землю під сонячними панелями було засіяно кормовими травами. Вони, у порівнянні із кормовими травами на сусідніх ділянках (при всіх аналогічних умовах зростання) дали підвищення обсягу зеленої маси до 35%.  Інший експеримент ще цікавіше. Посаджені під другою чергою овочеві культури (томати й огірки) дали підвищену врожайність до 40%. При цьому їх термін плодоношення продовжився ще до 1 місяця.

Секрет полягає у мікрокліматі, що формується під сонячними панелями. Температура ґрунту залишається постійною за рахунок затінення вдень і утримування панелями тепла в нічний час.

Крім того, аграрії мають суттєву економію на поливі, адже волога майже не випаровується. Виявилось, що для зрошування рослин вдень достатньо ранкового конденсату з поверхні ґрунту (роси), який акумулюється під сонячними батареями. Отже полив здійснюється тільки у вечірній час.

Для обробки ґрунту використовується мінітрактор з відкритою кабіною, який проїжджає під підвищеними стійками СЕС. Овочі, як зазвичай, при таких обсягах прибираються вручну. Трави ж на силосну масу скошують електрокосой.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв як створити прибутковий бізнес на переробці гарбузового насіння.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також