Новини / Думки     30 січня 2020 10:26

Павло Головенко: Якщо порівнювати Білорусь, Україну чи Казахстан – це зовсім різні світи

У рамках проекту «Історії успіху» засновник і керуючий партнер Convex International GmbH Павло Головенко, бізнес якого представлений відразу в кількох країнах Східної Європи з головним офісом у Німеччині, порівняв особливості ринку агросектора України з Білоруссю та Казахстаном.

Convex International GmbH з’явилася на вітчизняному ринку в 2017 році, пропонуючи високоякісне обладнання, технічні матеріали та кредитні лінії для агросектора. За два роки Convex на теренах України реалізувала два проекти великих елеваторних комплексів, побудувала невеликий елеватор й декiлька зерносушарок, реалiзує масштабний проект на заходi країни в галузi глибокої переробки овочів та фруктiв, обладнала два олійноекстракційні заводи, здійснила поставки сільськогосподарскої технiки та мiндобрив для низки сiльгосппідприємств у вигляді товарного кредиту на декілька мільйонів євро.

Утім, головні здобутки й мозок компанії — в Білорусі. Відтак пан Головенко не з чуток знає про особливості роботи на тому чи іншому ринку. Так, за словами бізнесмена, з розпадом Радянського Союзу був тренд на порівняння країн — яка з них стала більш успішною, прогресивною, модерною. Однак наразі колишні радянські республіки настільки різні, що порівнювати їх практично неможливо. «Якщо порівнювати Білорусь та Україну або Україну та Узбекистан, — це зовсім різні світи. І в кожному є свої правила для роботи. Я не можу сказати, що в Білорусі все погано, а в Україні все добре, чи навпаки», — коментує Павло Головенко.

Читайте: Зроблено в Німеччині — Convex International GmbH

Зате в кожної країни є свої переваги, що дозволяють полегшити ведення бізнесу. Зокрема, в Білорусі це гарний контроль над банківською системою, яка має характер класичної дворівневої, за європейським зразком.

«Нам дуже зручно працювати в Білорусії, припустимо, по залученню кредитних ресурсів за класичною схемою. Це кредит «банк у банк», тобто ми банку нашого клієнта надаємо ресурси німецького банку, страхуємо ці ресурси в агентстві страхування Euler Hermes, і далі вже всі інші відносини між клієнтом і поверненням кредитних ресурсів регулює місцевий банк-агент.

У Білорусі законодавчо обмежена маржа банку, який залучає іноземні ресурси, 1,5%. Тобто, якщо ми залучаємо ресурси з ефективною ставкою 3,5%, білоруський банк не може додати до цих грошей більш ніж 1,5%. Навіть працюючи через місцевий банк, захищаючи всі наші ризики через місцевий банк, ми пропонуємо клієнту достатньо вигідну та ефективну ставку», — зазначив засновник Convex International GmbH.

Також управлінець додав, що однією з вагомих переваг Білорусі є розвинена інфраструктура, чого дуже бракує Україні.

Щодо Казахстану, де Convex також має клієнтів, то там, за словами Павла Головенка, дуже серйозно розвинена система державної підтримки сільськогосподарських виробників. «Є державні корпорації, такі як «КазАгроФінанс», «КазАгро», що реально допомагають. Якщо ви будуєте, скажімо, птахофабрику чи елеватор і презентуєте цей проект «КазАгро», вам повернуть 70% від вартості ваших власних інвестицій», — підкреслив пан Головенко.

Нагадаємо, що в ексклюзивному матеріалі «Зроблено в Німеччині — Convex International GmbH» засновник і керуючий партнер компанії Павло Головенко розповів про її становлення, особливості виходу на міжнародні ринки та про те, чому, маючи шалений інвестиційний потенціал, відмовляється розширювати бізнес-діяльність.

Читайте також