Стало відомо, як отримати довідки про заробітну плату та страховий стаж (ОК-5, ОК-7) на вебпорталі Пенсійного фонду України, передає sud.ua.
Довідки ОК-5 та ОК-7 від ПФУ — це сформовані індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб. Довідки формуються за будь-який період (ОК-5 — починаючи з 2000 року, ОК-7 — з 2011 року) та містять, зокрема, дані щодо суми заробітної плати для нарахування пенсії, страхового стажу, сплати страхових внесків.
Отримати їх можна онлайн — через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Для цього необхідно виконати декілька простих дій.
- Увійдіть на сторінку вебпорталу е-послуг Пенсійного фонду України.
- Авторизуйтеся в особистому кабінеті за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
- Знайдіть розділ “Комунікації з ПФУ” в лівому боковому меню та натисніть “Запит на отримання електронних документів”.
- Заповніть поля розділу запиту, надайте згоду на обробку персональних даних та натисніть “Відправити до ПФУ”.
- У розділі “Мої звернення” натисніть на свій запит зі статусом “Виконано” та завантажте довідку в PDF-форматі.
Електронні довідки з QR-кодом (про страховий стаж, заробітну плату, розмір пенсії тощо) мають таку ж законну силу, як і паперові аналоги, підписані уповноваженою особою органу Пенсійного фонду України.
З 1 березня в Україні відбулася індексація пенсій, підвищення розмірів мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшення рівня мінімальних пенсійних виплат окремим віковим категоріям пенсіонерів. Загалом завдяки індексації для понад 10 млн громадян з 1 березня пенсії підвищаться на 8%. Про особливості індексації пенсії у 2024 році пише Delo.ua.
У березні було виділено 62,1 млрд гривень на пенсійні виплати, що на 7,25% більше в порівнянні з лютим, коли було спрямовано 57,9 млрд гривень.
В Україні ухвалили закон, який дозволить зараховувати при розрахунку пенсії стаж, здобутий в інших країнах. Зокрема буде враховуватися страховий стаж, набутий в інших країнах, навіть якщо з цією країною не укладали угоду про пенсійне забезпечення, а внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися, передає “Судово-юридична газета”.
Як пояснюють спеціалісти, людина після повернення з-за кордону, наприклад з Іспанії, зможе зарахувати період роботи в цій країні для визначення права вийти на пенсію в Україні в 60,63 чи 65 років залежно від наявного стажу. Для цього достатньо надати у ПФУ документ, який підтвердить роботу за межами України. Однак варто звернути увагу на той факт, що такий стаж буде враховуватися тільки для визначення права на пенсію, але не враховуватиметься під час її розрахунку.
- якщо у людини недостатньо часу, щоб піти на пенсію, то весь закордонний стаж врахують, але зроблять це умовно;
- цей умовний стаж дозволить піти на пенсію вчасно, але розмір самої пенсії визначатиметься тільки виходячи зі стажу, отриманого в Україні, тобто лише за час, коли сплачуватися страхові внески;
- робота за кордоном не впливатиме на коефіцієнт стажу та розмір пенсії.
У Міністерстві соціальної політики повідомляють, що закон передбачає не зараховувати до страхового стажу з 19 лютого 2014 року періоди військової служби у силових структурах, незаконних збройних або воєнізованих формуваннях, судових або правоохоронних органах держави-агресора на тимчасово окупованих територіях, а також добровільне зайняття посад у незаконних органах влади.
Також буде спрощено механізм виплати пенсій для кримчан. Для них скасували вимоги отримання даних від Пенсійного фонду рф. Тепер людині, яка переїхала з Криму, просто достатньо подати заяву, в якій вказати, що вона не отримує пенсію в Криму і бажає отримувати її в Україні. Жодних підтверджень від пенсійних органів Криму не потрібно.
З 1 квітня стартував перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів, однак підвищені виплати можливі не раніше червня.
Також цьогоріч не обійшлося без інновацій у системі пенсій: з 1 квітня автоматично перерахують пенсії для 654 000 пенсіонерів, які працюють. Пенсії увідповіднять оновленого страхового стажу.
У Пенсійному фонді пояснили, що індексація відбувається зі зростанням прожиткового мінімуму.
Також у 2024 році зміниться розмір стажу необхідного для виходу на заслужений відпочинок. Оформити пенсію за віком у 60 років зможуть українці зі стажем 31 рік, у 63 роки – зі стажем 21-31, у 65 років – 15-21 рік.
Про те, як “докупити” пенсію у 2024 році: скільки потрібно заплатити за місяць страхового стажу, читайте тут.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!