Новини    24 серпня 2023 23:19

Перший заступник Мінагрополітики та ексзаступник міністра економіки підозрюються у розкраданні 62 млн грн – НАБУ


24 серпня НАБУ і САП викрили зловживання на суму 62,5 млн грн при закупівлі АТ “Укрзалізниця” харчових продуктів для забезпечення потреб держави у період воєнного стану. Зазначається, що до реалізації схеми причетні колишні та нинішні топпосадовці.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Епізод 1. ТОВ 1

У березні 2022 року у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф виникла потреба у закупівлі харчової продукції для забезпечення нагальних потреб держави в умовах воєнного стану. Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства реалізував схему, яка передбачала закупівлю для потреб обласних військових адміністрацій коштом УЗ продукції за значно завищеними цінами в обраної компанії (ТОВ 1). Ця ж компанія закуповувала продукцію за ринковими цінами в іноземного виробника (Польща) через контрольовану фірму-посередницю, пов’язану родинним зв’язком з керівником ТОВ 1.

Вартість кілограма товару штучно збільшувалась орієнтовно на 150% (з 30 грн до 75 грн). Топпосадовець, зловживаючи владою і службовим становищем, забезпечив погодження відповідних рахунків на оплату та актів виконаних робіт, а також переведення коштів на рахунок ТОВ 1. При цьому він був обізнаний про реальну вартість продукції на внутрішньому ринку, оскільки він регулярно отримував дані державної служби статистики щодо фактичних цін на ринку. Також він усвідомлював можливість придбання продукції в українських виробників, проте свідомо ігнорував цей факт.

Так через дії посадовця з березня по серпень 2022 року АТ «Укрзалізниця» переплатила ТОВ 1 понад 28,8 млн грн (з ПДВ).

Епізод 2. ТОВ 2

У цей же період за участю згаданого у першому епізоді топпосадовця мала місце аналогічна схема. Харчові продукти для потреб держави закуповувались за завищеними цінами в іншої підконтрольної компанії (ТОВ 2). Вона ж через “свою” фірму-посередницю купляла продукцію в іноземного виробника (Туреччина) за ринковими цінами.

Як і у першому епізоді, завищення ціни відбувалось саме на етапі продажу продукції однією підконтрольною компанією іншій, а кожен кілограм здорожувався майже на 100% (з 30 грн до 55 грн). Для забезпечення закупівлі продукції у ТОВ 2 до схеми окрім першого заступника міністра аграрної політики та продовольства також залучили чинного на той момент заступника міністра економіки. Він, зокрема, приховував дані про наявність більш вигідних пропозицій від інших учасників ринку, включно з українськими виробниками.

Через дію схеми у період з березня по серпень 2022 року УЗ переплатила підконтрольній учасникам схеми компанії 33,7 млн грн. Після отримання оплати гроші виводились на закордонну компанію з ознаками фіктивності для подальшої легалізації. Також виявлені чорнові записи в одного з учасників оборудки зі схемою розподілу неправомірної вигоди.

Зауважується, що за підсумком двох епізодів АТ “Укрзалізниця” зазнала збитків у розмірі 62,5 млн грн.

Про підозру наразі повідомили двом особам, а саме:

  • першому заступнику міністра аграрної політики та продовольства – ч. 2 ст. 364 КК України;
  • ексзаступнику міністра економіки ч. 5 ст.27, ч. 2 ст. 364 КК України.

Нині вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжного заходу. Слідство триває, встановлюються інші можливі учасники злочину.

Нагадаємо, Національне антикорупційне бюро України два дні проводило обшуки стосовно махінацій з гуманітарною допомогою у заступників міністрів агрополітики й економіки, а також радниці заступника голови ОП.

На початку жовтня НАБУ та САП заявили, що  викрили організовану групу на чолі з колишнім головою правління ПАТ АБ “Укргазбанк”, а нині — головою НБУ Кирилом Шевченком, яка упродовж 2014-2019 років незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн. П’яти учасникам цієї групи повідомили про підозру.

Національне антикорупційне бюро викрило колишніх посадовців ДП “Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу” у заподіянні державі збитків на суму понад 9 мільйонів гривень під час закупівель зерна.

Бюро економічної безпеки викрило постачальників продуктів для державних структур, які ухилились від сплати податків на загальну суму майже 400 мільйонів гривень.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...