Новини    11 лютого 2024 20:14

Парламентарі спростили процедуру зміни цільового призначення землі для об’єктів промисловості й енергетики

Зокрема документ прибирає корупційні ризики, і тепер інвестору не треба буде витрачати тривалий час на очікування, бюрократію та "годування" різних посадовців

Законопроєкт №9627, ухвалений парламентом у другому читанні, має дуже важливе значення для покращення інвестиційного клімату в напрямку зведення об’єктів промисловості й енергетики. Документ запроваджує спрощену процедуру зміни цільового призначення землі для такого будівництва, розповів народний депутат, заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Суть цього законопроєкту полягає в тому, що ми спрощуємо зміну цільового призначення землі з сільськогосподарської на промислову, щоб той інвестор, який хоче збудувати новий завод чи новий об’єкт енергетики, не витрачав від одного до трьох років на таку процедуру, а міг це зробити всього за півтора місяця, — пояснив він.

Ухвалений документ також прибирає корупційні ризики, і тепер інвестору не треба буде витрачати тривалий час на очікування, бюрократію та “годування” різних посадовців.

Спрощена процедура зміни цільового призначення землі вже діє в Україні з середини 2022 року для релокованих підприємств, для будівництва житла для внутрішньо переміщених осіб. Тепер ухвалений законопроєкт №9627 розширює цю процедуру. Для інвесторів це дуже важливо, – наголосив народний депутат.

Зауважимо, втрати ринку землі від повномасштабного вторгнення склали $325 мільйонів або 12,4 мільярда гривень. Агресивні дії Росії призвели до невиконання 120 тисяч угод на площі 355,5 тисяч гектарів, як повідомляється в новому аналітичному огляді ринку земель України, підготовленому KSE Агроцентром за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

У перші три місяці після повномасштабного вторгнення державні реєстри були закриті, що повністю зупинило транзакції купівлі-продажу сільськогосподарської землі. Після відновлення реєстрації правочинів у травні 2022 року обсяг ринку сільгоспземель значно скоротився.

Фахівці вказують, що, якщо до повномасштабного вторгнення щоденно укладалось угод на 841 гектар, то у травні 2022 року цей показник впав до 196 гектар. У другій половині 2023 року щоденний обсяг укладених угод купівлі-продажу склав 529 гектарів, що на 37% менше, ніж перед вторгненням.

Новини за темою:  60 ділянок на продаж: Україна готує масштабні аукціони для видобутку критичних корисних копалин

Для Харківської, Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей обсяг проданої землі зменшився на 73% і більше. У Чернігівській і Сумській областях, які суттєво постраждали від вторгнення, обсяги ринку знизились на 32-38%. У центральних регіонах України ринок зменшився на 10-30%.

Західні регіони України, навпаки, демонстрували зростання, перевершивши показники до повномасштабного вторгнення. Так, у Рівненській області зростання обсягів ринку становило 58%, у Закарпатській — 60%, в Івано-Франківській — 80%, за словами експертів.

Водночас фахівці наголошують, що середньозважена ціна в Україні до повномасштабного вторгнення становила 30,7 тисячі гривень на гектар, а у 2023 році вона зросла до 37,0 тисяч гривень на гектар, що на 21% більше. Зростання цін на сільгоспземлю найбільше спостерігалося в західних регіонах України, де варіація склала від 20 до 40%, у той час, як в східних областях вона була максимум 10%.

Міністерство аграрної політики та продовольства України раніше висловлювало переконання, що на ринку землі не виникне ажіотажу, а також не передбачає його у майбутньому, писав Landlord. Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зазначав, що у минулі роки продажі сільськогосподарської землі становили до 1% від усієї її площі, і ймовірно, ці цифри залишаться на подібному рівні і в поточному році.

Микола Сольський додав, що з моменту відкриття ринку землі для юридичних осіб суттєвих змін не відбулося. Підприємці придбали менше землі, ніж очікувалося. Міністр наголосив, що будь-які обмеження на ринку призведуть до виникнення нових схем їх ухилення, тому важливо, щоб ринок залишався максимально лібералізованим.

Ринок сільгоспземель в Україні був відкритий з липня 2021 року. На першому етапі право на покупку землі мали фізичні особи, які є громадянами України та не планували отримувати ділянку понад 100 гектарів.

Новини за темою:  Україна почала експорт зрідженого біометану в ЄС: МХП перетворює пташиний послід на екологічне паливо

З початку повномасштабного вторгнення ворог завдав значних збитків українському довкіллю на суму 2,2 трлн грн. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час Міжнародного довкіллєвого форуму “United for Nature. Agenda for Ukraine”.

Російські військові завдали значних збитків аграрному сектору Харківщини —  понад 18 мільярдів гривень. У регіоні понад 570 тисяч гектарів сільськогосподарських земель були захоплені мінами.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук стверджує, що протягом 2023 року збитки товаровиробників у сфері тваринництва сягають понад 3 млрд євро. Майже усі культури “просіли” у ціні.

Блокування кордону польськими перевізниками, як і іншими, матиме вплив на українську економіку та розвиток аграрного сектору. Внаслідок блокування пунктів пропуску частина виробників втратили потенційні контракти.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...