Новини

Оприлюднено перелік посад для бронювання від мобілізації на 2024 рік

Новий законопроєкт про мобілізацію визначає категорії посад, працівники яких підлягають бронюванню від проходження військової служби. Адвокат Ігор Ясько назвав, які категорії громадян мають право на відстрочку, передає gsminfo.

Бронювання працівників дозволяє надати відстрочку від служби військовозобов’язаним чоловікам, яких “забронює” їх роботодавець. За словами адвоката ухвалений законопроєкт про мобілізацію передбачає бронювання для:

  • працівників органів державної влади, місцевого самоврядування та інших державних органах на посадах, які необхідні для функціонування цих органів;
  • працівників підприємств, установ та організацій, які забезпечують виконання мобілізаційних завдань;
  • робітників підприємств, організацій та установ, що є критично важливими для забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
  • працівників установ, організацій та підприємств, які виробляють товари, виконують роботи або надають послуги, необхідні для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань.

Також за словами адвоката зараз бронювання надають керівництву міністерств, народним депутатам, суддям та дипломатам. Також бронювання можуть отримати чиновники категорії А, голови обласних та районних рад, міські, сільські та селищні голови.

Чиновники категорії Б та органів місцевого самоврядування можуть забронювати не більше 50% від кількості військовозобов’язаних. Також нардепам дозволили забронювати по два помічники.

Стосовно тих. хто може отримати відстрочку від мобілізації, то це питання чітко регламентовано статтею 23 ЗУ “Про мобілізацію”. Відповідно на відстрочку є право в працівників наступних посад:

  • військовозобов’язані держслужбовці, що готують висновки до проєктів нормативно-правових актів, проводять фахову, наукову та юридичну експертизу;
  • держслужбовці, що виконують функції з забезпечення кіберзахисту, роботи ПО, адміністрування баз даних в органах, що забезпечують діяльність ОП, ВР та Кабміну;
  • наукові та науково-педагогічні працівники ВНЗ та фахової передвищої освіти, а також наукових установ та організацій, що мають вчене звання або ступінь;
  • педагоги закладів профосвіти, закладів середньої освіти, але за умови, що вони працюють не менше як на 0,75 ставки.

Надання відстрочки та зарахування на спеціальний військовий облік строком на один місяць може здійснюватися один раз.

Не зможуть бути заброньованими непрацевлаштовані ФОПи та військовозобовʼязані, дані яких не збігаються в реєстрі. Зокрема:

  • неспівпадіння відомостей щодо військовозобов’язаного із відомостями, що містяться у Реєстрі військовозобов’язаних, але є винятки;
  • відсутність відомостей про військовозобов’язаного у Реєстрі військовозобов’язаних;
  • відсутність відомостей у Реєстрі військовозобов’язаних про перебування військовозобов’язаного у трудових відносинах із підприємством.

У разі наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформації про незакрите адміністративне впровадження стосовно окремих військовозобов’язаних за порушення ними правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, подання відомостей щодо таких осіб блокується.

Бронювання військовозобов’язаного підлягає анулюванню у випадках:

  • закінчення строку дії відстрочки та перебування військовозобов’язаного на спеціальному військовому обліку;
  • завершення підприємством виконання мобілізаційного завдання (замовлення) або його скасування;
  • завершення підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
  • позбавлення підприємства статусу критично важливого;
  • ліквідації підприємства;
  • звільнення військовозобов’язаного з підприємства;
  • переведення заброньованого керівника, заступника керівника підприємства з керівної посади на некерівну.

Нагадаємо, бізнес детально розглянув законопроєкт №10449, який має на меті вдосконалити законодавство щодо мобілізації, і багато положень викликають питання. Згідно з повідомленням Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), документ, зареєстрований 30 січня 2024 року у Верховній Раді, фактично є реплікою законопроєкту №10378. Бізнес вже висловлював свою тривогу стосовно цього проєкту, оскільки він мав ознаки порушення Конституції України та міг негативно впливати на економіку.

Якщо підприємець не належить до військових посадових осіб, то вести підприємницьку діяльність через ФОП у вільний час не заборонено, якщо це не шкодить виконанню покладених військових обов’язків,  PaySpace Magazin.

У Верховній Раді України триває розробка нової моделі бронювання працівників, хоча комітет з питань національної безпеки відхилив усі правки на цю тему.

Верховна Рада планує внести зміни до урядового законопроєкту №10499 про мобілізацію, щоб пом’якшити обмеження щодо використання техніки підприємств, поінформувала перша заступниця голови комітету Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко.

Анна Лиса

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку