Новини / Технології     30 березня 2021 13:30

Патогени рослин стрімко мутують і утворюють нові небезпечні штами

Пандемія коронавірусу стала поштовхом для переосмислення природи патогенів рослин. Нові відкриті штами патогенних організмів викликають занепокоєння у фермерів

По мірі того, як вчені дізнаються більше про коронавіруси, відкриваються нові, до цього невідомі, факти про природу патогенів рослин, про їх динаміці поширення і пошкодження посівів. Про це повідомляє Growing Produce.

Як і віруси, що заражають людський організм, патогени рослин також існують у вигляді різних генетичних типів, які можна назвати «штамами» або «варіантами». Досить часто існування різних штамів незначно впливає на посіви, і аграрії можуть навіть не підозрювати про їхнє існування.

Однак так відбувається не у всіх випадках, оскільки нові штами можуть подолати генетичну стійкість, виведену в сортах. Наприклад, в Каліфорнії популярні сорти селери містили гени, які були стійкі до патогену Fusarium yellows. Фермери могли садити такі сорти на заражених полях, отримуючи при цьому хороші врожаї. Але з недавнього часу стало відомо, що новий тип збудника селери Fusarium долає ці гени стійкості, спричиняючи масові втрати врожаю.

За подібною схемою розвивається і виробництво шпинату, який має велику сприйнятливість до збудника несправжньої борошнистої роси. На сьогоднішній момент селекціонери ще не розробили стійкі сорти до даної загрозу. Однак, як тільки вчені виведуть різновиди, здатні протистояти патогену, з часом стануть розвиваються нові штами несправжньої борошнистої роси і викличуть хворобу у раніше стійких ліній.

Збудник сірої гнилі, Botrytis, зазвичай розвиває варіанти, стійкі до різних фунгіцидів, використовуваним для боротьби з ним. Бактерії Xanthomonas і Pseudomonas, Fusarium, іржа та інші гриби добре відомі своєю здатністю змінюватися і створювати нові різновиди.

ЧитайтеПольові гризуни пристосувалися до поширених видів родентицидів

В ході досліджень вчені повинні спочатку розробити методи виявлення, які підтверджують наявність нової несправжньої борошнистої роси, фузаріозу або Xanthomonas, що викликають втрати врожаю. Дослідники використовують молекулярний аналіз, експерименти по щепленнях і інші дослідницькі заходи, щоб кодифікувати новоутворений штам. Далі фахівці розробляють і стандартизують тести, які згодом будуть використовувати для підтвердження спалаху хвороби сільськогосподарських культур, викликаної новим варіантом.

Оскільки багато з нових варіантів патології рослин руйнують раніше стійкі гени, ключовим компонентом контролю є виведення нових сортів, які будуть стійкі до нових штамів.

Однак таке розведення – трудомістка робота, що вимагає часу і дає досить короткострокову вигоду, оскільки мікроорганізми неймовірно стійкі і легко адаптуються до нового середовища. Як тільки починає використовуватися новий стійкий сорт, популяція патогенів може відреагувати і «запропонувати» ще один новий варіант.

Тому надзвичайно важливим є дотримання елементарних санітарних вимог під час вирощування сільгоспкультур, таких як обробіток ґрунту, очищення робочих поверхонь машин, сівозміна та інші.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що новий прогноз експорту зерна з України у 2020/2021 МР – 45,7 млн т.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також